اسلامی: جزو پنج کشور اول جهان در تولید کیت غربالگری نوزادان هستیم


به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان انرژی اتمی ایران، آیین افتتاح و بهره‌برداری از طرح تولید کیت غربالگری بیماری‌های متابولیک نوزادان با حضور محمد اسلامی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، آیت‌الله دری نجف‌آبادی، نماینده ولی‌ فقیه در استان مرکزی و امام‌ جمعه اراک، مخلص الائمه استاندار استان مرکزی و جمعی از مدیران و مسئولان صنعت هسته‌ای کشور برگزار شد.

معاون رئیس‌ جمهور در خصوص افتتاح و بهره‌برداری از این مرکز که در حوزه فرآیند مهندسی اتمی و مولکولی است، اظهار داشت: خداوند را شاکر هستیم که در سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین یک کار با ارزش بالای علمی و پژوهشی را با مشارکت پارک علم و فناوری استان مرکزی به نتیجه رساندیم و مرکز تولید کیت غربالگری نوزادان را افتتاح کردیم.

اسلامی با بیان این‌که جزو پنج کشور اول جهان در تولید کیت غربالگری نوزادان هستیم، افزود: محققان ما در سازمان انرژی اتمی توانستند با تلاش فراوان کیت غربالگری نوزادان که از مشتقات آب‌ سنگین است را تولید کنند. این کیت در چند کشور دنیا به‌ صورت محدود تولید می‌شد که امروز دانشمندان جوانان و محققان ما توانستند با تکیه بر لطف الهی و ظرفیت داخلی کشور این کیت را تولید کنند و در اختیار مراکزی که به این تجهیزات نیاز دارند، قرار بدهند.
وی درباره نقش مؤثر این کیت در تشخیص بیماری نوزادان گفت: نوزادانی که در بدو تولد دچار بیماری‌های متابولیک هستند از طریق این کیت تشخیصی، بیماری آن‌ها خیلی سریع شناسایی خواهد شد. این کیت بیش از ۵۶ بیماری را در بدو تولد نوزادان تشخیص می‌دهد و با شناسایی و ظرفیت تشخیصی که دارد، خانواده‌ها می‌توانند بیماری‌های متابولیکی که بعدها ظاهر می‌شود را با هدایت پزشکان بررسی و برطرف کنند.
اسلامی با اشاره به تولید انبوه و برنامه این سازمان در صادرات کیت غربالگری نوزادان خاطرنشان کرد: این کیت تشخیصی با مجوز از سازمان غذا و دارو قابل عرضه و استفاده در واحدها و بیمارستان‌های سراسر کشور است که میزان تولید آن نیز فراتر از میزان تقاضای موجود می‌باشد. در نظر داریم در آینده نزدیک برنامه صادرات این کیت را محقق کنیم. ارزش این کیت نزدیک به ۲۰۰۰ دلار است.
معاون رئیس جمهور درخصوص بهره‌برداری از آب‌ سنگین و مشتقات آن تصریح کرد: دشمنی غربی‌ها با جمهوری اسلامی ایران در حوزه هسته‌ای به‌خصوص در موضوع آب‌ سنگین، حرکت ما را در استفاده از این محصول راهبردی  و بهره‌برداری صلح‌آمیز از مشتقات آن متوقف نکرد. آن‌ها فشار سنگینی آوردند که ایران نتواند در این حوزه فعالیت کند و حذف شود. مردم عزیز ما بدانند که با تدابیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی، فناوری هسته‌ای هر روز بیشتر و بیشتر در عمق و سطح گسترش خواهد یافت و به‌صورت فراگیر تأثیراتش در معیشت و سلامت جامعه نمایان می‌شود. این پیشرفت‌ها را مدیون خون پاک شهدای هسته‌ای هستیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به این‌که پنج حوزه هوا و فضا، فناوری هسته‌ای، فناوری اطلاعات IT، بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی امروز پایه‌های قدرت ساز در دنیا هستند، خاطرنشان کرد: امروز ما به لطف الهی در ادامه راه امام راحل (ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری و همچنین برکت خون شهدای هسته‌ای در هر پنج عرصه دارای رتبه جهانی هستیم؛ این پیشرفت‌ها در جمهوری اسلامی ایران است که دشمنان ما را نگران کرده است.
وی افزود: اساسنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سراسر حاوی پشتیبانی، هدایت، حمایت، وساطت و مشارکت برای بهره‌مندی از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای برای همه کشورها است؛ اما برای کشور ما منطقه ممنوعه به‌ حساب می‌آید.دشمنان ما با تهمت و افترا تحریم‌های ظالمانه علیه ما وضع کردند. دو گروه صنعت دفاعی و صنعت هسته‌ای و اشخاص، افراد و مراکزی که با این صنایع همکاری می‌کردند، در لیست تحریم‌ها هستند. چرا؟! چون این صنایع اقتدار آفرین هستند…
اسلامی ادامه داد: ما در این مدت کوتاه برای برنامه آینده سازمان و اینکه در افق ۲۰ ساله اقدامات هدفمند داشته باشیم، سند راهبردی صنعت هسته‌ای را تدوین و طراحی کردیم. این سند با نقشه راه علمی کشور هم‌راستا است و هم‌افزایی خواهد داشت. ان‌شاءالله آخرین سندی که در آینده نزدیک منتشر خواهیم کرد، سند تحقیق و توسعه یکپارچه در تمامی سرفصل‌های صنعت هسته‌ای است. در ۱۵ سال آینده نزدیک به ۵۰ میلیارد دلار برای حوزه هسته‌ای سرمایه‌گذاری خواهیم داشت که مدل‌های مالی برای تأمین آن را دیده‌ایم. رئیس سازمان انرژی اتمی در پایان سخنان خود از روسای قبلی سازمان به‌ ویژه آقازاده که در احداث این مجتمع تلاشی ویژه داشت و نقشی موثر ایفا کرد، قدردانی کرد.

انتهای پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

رژیم لاغری سریع