آیا متفورمین داروی کاهنده وزن است؟


همچنین مصرف دارو بدون رعایت سایر عادات سالم ممکن است به کاهش وزن نشود. کسانی که مصرف متفورمین را از رژیم غذایی سالم و ورزش پیروی می کنند ، بیشتر کاهش می دهند.

علاوه بر این ، هر گونه کاهش وزن ممکن است فقط تا زمانی که دارو مصرف کنید ، دوام داشته باشید. این را بدانید که در صورت قطع متفورمین ، احتمال بازگشت به وزن اصلی خود بسیار زیاد است. و حتی در صورتی که هنوز دارو مصرف نکرده اید ، ممکن است به تدریج هر وزنی را که از دست داده اید بازگردانید.

در واقع نتایج قطعی و مشابه برای متفورمین وجود ندارد. نشان داده شده است که در برخی کاهش وزن دارد اما در برخی دیگر کاهش نمی یابد. یکی از فواید متفورمین این است که حتی اگر باعث کاهش وزن نشود ، افزایش یافته است نیز نمی شود.

آیا پزشک برای کاهش وزن باید متفورمین تجویز کند؟

اگر دیابت نوع 2 یا پیش دیابت دارید و اضافه وزن یا چاقی دارید ، آیا پزشک متفورمین برای کمک به شما در مدیریت دیابت یا کاهش خطر ابتلا به دیابت تجویز کند که متفورمین می تواند به کاهش وزن کمک کند یا نه. در برخی مواقع ، پزشک ممکن است متفورمین را برای کاهش وزن شما تجویز کند حتی اگر دیابت یا پیش دیابت ندارید.

این نوع تجویز متفورمین یعنی در مواقعی که فرد مشکل دیابت یا پیش دیابت مورد نیاز سازمان غذا و داروی آمریکا نیست. این بدان معناست که FDA متفورمین را به عنوان کمکی برای کاهش وزن تأیید نکرده است. به دلیل اینکه اطلاعات کافی در مورد میزان کارآیی آن برای کاهش وزن وجود ندارد.

بنابراین از مصرف خودسرانه متفورمین خودداری می کنید زیرا هنوز عوارض یا فواید آن به طور کامل مشخص نشده و به عنوان داروی لاغری نیست.

مژده رحمانیان عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک لاغری و زیبایی آرمونی

دیدگاهتان را بنویسید