انجمن فین تک نسبت به ایجاد سیستم “آمیتیس” هشدار می دهد


انجمن فین تک ایران با صدور بیانیه ای به راه اندازی سامانه آمیتیس واکنش نشان داد. در متن این بیانیه آمده است. اخبار ایجاد الف سیستم انحصاری به ظاهر خصوصی بیمه مرکزی در روزهای اخیر نگرانی های زیادی در مورد فعالان استارت آپ و شرکت های دانش بنیان در این حوزه وجود داشته است. در سالی که «دانش‌محور» نامیده می‌شود و در حوزه‌ای که با وجود توانمندی‌های موجود، تنها ۵ درصد آن در اختیار فعالان دانش‌بنیان و بقیه بخش‌های سنتی است، سیاست‌گذار تصمیم به توسعه غیرقانونی استارت‌آپ گرفته است. بازار. که توسط کارآفرینان جوان و متخصص در شرایط سخت مسدود می شود. فین تک ایران هشدار می دهد که ویل رهبری خواهد کرد و در نهایت ملی شدن کسب و کارها نتیجه ای جز عقب ماندگی نخواهد داشت.

شش سال از تاسیس اولین شرکت های بیمه آنلاین در کشور می گذرد و این حوزه با تلاش فراوان شرکت های نوآور به یکی از مهمترین شاخه های فناوری های نوین مالی در ایران تبدیل شده است. دو سال پیش با گسترش تبلیغات استارت آپی و ایجاد آگاهی عمومی، خرید اینترنتی بیمه رونق گرفت. امروزه امکان مقایسه قیمت و خدمات شرکت های بیمه برای کاربران فراهم شده است و در حال حاضر مردم با انتخاب آزاد و آنلاین بهترین خدمات را از شرکت های مختلف بیمه دریافت می کنند. همچنین خدماتی مانند پرداخت آنلاین مطالبات، سیستم های تحلیل ریسک و قیمت گذاری مبتنی بر هوش مصنوعی، بیمه اصلی (Core Insurance) که بسیاری از آنها برای اولین بار در کشور ارائه می شود توسط این شرکت های دانش بنیان انجام می شود. این است.

بامتاسف، نهاد تنظیماگر بازار بیمه این تصمیم را گرفت بدون در نظر گرفتن موضوع انحصار وارد بازار شد و خطرات تمرکز خدمات (شامل خطرات امنیتی و پدافند غیرعامل ناشی از تجمیع اطلاعات و خدمات) مخدوش است، دائماً مانع توسعه این شرکت ها شده است.

امروزه بیمه مرکزی به عنوان یک نهاد نظارتی، شرکتی را تاسیس کرده که ساختار سهام آن تحت کنترل بیمه مرکزی بوده و حتی در یکی از ساختمان های این موسسه مستقر است و به این شرکت (آمیتیس)، کسب و کارهای اینترنتی انحصار می دهد. مستقیماً نمایندگان بیمه و حتی خود شرکت های بیمه را ممنوع کرد و هرگونه صدور بیمه را به همکاری اجباری با شرکت محدود کرد. علاوه بر این که تأسیس این شرکت به دلیل ایجاد دو مانع در تضاد کامل با چندین عنصر از قوانین مربوطه از جمله قانون تسهیل رقابت و ضدانحصار و ماده ۶ قانون برنامه چهارم توسعه است. انحصار و تصدی و نوآوری و رانت در صنعت بیمه و عموم مردم باید الزامات قیمت گذاری شرکت را تا خدمات غیررقابتی برآورده کنند.

انجمن فین‌تک ضمن اعتراض شدید نسبت به اجرای چنین اقدامات غیر اصولی و سلیقه‌ای از سوی ناظر صنعتی بیمه، در سالی که به نام نوآوری و دانش مزین شده بود، این نهاد و سایر نهادهای عالی از جمله وزارت اقتصاد اعلام کرد. . و فناوری. نهادهای اطلاعاتی و نظارتی (با در نظر گرفتن رسوایی‌های مربوط به تجمیع کلیه تراکنش‌های مالی کل بازار بیمه در یک شرکت خصوصی) درخواست می‌کنند که به‌عنوان یک فوریت، این رویه‌ها بلافاصله با تشکیل یک قانون تعلیق شوند. کار ویژه گروه و با حضور کلیه ذینفعان و کارشناسان نسبت به اصلاح فرآیند فوق اقدام نمایند.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