ام اس – منیزیم، سلنیوم و منگنز

منیزیم یک مکمل مهم برای افراد مبتلا به ام اس است زیرا منیزیم برای کمک به تبدیل اسید لینولئیک به اسید گاما لینولئیک مورد نیاز است و کمبود منیزیم بر این فرآیند تبدیل تأثیر می گذارد. کمبود منیزیم عملکرد ماهیچه های عصبی را مختل می کند و می تواند با لرزش، تشنج، پرش و ناتوانی در کنترل مثانه همراه باشد. مطالعات نشان داده است که افراد مبتلا به ام اس منیزیم کمی دارند که در هضم اسیدهای چرب ضروری و کمک به انتقال تکانه های عصبی به ماهیچه ها حیاتی است.

سلنیوم یک ماده معدنی است و به عنوان آنتی اکسیدان یکی از محافظ های بدن است و در آنزیمی به نام گلوتاتیون پراکسیداز (GTP) وجود دارد. هدف GTP در بدن شما این است که موادی را که به سلول‌های شما حمله می‌کنند قبل از اینکه آسیبی وارد کنند از بین ببرد و کمبود سلنیوم باعث کاهش کارایی GTP می‌شود و سلول‌های شما را برای حمله باز می‌کند. سلنیوم اثربخشی گلبول های سفید خون را برای مبارزه با بیماری ها افزایش می دهد و بسیاری از افراد مبتلا به ام اس سلنیوم کمی دارند.

گاهی اوقات منگنز را می توان با منیزیم اشتباه گرفت، اما دلیل مصرف مکمل منگنز متعادل کردن مکمل های روی است زیرا با بالا رفتن سطح روی، منگنز کاهش می یابد. منگنز یکی از حامیان اصلی سیستم عصبی است و در مبارزه با بیماری های خودایمنی فعال است. کمبود منگنز منجر به مشکلات تعادل، خستگی، افسردگی و آلرژی می شود.

منیزیم را می توان به طور طبیعی در غذاهایی مانند بادام، آفتابگردان و دانه های کنجد یافت و همچنین به عنوان مکمل مصرف می شود. سلنیوم را می توان به طور طبیعی در صدف ها به همراه ماهی تن، پیاز، گوجه فرنگی، بروکلی و سبوس یافت. منگنز را می توان به طور طبیعی در آجیل، غلات، میوه های استوایی، زرده تخم مرغ و در تعدادی از ادویه ها مانند زنجبیل، زردچوبه، میخک، هل و فلفل سیاه یافت. سلنیوم به عنوان یک آنتی اکسیدان باید همراه با ویتامین C و ویتامین E مصرف شود.

در حالی که مکمل ها برای افراد مبتلا به ام اس مهم هستند، اما تنها زمانی که با یک رژیم غذایی سالم ترکیب شوند، حداکثر کارایی خود را خواهند داشت. علاوه بر مکمل‌ها، اکنون یک برنامه غذایی عالی دارم و همه غذاهای مناسب را برای مبارزه با ام اس می‌خورم. در چند سال گذشته این منجر به کاهش علائم من و معکوس شدن کامل برخی از علائم شده است. شما کنترل کاملی بر رژیم غذایی خود دارید و برای من کاملاً منطقی بود که در مورد چیزهایی که من بر آنها کنترل داشتم کاری انجام دهم، به جای تمرکز بر روی چیزهایی که کنترلی بر آنها نداشتم.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر