احتمالا شاهد دور جدیدی از مذاکرات خواهیم بود


سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: موضوع حق آبه بر اساس توافقات قبلی دو کشور ایران و افغانستان را موضوع مهمی می دانیم و بر پایبندی هیات نظارت به مفاد قراردادها تاکید می کنیم. معیار و سایت آزمایشی برای تعهد مقامات این کشور به اجرای توافقات مشترک است. .

به گزارش ایلنا، ناصر کنعانی صبح امروز در نشست خبری ضمن تسلیت حلول ماه محرم و ایام سوگواری ابا عبدالله (ع) و یاران باوفایش خدمت به ملت شریف ایران را تسلیت گفت. و با آرزوی قبولی تسلیت گفت: لازم می دانم به خانواده های قربانیان سیل اخیر و درگذشتگان تسلیت عرض کنم و برای بازماندگان از درگاه خداوند رحمت واسعه و برای بازماندگان صبر مسئلت داریم. از کشورها و ملت هایی که با ملت ایران ابراز همدردی کردند و کمک های بشردوستانه ارسال کردند تشکر می کنم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سوال که موضع جمهوری اسلامی ایران در رابطه با تحولات اخیر عراق و اشغال پارلمان این کشور توسط حامیان آقای مقتدی صدر چیست، گفت: عراق یک کشور بزرگ است. و کشور همسایه مهم و طبیعتاً تحولات جاری در این کشور ارتباط تنگاتنگی با هم دارند و دقت و حساسیت را دنبال می کنیم. ایران همواره بر ثبات و اهمیت برقراری امنیت در این کشور همسایه تاکید دارد و معتقد است امنیت عراق امنیت ایران و منطقه است.

البته ما تحولات کنونی را که به نظر می رسد ناشی از اختلافات سیاسی داخلی است، بخشی از امور داخلی کشور می دانیم. احزاب و سازمان ها می توانند در چارچوب قانون و سازوکارهای قانونی و از راه های مسالمت آمیز بر وضعیت موجود فائق آیند و با تشکیل دولت مردمی به توسعه و پیشرفت عراق کمک کنند. ایران همیشه به انتخاب مردم عراق احترام می گذارد و معتقد است که گفت و گو بهترین راه حل برای حل مشکلات این کشور است. ملت عراق با پختگی و درایت رهبران می تواند از این مرحله عبور کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آخرین اقدامات در خصوص دریافت حق آبه ایران چیست، گفت: حق آبه موضوع بسیار مهمی است. آقای رئیس جمهور اخیرا بر لزوم رسیدگی به این موضوع تاکید کرده است. در مورد رودخانه هیرمند این موضوع برای ما بسیار مهم است. ما موضوع حق آبه را بر اساس توافقات قبلی دو کشور موضوع مهمی می دانیم و تاکید می کنیم که التزام هیات نظارت به مفاد قراردادها مرجع و محل آزمونی برای میزان تعهد است. . از مقامات این کشور تا اجرای توافقات مشترک.

وی ادامه داد: در معاونت سیاسی و حقوقی وزارت امور خارجه با جدیت پیگیر این موضوع هستیم. پس از تاکید رئیس جمهور، وزیر امور خارجه با سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان گفت‌وگو کرد و بر لزوم حفظ حق آبه ایران تاکید کرد و با توجه به بارندگی اخیر، انتظار می‌رود دولت افغانستان هرگونه موانع مصنوعی در مسیر رودخانه را برطرف کند.

در همین راستا ایران آمادگی خود را برای اعزام تیم فنی خود به افغانستان در صورت وجود موانع فنی اعلام کرده است. همچنین آمادگی خود را برای سفر وزیر نیرو اعلام کردیم تا زمینه اجرای توافقنامه آب بین دو کشور فراهم شود. هنوز شاهد برآورده شدن انتظارات ایران نبوده ایم و میزان آب ورودی به ایران بسیار ناچیز است.

وی در پاسخ به این سوال که پس از ارائه پروژه جدیدی از سوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اخباری مبنی بر سفر قریب الوقوع مذاکره کننده ارشد ایران به وین منتشر می شود، آیا این خبر را تایید می کنید، گفت: لازم است تاکید کنم که ایران همواره خلاق بوده و با ابتکار در مذاکره حضور داشته و روند مذاکرات را برای رسیدن به یک توافق خوب و جامع که منافع اقتصادی ایران را تامین می کند مفید می داند.

در روزهای گذشته پیام هایی به طور جدی رد و بدل شد و آقای بورل متنی را در این زمینه پیشنهاد کرد و ایران آن پیشنهادات را دریافت کرد و طرف ایرانی این متن را به دقت بررسی کرد و دیدگاه خود را ارائه کرد.

وی افزود: در این راستا شاهد تلاش سایر طرف‌ها نیز بودیم؛ در گفت‌وگوی تلفنی روسای جمهور ایران و فرانسه، بخشی به همین موضوع اختصاص یافت و همچنین در تماس‌های مختلف تلفنی با وزیر امور خارجه ما به عنوان جمهوری اسلامی ایران از هرگونه اقدام کمکی استقبال می کنیم.

ما همیشه خلاق و انعطاف پذیر بوده ایم. پس از تبادل پیام ها و بررسی متون پیشنهادی، این احتمال وجود دارد که در آینده نزدیک بتوانیم در مورد زمان مذاکره به توافق برسیم که بستگی به اراده طرف مقابل دارد که واقعاً مایل است. رسیدن به یک توافق منطقی، قابل قبول و پایدار برای نشان دادن