اردوغان با نخست وزیر رژیم صهیونیستی دیدار و گفتگو کرد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «رجب تمیز اردوغان، رئیس جمهور ترکیه بایایر لپیدنخست وزیر رژیم صهیونیستی دیدار و گفتگو کرد.

این اولین دیدار رئیس جمهور ترکیه با نخست وزیر رژیم صهیونیستی از سال ۲۰۰۸ است.

این دیدار در نیویورک و در کنار مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد.

اردوغان همچنین روز دوشنبه به گروهی از رهبران یهودی آمریکایی گفت که قصد دارد این کار را انجام دهد همیشه آویو برای بازدید

قبلاً «اسحق هرتزوگرئیس رژیم صهیونیستی در ماه مارس برای دیدار با اردوغان به ترکیه سفر کرد.یایر لپیدوی در ماه ژوئن به عنوان وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی به ترکیه سفر کرد.

اسرائیل و رژیم صهیونیستی در ماه ژوئن رسماً از احیای روابط دیپلماتیک کامل از جمله مبادله سفیران خبر دادند.

روز گذشته پس از توافق رژیم صهیونیستی و ترکیه بر سر تبادل سفیران، وزارت امور خارجه همیشه آویو «erit لیلیان را به عنوان سفیر خود در آنکارا منصوب کرد.

V درحال حاضر وی کاردار سفارت اسرائیل در آنکارا است و نقش مهمی در عادی سازی روابط ترکیه و رژیم صهیونیستی داشت.

پیشتر ترکیه و رژیم صهیونیستی از توافق برای عادی سازی روابط و تبادل سفیر بین دو طرف خبر داده بودند. این تصمیم کمتر از دو هفته پس از جنگ تهاجمی رژیم صهیونیستی در نوار غزه و شهادت ۴۹ فلسطینی و مجروح شدن بیش از ۳۶۰ نفر دیگر اتخاذ شد.

یایر لپید نخست وزیر موقت رژیم صهیونیستی نیز در این باره صحبت کرد بار وی گفت: از سرگیری روابط با ترکیه سرمایه مهمی برای ثبات منطقه و یک وعده اقتصادی بسیار مهم برای ما است.

برخی کارشناسان معتقدند که آنکارا از بحران های مختلف اقتصادی رنج می برد و راه حل اردوغان برای حل این مشکلات بهبود روابط بین آنکارا و همیشه آویو می داند و لذا از سران رژیم صهیونیستی برای بهبود و تقویت روابط با ترکیه دعوت از اسحاق می کند. هرتزوگ» رئیس رژیم صهیونیستی به ترکیه و اعزام وزیر خارجه ترکیه به همیشه آویو همه چیز برای همین هدف انجام شد.