آموزش راه اندازی گیتار – پایگاه تحلیلی خبری جامعه ایران


تنظیم گیتار: راهنمای مبتدیان

اولین کاری که هر گیتاریست باید انجام دهد یک گیتار بخر یادگیری چیست؟ درست حدس زدید، کوک گیتار
برای مدتی در مقابل میل به نواختن مقاومت کنید و مطمئن شوید که گیتارتان کوک شده است. تنها چند دقیقه طول می کشد، اما می تواند برای صدای ساز شما شگفتی ایجاد کند. اگر تازه شروع به نواختن گیتار کرده‌اید، یک ساز خارج از کوک می‌تواند فوق‌العاده خسته‌کننده باشد و همه نت‌ها مانند یک اشتباه به نظر برسد. یادگیری نحوه کوک کردن گیتار بسیار مهم است. این دانش برای یک گیتاریست مبتدی ضروری است. فروشگاه گیتار آنها را بگیرید و از آنها بخواهید که گیتار شما را کوک کنند.

در این آموزش رایگان از فروشگاه موسیقی بتهوون یاد خواهید گرفت:

 • نت های گیتار در تنظیم استاندارد
 • نحوه راه اندازی گیتار با تیونر گیتار الکترونیکی
 • نحوه تنظیم گیتار با استفاده از اپلیکیشن گوشی هوشمند
 • نحوه کوک کردن گیتار با سازهای دیگر
 • چگونه یک گیتار را با استفاده از سیم های خود (و گوش های خود) کوک کنید.
 • ۶ نکته برای اینکه صدای گیتارتان عالی باشد

موسیقی برای گیتار با تنظیم استاندارد از فروشگاه موسیقی بتهوون

چندین پروفایل مختلف برای کوک گیتار وجود دارد، اما محبوب ترین آنها الگوی “کوک استاندارد” نام دارد. در تنظیم استاندارد گیتار، نت های گیتار، از ضخیم ترین تا نازک ترین، عبارتند از:
E، A، D، G، B، E
آموزش کوک گیتار - فروشگاه موسیقی بتهوون
اکنون باید نحوه کوک کردن گیتار با E، A، D، G، B، E را بررسی کنیم.

به سر گیتار خود (انتهای نازک گیتار) نگاه کنید. سوئیچ های کوچکی را خواهید دید که می توانید آنها را روشن کنید. ما به اینها “سر ماشین” می گوییم. هر سیم گیتار به سر دستگاه خودش متصل است. وقتی هد دستگاه را می چرخانیم، گامی را که آکورد گیتار به آن کوک می شود، تغییر می دهیم.

۴ روش برای کوک کردن گیتار وجود دارد:

 1. نحوه راه اندازی گیتار با تیونر گیتار الکترونیکی
 2. نحوه تنظیم گیتار با استفاده از اپلیکیشن گوشی هوشمند
 3. نحوه کوک کردن گیتار با سازهای دیگر
 4. چگونه یک گیتار را با استفاده از سیم های خود (و گوش های خود!) کوک کنید.

تنظیم گیتار با تیونر گیتار الکتریک

تیونرهای گیتار الکترونیکی بهترین انتخاب هستند. آنها سریع و دقیق هستند. (وقتی یک تیونر خوب گیتار الکتریک دارید، لازم نیست نگران نحوه تنظیم مجدد گیتار خود باشید.)
شما یک نت پخش می کنید و تیونر نت پخش شده را نشان می دهد
تیونر نت را به ۳ روش به شما نشان می دهد:
۱- سیمی را که فکر می کند می خواهید کوک کنید به شما می گوید.
۲- با یک “پین” نوسانی به شما نشان می دهد که چقدر از نت فاصله دارید.
۳- با نور به شما نشان می دهد که نت خیلی کم یا زیاد است.
تیونر گیتار - فروشگاه موسیقی بتهوون
در تصویر بالا، “پین” تماماً در وسط قرار دارد. (خط عمودی نازک و سیاه را می بینید؟) چون سوزن کاملاً در مرکز قرار دارد، چراغ سبز بالای آن روشن می شود. این یادداشت کاملا هماهنگ است! می‌توانیم ببینیم که او در حال کوک کردن رشته A (رشته سمت راست) است، زیرا در گوشه سمت چپ بالا می‌گوید “۵A”.

 • اگر سوزن سمت چپ بود، چراغ سبز نمی‌تابید. چراغ قرمز سمت چپ آن روشن می‌شود و به ما می‌گوید که نت خیلی «تخت» (خیلی کم) است.
 • اگر سوزن سمت راست بود، چراغ سبز دیگر روشن نمی شد. چراغ قرمز سمت راست روشن می شود و به ما می گوید که نت خیلی «تیز» (خیلی بلند) است.

آموزش کوک کردن گیتار با تیونر الکتریک

 1. تیونر را روشن کنید.
 2. در صورت لزوم، به تیونر بگویید که کدام سیم را می خواهید سیم کشی کنید. (بیشتر تیونرها به طور پیش فرض رشته ها را «به طور خودکار تشخیص می دهند»، اما برخی از تیونرها از شما می خواهند که به صورت دستی به آنها بگویید چه رشته ای را می خواهید تنظیم کنید.)
 3. یک آکورد بزن
 4. به تیونر نگاهی بیندازید. آیا سوزن وسط است؟ در غیر این صورت، دستگاه را کنار بگذارید.
 5. دوباره بازی کن سوزن کجا رفت؟ اگر وسط رفت، ادامه بده! اگر از مرکز دور شد، سر دستگاه را در جهت مخالف بچرخانید.
 6. این کار را تا زمانی که سوزن در وسط قرار گیرد ادامه دهید.

چگونه یک گیتار را با استفاده از سیم های خود (و گوش های خود) کوک کنید

در اینجا یک روش پیکربندی جایگزین ۶ مرحله‌ای خوب برای «موقعیت‌های اضطراری» وجود دارد، به‌طوری‌که گویی تیونر الکترونیکی شما در دسترس نیست و باتری گوشی هوشمندتان تمام می‌شود. این روش کوک یک جایگزین “در هر زمان، هر مکان” برای نحوه کوک کردن گیتار است.

مرحله ۱ رشته ششم را تنظیم کنید

ضخیم ترین رشته باز را تا حد امکان با دقت روی یک رشته E پایین تنظیم کنید. لازم نیست کامل باشد. فقط “حدس بزنید” ضخیم ترین سیم معمولا چگونه به نظر می رسد. (تمام سیم های دیگر به این کوک می شوند، بنابراین فرقی نمی کند کمی تیز یا صاف باشد.)

مرحله ۲ رشته پنجم را پیکربندی کنید

اولین انگشت خود را روی فرت پنجم ضخیم ترین رشته قرار دهید. این به شما یک نت “A” می دهد، که دقیقاً همان چیزی است که می خواهید سیم پنجم به صدا درآید. اکنون می توانید سیم پنجم را با نتی که روی سیم ششم نگه داشته اید مطابقت داشته باشد.
با نگه داشتن انگشت خود روی سیم پنجم، هم سیم ششم و هم سیم باز پنجم را به آرامی انتخاب کنید و به تدریج سر سیم پنجم را بچرخانید تا دو نت کوک شوند. در اینجا شما باید با دقت گوش دهید. این دو نت هنگام تطبیق طنین انداز می شوند.

مرحله ۳ – رشته چهارم را پیکربندی کنید

ما دوباره همین کار را در اینجا انجام خواهیم داد، مگر با یک رشته بالاتر. انگشت اول خود را روی فرت پنجم سیم پنجم قرار دهید. این یک نت D است. با نگه داشتن انگشت روی سیم پنجم، سیم پنجم و سپس سیم باز چهارم را یکی پس از دیگری انتخاب کنید، همزمان سر سیم چهارم را بچرخانید تا نت سیم چهارم شبیه نت سیم پنجم شود. رشته پنجم .

مرحله ۴ – سیم سوم را پیکربندی کنید

دوباره انگشت اول خود را روی فرت پنجم سیم چهارم قرار دهید. این یک G-Note می دهد. انگشت خود را روی سیم ۵ نگه دارید، سیم چهارم را بردارید و به طور متناوب سیم سوم را باز کنید و سر سیم سوم را بچرخانید تا سیم سوم با سیم ۵ سیم ۴ -a مطابقت پیدا کند.

مرحله ۵ – سیم ۲ را پیکربندی کنید

اینجا فرق می کند، انگشت اول خود را روی فرت چهارم سیم سوم، سیم G قرار دهید. این یک نت B می دهد. انگشت خود را روی سیم ۴ نگه دارید، سیم ۳ را بردارید و به طور متناوب سیم ۲ را باز کنید و سر سیم ۲ را بچرخانید تا سیم ۲ با سیم ۴ سیم ۳ خوب به نظر برسد.

مرحله ۶ – سیم اول را پیکربندی کنید

انگشت اول خود را روی فرت پنجم روی سیم دوم، سیم B قرار دهید. این یک یادداشت الکترونیکی است. باریک ترین و آخرین سیم را روی آن کوک کنید، دوباره سر دستگاه سیم اول را بچرخانید تا سیم اول در پیچ پنجم سیم دوم به صدا درآید.