انتقال آب چه آسیب هایی به اصفهان وارد کرد؟ آب دوباره منتقل می شود! از زاینده رود و اصفهان چیزی باقی مانده است؟ (فیلم)


انتقال و برداشت آب از زاینده رود به معنای مرگ نهایی آن رودخانه در پایین دست است. چون رودخانه اکنون مرده است. انتقال آب از تونل کوهرنگ ۳ که هنوز به بهره برداری نرسیده کمکی به وضعیت نمی کند.

کیفیت پایین

کیفیت خوب

عصر ایران; حسن ظاهری – تا امروز هر چقدر آب به زاینده رود منتقل شد، به درد اصفهان نخورد و نه تنها زاینده رود هر روز خشکتر شد، بلکه تالاب های دامداری و کشاورزی شرق اصفهان از بین رفت. اکنون سد زاینده رود دیگر نمی تواند تمام نیاز آبی رودخانه تعریف شده از بالادست تا پایین دست را تامین کند. اما تصور کنید این بار به جای اینکه آب را به زاینده رود بسپارند از او بگیرند. درست مثل اتفاقی که برای انتقال آب به یزد افتاد و سالانه نزدیک به ۶۰ میلیون مترمکعب آب از زاینده رود از اصفهان به یزد می رود.

مناقشه اصفهان و چهارمحال بختیاری بر سر آب زاینده رود دو دهه است که ادامه دارد. اصفهانی ها معتقدند آب بالادست، یعنی منطقه پرپیچ و خم زاینده رود با لوله های آب به باغ های چهارمحال بختیاری منتقل می شود و چهارمحال و بختیاری ها همواره این موضوع را تکذیب کرده و می گویند از زاینده رود بر اساس نیازهای تعریف شده برای این استان انجام می دهند. اما حالا چهارمحال و بختیاری ها نگران اتفاق جدیدی هستند. می گویند تونل گلاب دو مسیر رودخانه را تغییر می دهد. یعنی به جای عبور آب زاینده رود از مسیر ۱۸ میلیون ساله، از طریق تونلی خارج از چهارمحال و بختیتری به سد چم آسمان در استان اصفهان منتقل شود و بحران آب استان اصفهان از این طریق حل شود. . در واقع با این اقدام احتمالا آب در بالادست رودخانه قطع می شود. البته این ادعای چهارمحال و بختیاری همواره از سوی استان اصفهان تکذیب می شد و گفته می شد هیچ گاه به مسیر طبیعی زاینده رود تعرض نمی شود. اصفهان می گوید وظیفه گلاب دو آبرسانی به مناطقی از استان اصفهان است. یعنی برداشت مجدد آب حاصلخیز زاینده رود.

چه مسیر رودخانه تغییر کند یا نه، انتقال و برداشت آب از زاینده رود به معنای مرگ نهایی آن رودخانه در پایین دست است. چون رودخانه اکنون مرده است. انتقال آب از تونل کوهرنگ ۳ که هنوز به بهره برداری نرسیده کمکی به وضعیت نمی کند. زیرا تونل های انتقال قبلی کمکی نکردند. حال اگر هنوز آب در پایین دست رودخانه نباشد چه اتفاقی می افتد و چه عواقبی را می توان نگران کرد. یکی از این پیامدها تشدید فرونشست و فروچاله در اصفهان است که احتمالاً در زیر شهر رخ داده است. اما عواقب این امر بسیار بدتر خواهد بود.

برای آشنایی بیشتر با آینده یکی از مهم ترین شهرهای ایران که با مشکل آب دست و پنجه نرم می کند، این گزارش را ببینید.

پیشنهاد می کنیم این گزارش ها را نیز مشاهده کنید

زمین اصفهان را می بلعد: احتمال تخلیه کامل شهر تا ۹ سال آینده / فروچاله ها همه جا را فرا گرفته است / ترک های خطرناک میراث جهانی اصفهان (فیلم)

تصاویری ترسناک از اصفهان که مسئولان نمی خواهند باور کنند/ وقتی تصمیمات احساسی مدیران در دو دهه تلاش ۱۸ میلیون ساله طبیعت را نابود می کند (فیلم)

در همان مسیر زاینده رود تا خشک شدن/ چه کسی و چرا بزرگترین رودخانه مرکز ایران را خشک کرد؟ (فیلم)