ارتقاء سلامت روان از طریق روده


زنی در وسط یک مزرعه. مصرف پروبیوتیک ها می تواند به شما در حفظ سلامت روده کمک کند.

آیا تا به حال به بهبود سلامت روان خود از طریق روده فکر کرده اید؟ اگر نه، شما باید باشید. روده شما جایی است که هضم غذا شروع می شود، اما همچنین به مغز و حداقل ۷۰ درصد سیستم ایمنی بدن شما متصل است. اگر روده شما ناسالم باشد، به سادگی نمی توانید سالم باشید. «روده» یک اصطلاح کلی است که کل دستگاه گوارش را توصیف می کند. این شامل مری، معده، پانکراس، کبد، کیسه صفرا، روده کوچک و روده بزرگ (همچنین به عنوان کولون شناخته می شود). روده شما مملو از باکتری است و خانه ۲۰۰۰ گونه مختلف است که میکروبیوم شما را تشکیل می دهند. میکروبیوم که به عنوان فلور روده نیز شناخته می شود، سلامت کلی شما را بهبود می بخشد و تحقیقات جدید نشان می دهد که ارتباط قوی با حمایت از سلامت روان وجود دارد. علاوه بر این، روده به دلیل توانایی اش در برقراری ارتباط با سیستم عصبی مرکزی، گاهی اوقات به عنوان «مغز دوم» نیز شناخته می شود!

۳ راه برای بهبود سلامت روان از طریق روده

۱. یک پروبیوتیک مصرف کنید

در یک مطالعه، محققان به موش‌ها با پروبیوتیک‌ها – سویه‌هایی از باکتری‌های خوب – تغذیه کردند و پیشنهاد کردند که تغییرات حاصله در کلونی‌های میکروب‌های روده می‌تواند احساس اضطراب را کاهش دهد.[۱] یک مطالعه اخیر به پری بیوتیک ها – کربوهیدرات هایی که به عنوان غذا برای آن باکتری های خوب عمل می کنند – بررسی کرد و اشاره کرد که پس از سه هفته، افرادی که مکمل پری بیوتیک روزانه مصرف می کردند، راحت تر احساس اضطراب و افسردگی را برطرف می کردند.[۲] گزارش‌های دیگر حاکی از آن است که سطوح نامناسب باکتری‌ها نیز ممکن است یکی از دلایل اوتیسم باشد و پروبیوتیک‌ها را به عنوان یک رویکرد درمانی برای کودکان مبتلا به اوتیسم پیشنهاد می‌کنند.[۳, ۴]

۲. از کورکومین برای تعدیل سیتوکین ها استفاده کنید

و در حالی که پروبیوتیک ها و پری بیوتیک ها می توانند وضعیت روده شما را بهبود بخشند، شواهد اخیر نیز وجود دارد که نشان می دهد تحریک پذیری درونی نقش قدرتمندی در سلامت روان شما ایفا می کند.[۵] چیزهای زیادی وجود دارد که می تواند روده را تحریک کند – رژیم های غذایی ناسالم و چاقی تنها دو مورد از بسیاری از موارد هستند. سپس بدن سلول ها و پروتئین ها را به محل نگرانی می فرستد. تحقیقات اخیر نشان می دهد که افراد مبتلا به افسردگی مملو از سیتوکین ها هستند – یکی از پروتئین های درگیر. مصرف زردچوبه ممکن است در کاهش تحریک روده و همچنین آسیب محیطی به مغز کمک کند.

