اجاره دستگاه زردی و درمان زردی نوزاد در منزل


 تولد نوزاد لذت و شادی فراوانی برای والدین به همراه دارد و در کنار این هیجانات دغدغه های دیگری مانند زردی نوزاد در اوایل تولد وی به وفور دیده می شود. هموگلوبین های داخل گلبول های قرمز به رنگدانه های زردی به اسم بیلی روبین تبدیل می شوند و مسئولیت دفع این مواد به عهده کبد است که به وسیله صفرا از بدن خارج می شود. دلیل زیاد بودن سطح بیلی روبین خون ناشی از بیماریهای کبدی یا بیماریهای ارثی است و با افزایش سطح این رنگدانه شکم و اندام های دیگر بدن زرد می شود. بنابراین تشخیص میزان زرد شدن نوزاد از طریق چشم و پوست امکان پذیر است.

علت زردی در نوزادان چیست؟

زردی نوزاد علت های زیادی دارد که چهار مورد از آنها موجب بروز این بیماری می شود.

در کبد آنزیمی کم کاری وجود دارد که باعث پرخونی نوزاد می شود.

ناسازگاری گروه خون نوزاد و مادر موجب این بیماری می شود. برای مثال نوزاد گروه خونی B یا A دارد ولی مادر گروه خونی O دارد.

عفونت های نوزادی یکی از علایم زرد شدن نوزادان در اوایل تولدشان است.

یکی از مهم ترین علایم این بیماری اختلالات تیروئید است. البته زرد شدن نوزادان در بیشتر مواقع قابل درمان است اما در موارد با شدت بالا اگر درمان نشود عوارض غیر قابل جبرانی به بار می آورد.

زردی در نوزادان چه زمانی بروز می کند؟

زردی نوزاد در سه زمان مشخص روی می دهد. در واقع زرد شدن فیزیولوژیک که در روز دوم تولد به صورت طبیعی اتفاق می افتد و تا روز چهارم تولد به اوج خود می رسد و در نهایت روز پنجم الی هفتم کم می شود. نوع دوم که به ندرت روی می دهد و تنها دو درصد از کل نوزادان را در بر می گیرد هفت روز بعد از تولد اتفاق می افتد. طوری که در هفته های دوم و سوم تولد نوزاد به اوج خود می رسد که به این نوع، زرد شدن ناشی از شیر مادر گفته می شود. البته مادر نباید شیر خود را از نوزاد قطع کند بلکه تعداد دفعات شیردهی را کاهش دهد. همچنین می توانید از شیر خشک در بین شیردهی های مادر استفاده کنید.

نوع سوم نوزاد به محض تولد پوست و اندام های وی به رنگ زرد است که به بستری شدن نوزاد ختم می شود. علت این نوع عفونت نوزادی یا ناسازگاری خون نوزاد و مادر است.

چگونه می توان زردی نوزاد را درمان کرد؟

جهت درمان زردی نوزاد تازه متولد شده راه های پزشکی و خانگی زیادی وجود دارد که مختصری از آن به شرح زیر است. بسته به سن نوزاد و میزان سطح زرد شدن پوست وی احتمال دارد نوزاد بستری شود. همچنین اگر درجه زرد شدن پوست از حد استاندارد بگذرد به وسیله فتوتراپی یا نور می توان آن را درمان کرد. برای نتیجه گیری بهتر انجام فتوتراپی در بیمارستان توصیه می شود. اگر شدت این بیماری زیاد شود نیاز به تعویض خون نوزاد پیدا می کند. به همین علت والدین نباید درمان های خودسرانه انجام دهند. برای مثال والدین از نور مهتابی برای درمان استفاده می کنند اما طیف نورهای قابل استفاده در بیمارستان بسیار متفاوت با طیف نور لامپ های مهتابی است. همچنین اگر می خواهید به مرحله تعویض خون نرسید با مراجعه به بیمارستان و کنترل زرد شدن نوزاد از آن جلوگیری کنید. ولی اگر میزان زرد شدن نوزاد پایین باشد و پزشکان ترجیح دهند در خانه درمان شود چند روش برای درمان خانگی وجود دارد که به شرح زیر است.

