آشنایی با پیس میکر (باطری قلب) ، کاربرد و موارد استفاده


آشنایی با پیس میکر (باطری قلب) ، کاربرد و موارد استفاده

باطری قلب ؛ زمانی که افراد با ریتم نامنظم قلب متوجه می شوند با مراجعه به پزشک متخصص می توانید از باتری قلب استفاده کنید که در اصالت پزشکی ضربان ساز قلب نیز نامیده می شود باید برای آنها خرید شود.

ضربان ساز دستگاه کوچکی است که برای کمک به کنترل ضربان قلب در زیر پوست قفسه سینه قرار می گیرد. این دستگاه برای درمان ضربان قلب نامنظم (آریتمی) ، به ویژه آهسته ، استفاده می شود. ناگفته نماند که کاشت ضربان ساز در قفسه سینا به یک روش جراحی نیاز دارد.

ضربان ساز چیست؟

ضربان ساز قلب دستگاه کوچکی است که برای حفظ ضربان قلب و ریتم مناسب ، تکانه های الکتریکی را به عضله قلب می فرستد. همچنین می توان از ضربان ساز ضربان قلب برای درمان غش (سنکوپ) ، نارسایی احتقانی قلب و به ندرت کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک نیز استفاده کرد. این دستگاه در حین جراحی ای دقیقاً زیر پوست قفسه سینه کاشته می شود. قلب سالم ضربان ساز مخصوص به خود را دارد که میزان ضربان قلب را تنظیم می کند. اما در برخی از افراد قلب مرتباً نمی تپند ، که از مشکلی به نام آریتمی است. که در این حالت ، دستگاه ضربان ساز می تواند آن را اصلاح کند.

انواع ضربان سازها

ضربان ساز انواع مختلفی دارد:

ضربان ساز تک محفظه ای:

این نوع معمولاً تکانه های الکتریکی را به بطن راست قلب شما حمل می کند.
ضربان ساز دو محفظه ای: این نوع تکانه های الکتریکی را به بطن راست و دهلیز راست قلب شما حمل می کند تا به کنترل زمان انقباضات بین دو اتاق کمک کند.

ضربان ساز دو طرفه:

قدم زدن دو طرف ، که به آن روش “درمان مجدد قلب” نیز گفته می شود ، برای افراد به نارسایی قلبی با سیستم های الکتریکی غیر طبیعی مناسب است. این نوع ضربان ساز محرک اتاق های پایینی قلب (بطن راست و چپ) است تا ضربان قلب را خریدار کار کند.

پزشک ضربان قلب را بررسی می کند. آیا ضرر قلب به زیر میزان تنظیم می شود ، ضربان ساز یک تکانه الکتریکی ایجاد می کند که از طریق سرب به عضو قلب می آید. که باعث انقباض عضله قلب و ایجاد ضربان قلب می شود.

چه کسانی که نیازمند باطری قلب هستند

چه کسی به ضربان ساز نیاز دارد؟

اگر قلب در حفظ ریتم مشکل داشته باشد ، احتمالا به باتری قلب برای تنظیم ضربان نیازمند است. به طور کامل که پزشک آزمایشاتی را برای اطمینان از استفاده از این دستگاه توصیه می کند.

از ضربان سازهای قلب معمولاً برای درمان موارد زیر استفاده می شود:

• برادیاریتمی:

این عارضه ریتم کند قلبی است که ممکن است از بیماری در سیستم هدایت الکتریکی قلب ایجاد شود.

• نارسایی قلبی:

به این دستگاه درمان تجویز مجدد قلب (CRT) یا گام برداشتن دو طرف می گویند.


شاید این مطلب برای شما مفید باشد: تمام چیزهایی که باید در مورد آریتمی قلب بدانید

قبل از عمل جراحی ضربان ساز قلب

قبل از کاشت باطری قلب ، از پزشک خود بپرسید که مجاز به استفاده از چه دارویی هستید. پزشک ممکن است از شما بخواهد که برخی از داروها را یک تا پنج روز قبل از عمل قطع کنید. اگر دیابت دارید ، از پزشک خود بپرسید که چگونه باید داروهای دیابت را با وجود این دستگاه مصرف کنید.

بعد از نیمه شب روز قبل از عمل چیزی نخورید و ننوشید. اگر مجبور به مصرف دارو هستید ، آن ها را فقط با یک جرعه کوچک آب مصرف کنید.