۳. امگا ۳ بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانید

در عین حال، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد افسردگی می تواند یک واکنش آلرژیک به تحریک داخلی باشد، و مطالعات دیگر نشان می دهد که مصرف مکمل های امگا ۳ و کورکومین (عصاره ای از زردچوبه ادویه دار) می تواند مشکلات روده را به همان روش کاهش دهد. به عنوان استروئید داروهای التهابی (NSAIDs).[۶, ۷] بیشتر و بیشتر پزشکان به جای پرداختن به جنبه عصبی، به دنبال مقابله با تحریک پذیری در پروتکل های افسردگی هستند.[۸]

روده سالم را حفظ کنید

تعداد کمی از افراد وجود دارند که هرگز احساس اضطراب یا افسردگی نکرده اند تا زمانی که مشکلات روده ای نداشته باشند، این ایده را تقویت می کند که ارتباط روده و مغز بسیار واقعی است.[۹] به عنوان مثال، IBS، می تواند علائمی شبیه افسردگی در افراد ایجاد کند، همانطور که می تواند عدم تحمل گلوتن را نشان دهد.[۱۰] انجام منظم پاکسازی روده بزرگ و تکمیل آن با پروبیوتیک ها می تواند به شما در حفظ سلامت روده کمک کند. من برنامه پاکسازی کولون خود را توصیه می کنم، که به شما کمک می کند سیستم گوارشی خود را از سموم پاک کنید و در عین حال از کلونی های روده شما از باکتری های مفید حمایت می کند.

منابع (۱۰)
 1. براوو، جی و همکاران. بلع یک سویه لاکتوباسیلوس رفتار احساسی و بیان گیرنده مرکزی GABA را در موش از طریق عصب واگ تنظیم می کند. مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم، ایالات متحده آمریکا. ۱۰۸ (۳۸).
 2. اشمیت، ک، و همکاران. مصرف پری بیوتیک ها پاسخ کورتیزول را در هنگام بیداری کاهش می دهد و سوگیری عاطفی را در داوطلبان سالم تغییر می دهد. روان فارماکولوژی. ۲۳۲ (۱۰).
 3. کانگ، دی و همکاران کاهش بروز پریوتلا و سایر تخمیرکنندگان در میکرو فلور روده کودکان اوتیستیک. وان پلاس.
 4. پترسون، بی، و همکاران. تعدیل کننده ناهنجاری های رفتاری و فیزیولوژیکی مرتبط با اختلالات رشد عصبی. سلول. ۱۵۵ (۷).
 5. Danzer، R.، و همکاران. از التهاب تا بیماری و افسردگی: زمانی که سیستم ایمنی مغز را تحت سلطه خود در می آورد. بررسی های طبیعت. ۹.
 6. Osher, Y. & Belmaker RH اسیدهای چرب امگا ۳ در افسردگی: مروری بر سه مطالعه. علوم اعصاب و درمان های سیستم عصبی مرکزی. ۱۵ (۲).
 7. صنموخانی، سی، و همکاران. اثربخشی و ایمنی کورکومین در اختلال افسردگی اساسی: یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده تحقیقات گیاه درمانی: PTR. 28 (4).
 8. کوهلر، او و همکاران. تاثیر درمان ضد التهابی بر افسردگی، علائم افسردگی و عوارض جانبی: مروری سیستماتیک و متاآنالیز کارآزمایی‌های بالینی تصادفی‌سازی شده. روانپزشکی گاما. ۷۱ (۱۲).
 9. یک مطالعه دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهد که تغییر باکتری های روده از طریق رژیم غذایی بر عملکرد مغز تأثیر می گذارد. اتاق خبر دانشگاه کالیفرنیا.
 10. لیدیارد آر بی. سندرم روده تحریک پذیر، اضطراب و افسردگی: چه ارتباطی با هم دارند؟ روانپزشکی جی کلین. ۲۰۰۱; ۶۲ متمم ۸:۳۸-۴۵; بحث ۴۶-۷.

†نتایج ممکن است متفاوت باشد. اطلاعات و داده ها برای مقاصد آموزشی ارائه شده است و قرار نیست جایگزین توصیه های پزشک شما شود. اگر یک بیماری جدی یا نگرانی سلامتی دارید، به پزشک خود مراجعه کنید.

این مطلب در مواد غذایی، غذاهای سالم، غذاهای سالم پروبیوتیک، سلامت روان، ذهن و بدن، تغذیه، پروبیوتیک ها، مکمل های غذایی ارسال شده است.