درمان زردی نوزاد با توجه به نوع زردی و ریشه آن

درمان زردی نوزاد با توجه به نوع و شدت آن تعیین می شود. بیشتر نوزادان در روزهای ابتدایی بخصوص از روز دوم دچار آن می شوند که ابتدا از پوست صورت و چشم ها شروع می شود و معمولا بعد از سه یا چهار روز به بالاترین درجه شدت خود می رسد. بعد از آن با شیوه های درمانی کم کم از مقدار آن کاسته می شود. این نوع عارضه که شایعترین نوع هم می باشد عارضه فیزیولوژیک است و با تغذیه مکرر نوزاد و دفع مدفوع کم کم از شدت آن کاسته می شود و نوزاد به سلامت کامل می رسد.

درمان زردی نوزاد در منزل با دستگاه زردی

دستگاه زردی سیستمی است که معمولا از آن برای معالجه زردی نوزادان به کار گرفته می شود. این سیستم با ساز و کاری علمی و مدبرانه سبب می شود زردی نوزاد بعد از مدت زمان کوتاهی برطرف شود.شیوه ای که در معالجه زردی نوزادان بکار گرفته می شود تابش نور با طول موجی ویژه به قسمت هایی از بدن نوزاد می باشد.

در این روش از نور خاصی برای تغییر فرم بیلی روبین به کار برده می شود و سرانجام نوزاد به صورت مناسب تری می توان بیلی روبین را مرتب سازی نماید. اگرچه این شیوه درمانی بدون ریسک و مطمئن بوده و خیلی کم عوارض جانبی در پی خواهد داشت ولی معمولا برای نوزادان چشم بند های ویژه ای به کار می گیرند تا چشم آنها در مقابل نور دستگاه زردی در امان بماند.بدن نوزاد در موضع نور های سفید، سبز یا آبی واقع می شود به نوعی که به اکثر بخش های پوست نوزاد این نور ها بتابند.در این وضعیت از نوزاد برای خاطر جمعی از پایین آمدن میزان بیلی روبین خون آزمایش خون گرفته می شود. پایین آمدن بیلی روبین را می توان طی ۴ الی ۶ ساعت رویت نمود. نوزادان نارس را حتی زمانی که در حال معالجه به شیوه فتوتراپی هستند می توان شیر داد.

آشنایی کامل با کارایی دستگاه فتوتراپی یادستگاه زردی

دستگاه زردی که به همان دستگاه فتوتراپی معروف است همانطور که از نام آن مشخص است برای معالجه زردی نوزاد به کار برده می شود. فتوتراپی در حقیقت به مفهوم معالجه توسط فوتون ها و نورها می باشد.همان گونه که مستحضرید یکی از بیماری های رایج در میان نوزادان تازه به دنیا آمده زردی یا یرقان می باشد. برای معالجه این بیماری از سیستم هایی که عوارض آن خیلی کم است یا به بیان دیگر عوارضی ندارند دستگاه توتراپی نوزاد است.این دستگاه فرم و ساختار مولکولی بیلی روبین را عوض می نماید. نور درمانی اجازه می دهد گلبول های قرمز در زیر پوست از بین رفته و همچنین از خون و پوست خارج شده و دفع شود.

نکات مهم استفاده از دستگاه فتوتراپی

اگر از دستگاه زردی برای نوزاد استفاده می کنید باید نکاتی را رعایت کنید. رعایت این نکات روند درمان را سریعتر می کنند و باعث می شود درمان موثرتر واقع شود. زمانی که برای این عارضه از دستگاه استفاده می کنید باید اتاق کودک گرم باشد حدود دمای ۲۰ تا ۲۴ درجه سانتی گراد و همچنین خشک بودن بستر به گرم شدن و تسریع روند درمان کمک می کند.چراغ های دستگاه، فلور سنت یا ال ای دی هستند و کودک باید بدون لباس و فقط پوشک شده زیر دستگاه قرار بگیرد اما باید چشم های نوزاد توسط یک پارچه یا چشم بند بسته شود. می توانید با تغییر وضعیت بدنی نوزاد هر دو ساعت یک بار به پایین آمدن بیلی روبین کمک کنید.