پیس میکر چگونه کاشته می شود؟

ضربان سازها به دو روش کاشته می شوند:

رویکرد قلب و عروق: این متداول ترین تکنیک مورد استفاده است. این روش در آزمایش ضربان ساز قلب یا آزمایش الکتروفیزیولوژی انجام می شود.
• داروی بی حسی موضعی (داروی تسکین دهنده درد) برای بی حس شدن محل تجویز می شود. در جایی که لیدها و ضربان ساز قلب وارد می شود ، برشی در سینه ایجاد می شود.

• سرب (ها) از طریق برش وارد شده می شوند ، سپس با کمک دستگاه فلوروسکوپی به قلب هدایت می شوند.

• نوک سرب به عضله قلب متصل می شود ، در حالتی که انتهای دیگر سرب (متصل به مولد نبض) در جیب ایجاد شده در زیر پوست در قسمت بالای قفسه سینه قرار دارد.

رویکرد اپیکاردیال: این مورد بیشتر در کودکان استفاده می شود.

• این روش توسط یک جراح در یک مجموعه عمل انجام می شود. بیهوشی عمومی برای خواباندن کودک انجام می شود.

• جراح نوک سرب به عضله قلب متصل می شود ، در حالتی که انتهای دیگر سرب (متصل به مولد نبض) در جیب ایجاد شده در زیر پوست در شکم قرار دارد.

• اگر با رویکرد اپی کاردی بیشتر از روش دیگر استفاده می شود ، اما تکنیک های کم ترهاجم امکان بستری شدن در بیمارستان و زمان سریع تر شدن را در من می دهد.

از عمل کاشت باطری قلب چه انتظاراتی داشت؟

کاشت ضربان ساز درون قلب حدود 1-2 ساعت طول می کشد.

روش کاشت باطری قلب

زمان کاشت ضربان ساز قلب چه اتفاقی می افتد؟

1. روی تخت دراز می می کشید و پرستار یک مسیر داخل وریدی (IV) را در بازو یا دست خود قرار می دهید. به این دلیل که ممکن است در طی مراحل دارو و مایعات را ببینید. از طریق تزریق IV به شما دارو داده می شود تا شما را آرام و خواب آلوده کند.

2. قبل از عمل به صورت مانیتور متصل می شوید. این مانیتورها به پزشک و پرستار اجازه می دهند تا در حین کاشت ضربان ساز ضربان قلب یا همان باطری قلب ، فشار خون و سایر اندازه گیری ها را بررسی کنند.

3. سمت چپ یا راست سینه با صابون مخصوص تراشیده و تمیز می شود. یک بند در امتداد کمر و بازوهای قرار می گیرد تا از تماس دستان شما با زمینه استریل جلوگیری شود.

چگونه ضربان سازها کاشته می شوند؟

1. پزشک با تزریق داروی بی حس کننده موضعی پوست را بی حس می کند. در ابتدا احساس خراشیدن یا سوزش توضیح کرد. سپس ، بی حس می شود. واقعاً که این اتفاق افتاد ، یک برش برای قرار دادن ضربان ساز و سرب ایجاد می شود.

2. پس از برش جیب ، پزشک با استفاده از دستگاه فلوئوروسکوپی سرب ها را داخل ورید قرار داد و آنها را در محل قرار داد.

3. بعد از اینکه لیدها در جای خود قرار گرفتند ، عملکرد آن را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که ضرر قلب قلب را افزایش داده اید. این آزمایش در اصطلاح “pacing” نامیده می شود و شامل انتقال مقدار کمی انرژی از طریق لیدها به عضو قلب است که باعث انقباض قلب می شود. وقتی ضربان قلب افزایش می یابد ، ممکن است احساس کنید قلب شما سریعتر می تپد ، اگر شما باید فوراً هر دردی را گزارش دهید.

4. پزشک میزان ضربان ساز و سایر تنظیمات را می تواند کند. تنظیمات نهایی پیس میکر پس از کاشت با استفاده از دستگاه شخصی به نام “برنامه نویس” انجام می شود.


شاید این مطلب برای شما مفید باشد: پیشگیری ؛ تشخیص و درمان به موقع ناراحتی های قلبی

کاری که یک ضربان ساز قلب انجام می دهد

ضربان ساز الکترونیکی کاشته شده عملکرد سیستم الکتریکی طبیعی را تقلید می کند. ضربان ساز قلب شامل دو بخش است:

تولید کننده پالس الکتریکی: در این ظرف کوچک فلزی یک باتری و مدار الکتریکی قرار دارد که میزان پالس های الکتریکی ارسال شده به قلب را تنظیم می کند.

سرب ها (نسخهودها): یک تا سه سیم عایق و انعطاف پذیرفته ، هر کدام در یک محفظه یا محفظه قلب از من قرار گرفته و پالس های الکتریکی را برای تنظیم ضربان قلب قلب تحویل می دهند.

