اثرات اقتصادی تداوم جنگ اوکراین بر غرب


اثرات اقتصادی تداوم جنگ اوکراین بر غرب

به گزارش گروه رسانه های دیگر دفاع پرس، ولادیمیر پوتین در ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (۲ مارس ۱۴۰۰) استقلال جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک در منطقه دونباس را به رسمیت شناخت و از بی تفاوتی غرب به نگرانی های امنیتی این کشور انتقاد کرد. مسکو. شورای اتحادیه اروپا در ۲۳ فوریه (۴ مارس) و درست یک روز قبل از شروع جنگ در اوکراین، اولین بسته تحریمی روسیه را در واکنش به این اقدام تصویب کرد.

پوتین در روز پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ مارس ۱۴۰۰) نیز عملیات نظامی علیه اوکراین را آغاز کرد که آن را «عملیات ویژه» نامید و به این ترتیب تیرگی روابط مسکو و کیف به یک تقابل نظامی تبدیل شد که در عرض چند روز وارد پنجمین ماه خود شد. این است.

اتحادیه اروپا در اوایل ژوئن (۱۱ ژوئن) ششمین بسته تحریمی علیه روسیه را تصویب کرد. این اقدام که فشار بر بانک ها و کارمندان روسیه را افزایش می دهد، برای اولین بار شامل نفت روسیه نیز شد که اولین منبع درآمد آن محسوب می شود.

اگرچه روسیه در ماه آوریل از اشغال کیف کناره گیری کرد، اما تحریم های غرب نتوانست مانع از ادامه عملیات نظامی این کشور در شرق و جنوب اوکراین شود.

از سوی دیگر، آمریکا و اروپا با حمایت نظامی و بشردوستانه خود از اوکراین، همواره در تلاش هستند تا اقداماتی را برای منزوی کردن مسکو انجام دهند، در حالی که کنترل تأثیر این استراتژی بر اقتصاد خود را با مشکل مواجه کرده‌اند. اما آیا غرب طولانی خواهد بود؟

از همان ابتدا اقدام روسیه علیه اوکراین به عنوان یک تهدید بزرگ برای امنیت اتحادیه اروپا تلقی شد و آمریکا و کشورهای اروپایی تحریم های شدیدی را علیه مسکو اعمال کردند و کمک های نظامی قابل توجهی به کیف ارائه کردند.

این استراتژی تاکنون بر اراده ولادیمیر پوتین که به حمله به اوکراین ادامه می‌دهد تأثیری نداشته است و حتی هزینه‌های مالی سنگینی را بر قدرت‌های غربی تحمیل کرده است.

هر روز رسانه ها اخباری در مورد رکورد جدید نرخ تورم در اروپا و آمریکا منتشر می کنند. تورم در بخش مواد غذایی نیز به دلیل تعلیق صادرات غلات از اوکراین و افزایش قیمت های جهانی قابل توجه بود. این مشکل حتی امکان وقوع قحطی را در کشورهای آفریقایی و خاورمیانه که به شدت به واردات غلات وابسته بوده اند، ممکن کرده است.

رهبران کشورهای اروپایی که خطر جنگ را پشت دروازه های قاره سبز می بینند همچنان بر حمایت از اوکراین پافشاری می کنند و معتقدند شکست در این جنگ احتمالا این بار در کشور دیگری در شرق اروپا تکرار خواهد شد. این در حالی است که مسکو همچنان غرب و تحریم های آن را عامل مشکلات اقتصادی کنونی می داند و قصد ندارد با ادامه پیشروی جنگ را متوقف کند.

طولانی شدن جنگ که ظاهراً هر دو جبهه انتظارش را نداشتند و بیش از آن پیش‌بینی تداوم اوضاع برای ماه‌ها و احیاناً سال‌ها، میزان مقاومت کشورها در برابر متعدد آن را با پرسش‌های جدی مواجه کرد. و پیامدهای روزافزون

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) که قبلاً از جنگ طولانی و طاقت فرسا در اوکراین صحبت کرده بود، اخیراً در مصاحبه با روزنامه ال پایس گفت: مطمئناً این جنگ در مذاکرات پایان خواهد یافت. جدول.”

رسانه فرانسوی «فرانسه غربی» پیشتر نتایج یک نظرسنجی را منتشر کرده بود که نشان می داد بخشی از مردم اروپا «صلح فوری» را به «جنگ طولانی» با روسیه ترجیح می دهند.

این اختلاف نظر، همراه با آنچه که هزینه جنگ اوکراین برای غرب خوانده می شود، پایان دادن به آن را به یک ضرورت تبدیل کرد، اما آیا این درگیری به گفتگو ختم خواهد شد؟ و آیا هزینه های بالای این درگیری باعث می شود طرفین پای میز مذاکره بنشینند؟

بله، همانطور که گفته شد، با پیشروی نیروهای روسیه، رسانه های غربی زمزمه هایی را منتشر می کنند که بر لزوم پایان دادن به جنگ تاکید می کند تا آسیب های اقتصادی و نظامی بیشتری به دست غرب نرسد.

رسانه های آلمانی اخیرا در گزارشی اعلام کردند که آمریکا و متحدانش در حال انجام رایزنی های محرمانه برای پایان دادن به جنگ در اوکراین و یافتن راهی برای برون رفت از دشواری هایی هستند که در آن گرفتار شده اند.

مسلم است که تسلیحات آمریکا و اروپا که به اوکراین سرازیر می‌شود و این ۴۰۰ میلیون دلار است، از جمله موشک‌های هیمارس با برد ۸۰ کیلومتر، فقط جنگ را طولانی‌تر می‌کند، اما به نفع زلنسکی و دولتش نمی‌شود. . همچنین اگر از این موشک ها برای حمله به شهرهای روسیه استفاده شود، خطر رویارویی مستقیم آمریکا و روسیه افزایش می یابد.

رهبران روسیه در مورد تلاش‌های میانجی‌گری برای پایان دادن به جنگ که خواسته‌ها و شرایط آنها، به ویژه استقلال منطقه دونباس و به رسمیت شناختن حاکمیت روسیه بر شبه جزیره کریمه را برآورده می‌کند، توافق خواهند کرد.

پوتین بارها اعلام کرده که حد وسط را نمی پذیرد و ادامه تحریم ها علیه روسیه نتیجه معکوس خواهد داشت. تحریم های دولت بایدن علیه روسیه نتیجه معکوس داشته است و ایجاد بحران و افزایش تورم در کشورهای غربی گواه این امر است.

پوتین به هیچ وجه حاضر به سازش نیست، اما سوالی که در اینجا وجود دارد این است که آیا غرب خواسته ها و شرایط فرماندار کرملین برای کاهش میزان خسارات نظامی و اقتصادی ناشی از جنگ در اوکراین را خواهد پذیرفت؟

بایدن در تلاشی مذبوحانه به خاورمیانه رفته است، به این امید که بتواند به دستاوردهایی به ویژه در زمینه انرژی دست یابد، اما بازگشت زمان به عقب دشوار است و ایالات متحده پس از آن دیگر مثل سابق نخواهد بود. جنگ اوکراین، و این حماقت بایدن و دانایی پوتین است.

درست است که دلیل خروج بوریس جانسون از صحنه دلایل داخلی است، اما جنگ اوکراین در این زمینه به ویژه پیامدهای منفی و مخرب آن بر اقتصاد انگلیس در واقع عامل اصلی سقوط جانسون است.

منبع: مهر

انتهای پیام/۹۱۱