قرار دادن نوزاد برای ساعت های زیاد اصلا مناسب نیست و بهتر است هر ۴ ساعت یکبار دستگاه را خاموش و به نوزاد شیر بدهید. اگر در طول درمان با دستگاه کودک نتواند تغذیه مناسبی داشته باشد و استفراغ کند حتما باید به پزشک مراجعه شود.

مراقبت های لازم در حین استفاده از دستگاه فتوتراپی

حدود ۹۰ درصد از نوزادانی که دچار زردی می شوند با مراقبت های خانگی درمان می شوند و مشکلی برایشان پیش نمی آید و مهمترین و بهترین درمان استفاده از دستگاه زردی می باشد. چون تابش نور با طول موج مناسب می تواند درمان را در منزل و بدون مراجعه به بیمارستان انجام داد.

این دستگاه های لامپ هدی مخصوص دارند پس لامپ های مهتابی خانگی نمی توانند در درمان کمک کنند.

عمر لامپ های استفاده شده در دستگاه نباید از ۲ هزار ساعت تجاوز کرده باشد.دستگاه را ابتدا تمیز کنید و گرد و غبار و کثیفی را از لامپ ها پاک کنید.در اتاقی کودک را زیر دستگاه قرار دهید که علاوه بر دمای مناسب دستگاه تهویه هوا هم داشته باشد.نباید بیشتر ۳ ساعت کودک زیر دستگاه قرار بگیرد.در حین استفاده از دستگاه شیردهی را نیز مرتب انحام دهید تا عمل دفع در رفع آن کمک کند.چشم های نوزاد را بررسی کنید تا متوجه تغییرات شوید اگر رنگ زرد در حال کاهش باشد یعنی درمان موفق عمل کرده است.اینکه چه میزان و چند ساعت از دستگاه استفاده شود کاملا به وضعیت نوزاد بستگی دارد و اینکه سطح بیلی روبین تا چه اندازه بالا باشد.اگر در حین استفاده از دستگاه متوجه تغییرات پوستی نوزاد شدید مثلا اگر پوست نوزاد قرمز و یا دون دون شد باید به پزشک مراجعه نمایید و یا از مرکزی که دستگاه را گرفته اید مشاوره دریافت کنید.

پرستاری است که با در اختیار داشتن جدیدترین تجهیزات پاسخگوی شبانه روزی بیماران جهت درمان زردی نوزادان در سریعترین زمان ممکن است. شرکت نوین طب ایران یکی از عرضه کنندگان دستگاه زردی در ایران است که کیفیت و اعتبار این دستگاه ثابت شده است . والدین عزیز برای درمان زردی نوزادتان در منزل می توانید به اجاره دستگاه زردی با قیمت مناسب از نوین طب ایران اقدام نمائید. علاوه بر این در زمان درمان سایر خدمات از جمله آموزش نحوه استفاده از دستگاه ها، مشاوره شبانه روزی جهت آسودگی خاطر والدین گرامی و آزمایش زردی بدون نیاز به خونگیری با استفاده از دستگاه بیلی روبین متر پوستی (بیلی چک) توسط کارشناسان تیم ما قبل از شروع درمان، در حین درمان و در نهایت در پایان درمان زردی انجام می پذیرد.

تلفن های ثابت :۶۶۰۵۶۹۰۴- ۸۸۶۲۱۸۳۶

تلفن های همراه:۰۹۱۲۶۸۷۱۹۷۸  – ۰۹۳۰۷۵۸۸۲۰۴

رژیم لاغری سریع