یک نکته مهم: ضربان سازها فقط در صورت نیاز کار می کنند. اگر ضربان قلب شما بسیار کند است (برادی کاردی) ، ضربان ساز قلب سیگنال های الکتریکی را برای اصلاح ضربان قلب ارسال می کند.

همچنین ، در ضربان سازهای جدید سنسورهایی وجود دارد که حرکت بدن یا میزان تنفس را تشخیص می دهند ، که به ضربان سازها برای افزایش ضربان قلب در حین ورزش ، در صورت لزوم ، سیگنال می دهد.

دو ضربان ساز کوچک و بدون سرب که می توان مستقیماً در قلب کاشته شد ، برای استفاده در ایالات متحده آمریکا تأیید شد. از آنجا که نیازی به سرب نیست ، این دستگاه می تواند خطرات خاص و بازیابی سرعت را به حداقل برساند.

اگر به نظر می رسید که این نوع باطری قلب به خوبی و با اطمینان کار می کند ، اما به مدت طولانی برای آن لازم است.

محدودیت های بعد از عمل باطری قلب

محدودیت های بعد از عمل باطری قلب

• اجسامی سنگین را بلند انجام دهید.

• دستان خود را بالای سطح شانه نگه ندارید.

• از فعالیت هایی که نیاز به هل دادن یا کشیدن اشیا سنگین دارند ، مانند بیل زدن برف یا چمن زنی اجتناب کنید.

• قبل از اینکه خسته شوید ، هر فعالیتی را متوقف کنید.

• به مدت 6 هفته پس از عمل ، از گلف ، تنیس و شنا خودداری کنید.

• سعی کنید تا حد امکان برای ورزش راه بروید.

• پزشکان شما به شما می گویند چه زمانی می توانید دوباره به محل کار خود برگردید.

خطرات و عوارض

عوارض تحت عمل جراحی برای کاشت ضربان ساز غیر معمول است ، اما می تواند شامل موارد زیر شود:

• عفونت در جایی که ضربان ساز کاشته شده است.

• واکنش آلرژیک به رنگ یا بیهوشی که در طول عمل استفاده شده است.

• تورم ، کبودی یا خونریزی در محل مولد ، به ویژه اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف کنید.

• آسیب به رگ های خونی یا اعصاب نزدیک ضربان ساز قلب

• مشکلات ریوی

آزمایشات قبل از عمل باطری قلب

آزمایشات قبل از عمل کاشت باطری قلب

قبل از کاشت باطری قلب آزمایش کرد برای یافتن علت ضربان قلب نامنظم انجام داد. این آزمایشات می تواند شامل موارد زیر باشد:

الکتروکاردیوگرام (نوار قلب):

در این آزمایش غیرتهاجمی ، قسمت های حسگر با سیم متصل شده ، به نام جدید ، روی سینه و برخی اندام های شما قرار گرفته تا تکانه های الکتریکی قلب را اندازه گیری کنید.

نظارت بر هولتر:

این یک نسخه قابل حمل از نوار قلب است. این به ویژه در تشخیص اختراعات ریتم که در زمان غیر قابل پیش بینی اتفاق می افتد بسیار مفید است. شما مانیتور را می پوشید و هنگام انجام فعالیتهای خود برای یکی دو روز ، اطلاعات مربوط به فعالیت الکتریکی قلب شما ثبت می شود.

برخی از دستگاه های شخصی:

مانند ساعت های هوشمند ، کنترل بر الکتروکاردیوگرام را ارائه می دهند. از دکتر خود بپرسید که آیا این گزینه برای شما مناسب است یا خیر.

اکوکاردیوگرام:

این آزمایش غیرتهاجمی از امواج صوتی بی ضرر استفاده می کند که به پزشک اجازه می دهد عملکرد قلب را ببیند. ابزار کوچکی به نام مبدل بر روی سینه قرار می گیرد. این امواج صوتی (پژواک) جمع آوری شده از قلب به دستگاه منتقل می کند که با استفاده از الگوهای موج صدا تصاویر قلب تپنده را روی مانیتور می سازد.

سنجش استرس:

برخی از مشکلات قلبی فقط در حین ورزش رخ می دهد. برای آزمایش استرس ، قبل و بلافاصله بعد از راه رفتن روی تردمیل یا دوچرخه ثابت از نوار قلب استفاده می شود. در برخی موارد ، اکوکاردیوگرام یا تصویربرداری هسته ای نیز انجام می شود.

