اهمیت وزن گیری مناسب در زنان باردار افزایش وزن و چاق است


زنان باردار تحت تأثیر وزن و چاق با مشــكلات متعددی در دوران بارداری و زایمان مانند دیابت ، پرفشاری خون و زایمان زودرس قرار گرفتند می شوند. افزایش وزن بیش از حد پیش از بارداری یکی از نگرانی های زنان باردار به اضافه وزن من باشد. در صورت افزایش وزن در زنان باردار اضافه وزن ، خطراتی برای مادر و جنین به همراه دارد ؛ ولی دوران بارداری زمان مناسبی برای کاهش وزن نیست و این زنان نیز باید تا حدودی افزایش وزن داشته باشند. استفاده از یک رژیم غذایی مناسب برای زنان افزایش وزن و چاقی توصیه می شود ؛ چرا در این دوران هرگز نباید رژیم کاهش وزن داشته باشید ؛ بنابراین ، انتخاب مواد غذایی با کیفیت و ارزش غذای مطلوب و خودداری از مصرف مواد غذایی کالری ، مورد نیاز است. به منظور استفاده از تغذیه ای برای خانم های باردار اضافه وزن و چاق باید به منابع غذایی در خانواده ، عادات و رفتار و شیوه زندگی توجه داشته باشید.

خانم های باردار در هر شرایطی که هستند (لاغر ، طبیعی ، اضافه وزن یا چاق) باید افزایش وزن متناسب با وضعیت خود داشته باشید ؛ استفاده از رژیم غذایی محدود برای کاهش وزن خانم های باردار چاق نمی شود و باید با توصیه های تغذیه مناسب ، میزان کالری دریافتی و در نهایت وزن آنها کنترل شود. خانم های باردار چاق نیز نیاز به افزایش وزن مطلوب دارند.

برخی از علل افزایش وزن بیشتر از حد مطلوب شامل موارد ذیل است:

  • عادات و رفتارهای غذایی نامناسب از جمله مصرف زیاد منابع تغذیه نشاسته ای (نان ، برنج ، ماکارانی) ، غذاهای چرب و سرخ شده ، چیپس ، سیب زمینی سرخ کرده ، فست فود ، نوشابه های قندی (ک.لاها ، آب میوه های صنعتی) که شامل قند زیاد هستند) ، شیرینی و شکل
  • کم تحرکی و نداشتن فعالیت جسمانی
  • ادم و احتباس مایعات و یا در موارد ابتدایی به پره اکلامسی

دیدگاهتان را بنویسید