آیا شیمی درمانی و پرتودرمانی پایان سرطان است – پایگاه خبری – تحلیلی جامعه ایران


کلینیک تخصصی سرطان مرکز آروین

بیماری سرطان از دیرباز وجود داشته و در ابتدا کمی ترسناک به نظر می رسید اما با گذشت زمان و پیشرفت علم بشری توانست گام بزرگی در جهت درمان آن بردارد. برای درمان سرطان می توانید به بیمارستان ها و کلینیک های مختلف مراجعه کنید، اما برای گرفتن بهترین نتیجه از درمان خود بهتر است به کلینیک تخصصی در این زمینه مراجعه کنید. توسط هماتولوژیست ها و انکولوژیست هایی که فقط در زمینه سرطان تحصیل کرده اند درمان شود.

مرکز آروین یکی از بهترین کلینیک های سرطان و اولین مرکز تخصصی شیمی درمانی در تهران می باشد. که دارای بیش از ۱۸ متخصص هماتولوژیست و انکولوژیست برتر در ایران است و با سابقه بالای خود در این زمینه توانسته است با تجهیزات مدرن و بهترین روش های روز دنیا افراد زیادی را درمان کند. با ورود به کلینیک، چیدمان شاد و رنگارنگ آن را می بینید که به شما در ایجاد تنش و استرس ناشی از فضای درمانی کمک می کند. هر طبقه از این کلینیک به یک بخش درمانی اختصاص یافته است، از بخش تصویربرداری و آزمایشگاه گرفته تا بخش معاینه پزشکی، رادیوتراپی و شیمی درمانی، هر کدام در طبقات جداگانه.

رادیوتراپی

چه درمان هایی در این مرکز انجام می شود؟

همه کارهای مربوط به سرطان از غربالگری تا درمان در این مرکز انجام می شود. حتی اگر سرطان ندارید بهتر است برای غربالگری سرطان به کلینیک مرکز آروین مراجعه کنید تا در صورت تشخیص در مراحل اولیه درمان شوید. در صورت ابتلا به سرطان، هرگونه درمان بر علیه سرطان در این مرکز انجام می شود که از مهمترین آنها شیمی درمانی و پرتودرمانی می باشد.

شیمی درمانی چیست؟

سیتواستاتیک ها داروهایی هستند که برای مبارزه و کشتن سلول های سرطانی در طول شیمی درمانی استفاده می شوند. بیماران ممکن است به شرح زیر درمان شوند:

با تزریق این ماده به داخل ورید (داخل وریدی)، قطره قطره، اغلب با مایع بیشتری در کیسه یا بطری مخلوط می شود. که یکی از روش های رایج درمان است.

 • قرص ها یا کپسول هایی که بلعیده می شوند.
 • تزریق عضلانی یا زیر جلدی
 • تزریق در حفره بدن (مثانه، حفره قفسه سینه)

شیمی درمانی چگونه انجام می شود؟

تمام عوامل شیمی درمانی مورد استفاده در درمان سرطان بر سلول های طبیعی ما تأثیر می گذارد. سلول های طبیعی شیمی درمانی را بهتر تحمل می کنند زیرا توانایی بیشتری در ترمیم آسیب DNA (آسیب به ماده ژنتیکی) دارند. بنابراین، سلول های سالم بین هر دوز شیمی درمانی سریعتر بهبود می یابند.

رادیوتراپی

دوز شیمی درمانی داده شده بر اساس تعادل بین آنچه سلول های سالم می توانند تحمل کنند و مقدار مورد نیاز برای کشتن سلول های سرطانی محاسبه می شود. چندین نوع شیمی درمانی اغلب با هم ترکیب می شوند. این امر درمان را مؤثرتر می کند زیرا مواد مختلف به روش های مختلف به سلول های سرطانی حمله می کنند.

مغز استخوان گلبول های قرمز و سفید و همچنین پلاکت ها را تولید می کند. عامل سیتوتوکسیک می تواند منجر به کاهش موقت در تولید آنها شود، به طوری که تعداد گلبول های سفید کاهش می یابد. که می تواند منجر به ضعف دفاعی در برابر عفونت (تعداد کم گلبول های سفید خون)، تمایل به خونریزی بینی و خونریزی پوستی (تعداد کم پلاکت ها) و همچنین کم خونی (تعداد کم خون) شود.