مراقبت های ویژه

بعید است که به دلیل تداخل الکتریکی ، ضربان ساز ضربان قلب شما متوقف می شود. اما باید چند اقدام احتیاطی انجام دهید:

تلفن های همراه: صحبت با تلفن همراه ایمن است ، اما تلفن همراه خود را حداقل از اینسکوتر ضربان ساز 6 اینچ (15 سانتی متر متر) دور بزنید. تلفن خود را در جیب پیراهن نگه ندارید. زمان مکالمه با تلفن ، آن را به گوش روبروی طرفی که ضربان ساز شما کاشته شده نگه داشته است.

سیستم های امنیتی: عبور از یک فلزیاب فرودگاه با ضربان ساز شما تداخل نداشت ، اگر فلچ موجود در آن من می تواند زنگ خطر را به صدا در آورد.

اما از افزایش یا تکیه دادن به سیستم تشخیص فلز خودداری کنید. برای جلوگیری از مشکلات احتمالی باطری قلب ، یک کارت شناسایی کرده اید که نشان می دهید من ضرر نمی سازم ضربان قلب شما را نشان می دهد.

تجهیزات پزشکی: مطمئن شوید که همه پزشکان و دندانپزشکان از داشتن ضربان ساز قلب قلب هستند. برخی از داروها مانند تصویربرداری با تشدید مغناطیسی ، سی تی اسکن ، پرتودرمانی سرطان ، الکتروکوتر برای کنترل خونریزی در حین عمل و سنگ شکنی موک شوک برای تجزیه سنگهای بزرگترین یا سنگ صفرا می تواند در ضربان قلب شما تداخل ایجاد کند.

تجهیزات تولید برق: حداقل 2 فوت (61 سانتی متر متر) از تجهیزات جوشکاری ، ترانسفورماتورهای ولتاژ بالا یا سیستم های مولد موتور بایستید.

اگر در نتیجه چنین می توانید کار کنید ، از دکتر خود در مورد تنظیم آزمایش در محل کار خود سوال کنید تا مشخص شود آیا این وسیله بر ضربان سازنده شما نیاز به عبور یا خیر دارید.

دستگاههایی که بعضاً به نظر می رسیدند با ضربان ساز قلب شما تداخل شامل اجاق مایکروویو ، تلویزیون و کنترل از راه دور ، رادیو ، توستر ، پتو برقی ، ریش تراش برقی و دریل برقی هستند.

نتایج عمل باطری قلب

نتایج

• داشتن ضربان ساز باید دچار کندی ضربان قلب مانند خستگی ، سبکی سر و غش را بهبود بخشد.

• پزشک شما باید هر سه تا شش ماه یک بار ضربان ساز ضربان قلب را بررسی کند. در صورت چاق شدن ، پف یا مچ پا پف کرده و غش یا سرگیجه به پزشک اطلاع دهید.

• باتری ضربان ساز شما باید پنج تا 15 سال دوام داشته باشید. وقتی باتری فرسوده شد ، برای تغییر نیاز به عمل انجام شد. روش تعویض باتری ضربان ساز شما سریعتر است و نسبت به روش کاشت ضربان قلب شما به زمان ریکاوری کمتری نیاز دارد.

• از آنجا که بیشتر ضربان سازهای جدید را به طور خودکار ضربان قلب را متناسب با سطح فعالیت بدنی تنظیم می کنند ، می توانند سبک زندگی فعال تری را از سر بگیرند.

هر چند وقت یکبار برای ضربان ساز قلبم به پزشک مراجعه کنم آیا؟

یک بررسی کامل ضربان ساز باید 6 هفته پس از کاشت ضربان ساز شما انجام شود. تنظیماتی انجام می شود که عمر ضربان شما را بیشتر می کند.

سپس ضربان ساز باید هر 3 ماه یکبار از طریق تلفن چک شود تا مشخص شود که باتری آن چقدر کار کند. پرستار شما نحوه بررسی ضربان ساز با استفاده از فرستنده تلفن توضیح می دهد. یک یا دو بار در سال ، شما نیاز به یک معاینه کامل تر در بیمارستان یا مطب پزشک دارید.

اگر ضربان ساز دو بطنی دارید ، آیا لازم است هر 6 ماه به مطب پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید تا مطمئن شوید دستگاه شما به درستی کار می کند و نیازی به تنظیم تنظیمات نیست.

جهت مشاوره رایگان با پزشکان مجرب مرکز تخصصی پوست و زیبایی اکسیر همین حالا با ما تماس بگیرید.️

آدرس شعبه یک: یوسف آباد ، خیابان هجدهم ، پلاک ۱۰

۰۲۱-۸۸۰۶۷۱۷۵

۰۲۱-۸۸۵۵۷۶۰۱-۳

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید