آسیب به کلیه یکی دیگر از پیامدهای “طولانی کووید”


نویسنده: امی نورتون

خبرنگار سلامت روز

پنجشنبه ، 2 سپتامبر 2021 (HealthDay News)-تحقیقات جدید نشان می دهد افرادی که برای COVID-19 در بیمارستان بستری شده اند و حتی برخی از آنها با موارد خفیف تر ، ممکن است به کلیه های خود آسیب دائمی وارد کنند.

مطالعه بیش از 1.7 میلیون بیمار در سیستم امور جانبازان ایالات متحده نگرانی ها را در مورد اثرات ماندگار COVID – به ویژه در میان افرادی که به اندازه کافی بیمار هستند و نیاز به بستری شدن دارند ، می افزاید.

محققان دریافتند ماه ها پس از عفونت اولیه خود ، بازماندگان COVID در معرض افزایش انواع مختلف آسیب کلیه – از کاهش عملکرد کلیه تا نارسایی پیشرفته کلیه قرار داشتند.

افرادی که شدیدترین بیماری را داشتند-نیاز به مراقبت های ویژه داشتند-بیشترین خطر آسیب طولانی مدت کلیه را داشتند.

به طور مشابه ، بیمارانی که در حین بستری شدن در بیمارستان دچار آسیب حاد کلیه شده بودند ، در مقایسه با بیماران مبتلا به مشکلات کلیوی در طول اقامت در بیمارستان ، بیشتر در معرض خطر بودند.

دکتر F. Perry Wilson ، متخصص کلیه که در این مطالعه شرکت نکرده است ، می گوید اما چیزی که قابل توجه است این است که بیماران اخیر از جنگل خارج نشده بودند.

آنها هنوز حدود دو تا پنج برابر بیشتر در معرض ابتلا به اختلال عملکرد کلیه یا بیماری نسبت به بیماران VA که با COVID تشخیص داده نشده بودند ، قرار داشتند.

ویلسون ، دانشیار دانشکده پزشکی ییل در نیوهیون ، کانن ، می گوید: “آنچه برای من قابل توجه بود این است که در همه موارد ، شما این خطرات را حتی در بیمارانی مشاهده می کنید که هنگام بستری شدن دچار آسیب حاد کلیه نشده اند.”

به گفته ویلسون ، در مورد میزان ارتباط مشکلات کلیوی به طور خاص با COVID یا بیماری در بیمارستان ، س questionالی وجود دارد. به عنوان مثال مشخص نیست عملکرد کلیه آنها در مقایسه با بیماران بستری شده به دلیل آنفولانزا چگونه است.

اما این مطالعه نشان داد که حتی بیماران VA که در خانه مبتلا به COVID بودند در معرض خطر مشکلات کلیوی قرار داشتند.

التهاب مقصر است؟

دکتر زیاد العلی ، استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس می گوید: “خطرات ، هرچند کوچکتر ، در بین این بیمارانی وجود داشت که هرگز هنگام بیماری دچار مشکلات عمده ای نشدند.”

ویلسون گفت “سوال بزرگ” این است که چرا؟

ادامه دارد

“آیا این نشان دهنده تحریک و التهاب مداوم سیستم ایمنی است؟” او گفت. برای پی بردن به این موضوع تحقیقات بیشتری نیاز است. “

یافته ها – 1 سپتامبر در مجله انجمن نفرولوژی آمریکا – بر اساس سوابق پزشکی بیش از 1.7 میلیون بیمار VA است. از این تعداد ، 89216 نفر بین مارس 2020 تا مارس 2021 مبتلا به کووید تشخیص داده شدند و 30 روز بعد هنوز زنده بودند.

این مطالعه خطر ابتلا به انواع مختلف مشکلات کلیوی را در ماه ها پس از این علامت 30 روزه مورد بررسی قرار داد.

به طور کلی ، بیماران مبتلا به COVID به احتمال زیاد کاهش قابل توجهی در میزان فیلتراسیون گلومرولی کلیه (GFR) نشان می دهند ، معیاری که نشان می دهد اندام ها چگونه به خوبی فیلترهای زائد را از خون فیلتر می کنند.

بر اساس این مطالعه ، تنها بیش از 5 of از بیماران مبتلا به COVID دارای 30٪ یا بیشتر کاهش GFR بودند. و در مقایسه با جمعیت عمومی بیماران VA ، خطر آنها 25 higher بیشتر بود.

به گفته ویلسون ، از آنجا که بزرگسالان به طور طبیعی سالانه حدود 1 درصد از عملکرد کلیه خود را از دست می دهند ، کاهش 30 درصدی GFR مشابه از دست دادن 30 سال عملکرد کلیه است.

این مطالعه همچنین خطر آسیب حاد کلیه را مورد بررسی قرار داد ، جایی که اندام ها به طور ناگهانی عملکرد خود را از دست می دهند. این می تواند علائمی مانند تورم در پاها ، خستگی و مشکل تنفس ایجاد کند ، اما گاهی اوقات هیچ مشکل آشکاری ایجاد نمی کند.

بیماران مبتلا به کووید تقریباً دو برابر بیشتر در معرض آسیب حاد کلیه بودند ، اگرچه بر اساس شدت اولیه COVID متفاوت بود.

آیا آسیب ادامه خواهد داشت؟

افرادی که در بیمارستان بستری شده بودند پنج تا هشت برابر بیشتر از بیماران غیر COVID مبتلا به آسیب حاد کلیه بودند. افرادی که در خانه با بیماری کووید مریض شده بودند 30 درصد بیشتر در مقایسه با گروه غیر COVID مبتلا بودند.

العلی گفت ، هنوز مشخص نیست که همه اینها برای سلامت طولانی مدت بیماران کلیوی به چه معناست.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر یک س isال این است که آیا کاهش GFR در برخی از بیماران کاهش می یابد یا خیر.

ویلسون گفت ، در مورد آسیب حاد کلیه ، افراد می توانند بدون آسیب دائمی از آن بهبود یابند. و اگر افت GFR مربوط به آسیب حاد کلیه باشد ، می تواند به خوبی بازگردد.

ادامه دارد

برخی از بیماران در مطالعه دچار نارسایی کلیه در مرحله نهایی شدند. این شانس در بین بیماران مبتلا به COVID که در بخش مراقبت های ویژه بستری بودند بیشتر بود: آنها به میزان 21 مورد در هر 1000 بیمار در سال به این بیماری مبتلا شدند و خطر آنها 13 برابر بیشتر از سایر بیماران VA بود. خطرات كوچكتري نيز در ميان ساير بيماران مبتلا به كوويد ، بستري يا غير بستري مشاهده شد.

محدودیت مطالعه این است که بیماران VA بیشتر مردان مسن بودند. به گفته العلی ، مشخص نیست که چگونه نتایج به طور گسترده تری اعمال می شود.

خطرات ارائه شده برای بیماران غیر بستری نیز تا حدودی مبهم است. هر دو پزشک گفتند که آنها از یک گروه یکنواخت فاصله دارند.

ویلسون گمان می کند که افرادی که فقط به طور خفیفی تحت تأثیر کووید قرار می گیرند ، بعید است دچار مشکلات کلیوی شوند ، در حالی که افرادی که “واقعا برای هفته ها حذف می شوند” ممکن است خطر نسبتاً بیشتری داشته باشند.

العلی گفت ، خبر خوب این است که اختلال عملکرد کلیه به آسانی از طریق کارهای اولیه خون انجام شده در ویزیت های مراقبت های اولیه قابل تشخیص است.

ویلسون گفت که نوع معاینه ممکن است برای افرادی که بیماری شدیدتری با کووید دارند مفید باشد.

اطلاعات بیشتر

بنیاد ملی کلیه در مورد کووید -19 و بیماریهای کلی اطلاعات بیشتری دارد.

منابع: زیاد العلی ، دکتر ، استادیار ، پزشکی ، دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس ؛ F. Perry Wilson ، MD ، دانشیار ، پزشکی ، دانشکده پزشکی ییل ، ​​نیوهیون ، کانن. مجله انجمن نفرولوژی آمریکا، آنلاین ، 1 سپتامبر 2021

اخبار WebMD از HealthDay


حق چاپ © 2013-2020 HealthDay. همه حقوق محفوظ است.دیدگاهتان را بنویسید