آیا شیمی درمانی بر خانواده بیمار تأثیر می گذارد؟

در رابطه با شیمی درمانی باید تا ۲۴ ساعت پس از تزریق، بهداشت فردی را رعایت کنید.

در اینجا به چند نکته کلی در این زمینه اشاره می شود:

پس از استفاده از توالت، دست های خود را کاملا با آب گرم و صابون بشویید.

 • پس از استفاده از توالت حتماً اطراف توالت را با آب ولرم بشویید.
 • پد و پوشک را در یک کیسه پلاستیکی جداگانه قرار دهید.
 • لباس ها و ملافه های کثیف را فوراً بشویید.

چرا شیمی درمانی انجام می شود؟

در افراد مبتلا به سرطان، شیمی درمانی برای از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. مواردی وجود دارد که ممکن است در افراد مبتلا به سرطان از شیمی درمانی استفاده شود:

درمان سرطان بدون داروهای دیگر

 • شیمی درمانی می تواند به عنوان درمان اصلی یا تنها درمان سرطان مورد استفاده قرار گیرد.
 • سرکوب سلول های سرطانی که پس از درمان های دیگر برگشته اند.
 • پس از سایر روش‌ها، مانند جراحی، ممکن است از شیمی‌درمانی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی باقی‌مانده در بدن استفاده شود. که پزشکان آن را درمان نگهدارنده می نامند.

در نوع دیگری از درمان غیر کمکی، شیمی درمانی برای آماده سازی شما برای سایر درمان های سرطان استفاده می شود. علائم و نشانه هایی برای تسکین آنها. با از بین بردن سلول های سرطانی خاص، شیمی درمانی می تواند علائم و نشانه های سرطان را تسکین دهد. پزشکان این شیمی درمانی را تسکین دهنده می نامند.

شیمی درمانی

هزینه شیمی درمانی چقدر است؟

هزینه شیمی درمانی به موارد زیر بستگی دارد:

انواع و دوزهای شیمی درمانی مورد استفاده

 • مدت و تعداد شیمی درمانی
 • محل شیمی درمانی که در کلینیک، خانه یا بیمارستان انجام می شود.
 • کشور و شهری که در آن زندگی می کنید.

شرکت بیمه شما ممکن است هزینه شیمی درمانی را پوشش دهد که هزینه درمان شما را تا حد زیادی کاهش می دهد.

پرتودرمانی و هدف آن چیست؟

رادیوتراپی استفاده از اشعه ایکس با انرژی بالا یا سایر ذرات برای از بین بردن سلول های سرطانی است. دکتری که در پرتودرمانی برای درمان سرطان تخصص دارد، رادیوتراپی انکولوژیست نامیده می شود. یک رژیم یا برنامه پرتودرمانی معمولاً شامل تعداد معینی درمان است که در یک دوره زمانی معین انجام می شود.

انکولوژیست های پرتو از پرتو برای کشتن سلول های سرطانی و کاهش رشد تومور استفاده می کنند و در عین حال آسیب به بافت های سالم مجاور را محدود می کنند.

پزشکان گاهی اوقات پرتودرمانی را به عنوان اولین درمان سرطان توصیه می کنند. در موارد دیگر، افراد پس از جراحی یا درمان های دارویی مانند شیمی درمانی، پرتودرمانی می شوند. این درمان کمکی نامیده می شود. هدف آن حمله به سلول های سرطانی باقی مانده پس از درمان اولیه است.

زمانی که سرطان به طور کامل حذف نشود، پزشکان ممکن است از پرتودرمانی برای کوچک کردن تومورها و تسکین علائم استفاده کنند. این رادیوتراپی تسکین دهنده نامیده می شود. رادیوتراپی تسکین دهنده می تواند فشار، درد و سایر علائم را کاهش دهد. هدف از این درمان بهبود کیفیت زندگی است.

بیش از نیمی از افراد مبتلا به سرطان نوعی پرتودرمانی دریافت می کنند. برای برخی از انواع سرطان، پرتودرمانی به تنهایی یک درمان موثر است. سایر انواع سرطان به درمان های ترکیبی بهتر پاسخ می دهند، به این معنی که بیش از یک درمان در برنامه درمانی بیمار استفاده می شود. برخی از نمونه ها ممکن است رادیوتراپی همراه با جراحی، شیمی درمانی یا ایمونوتراپی باشد.