اگر پا درد دارید بخوانید


عکس نوشته

تهران (پانا) – یکی از شایع ترین انواع درد در بین افراد، کمردرد است. پا درد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که با توجه به نوع آن درمان های مختلفی دارد.

به گزارش جامعه ۲۴- یکی از شایع ترین دردهایی که انسان در زندگی خود تجربه می کند، کمردرد است، در واقع می توان گفت پا درد یکی از شایع ترین دردهایی است که هر فردی می تواند تجربه کند. درد در هر قسمت از ساق پا می تواند یکی از علائم این بیماری باشد. پا درد می تواند به دلیل آسیب های ورزشی یا رگ های خونی، اعصاب، ماهیچه ها، مفاصل، بافت های نرم یا استخوان ها باشد. درمان پا درد کاملاً با علت پیدایش آن مرتبط است.

دلایل اصلی پا درد

همانطور که اشاره کردیم، پا درد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. علل اصلی درد پا می تواند عضلانی اسکلتی، عصبی یا عروقی باشد. گاهی اوقات پا درد نشان دهنده نوعی بیماری عروقی است که بسیار خطرناک است و نیاز به مداخله زودهنگام پزشک دارد و اگر فرد آن را به تاخیر بیندازد، می تواند با خطر مرگ همراه باشد.

اگر درد ساق پا شدید باشد، درمان خانگی نباید کافی باشد و باید به پزشک مراجعه کنید.

گرفتگی عضلات

علت اصلی درد پا، گرفتگی یا اسپاسم عضلانی است که معمولاً به عنوان “اسب چارلی” شناخته می شود.
گرفتگی عضلات درد ناگهانی دارد. عضلات سفت اغلب یک توده قابل مشاهده و سخت در زیر پوست تشکیل می دهند. در این حالت ممکن است کمی قرمزی و تورم در ناحیه اطراف ایجاد شود.

خستگی و کم آبی عضلات می تواند منجر به گرفتگی عضلات پا، به ویژه در ساق پا شود. نکته مهم این است که برخی از افراد ممکن است در هنگام مصرف داروهای خانواده استاتین دچار درد و گرفتگی عضلات شوند.

درد عصب

درد عصبی دردی است که حتی در هنگام خواب هم قطع نمی شود. در این درد پاها به صورت غیر ارادی حرکت می کنند و معمولا این درد مربوط به عصب سیاتیک است.

آسیب به ساق پا

یکی از آسیب هایی که به پا و درد شدید آن وارد می شود، پاره شدن رشته های عضلانی در اثر کشش زیاد است. این معمولا در عضلات بزرگتر مانند همسترینگ، ساق پا یا چهار سر ران رخ می دهد.

رگ به رگ شدن و کشیدگی معمولاً به دلیل عدم انعطاف پذیری، کشش بیش از حد یا گرم نکردن بدن قبل از ورزش اتفاق می افتد. اگر فردی به ورزش ادامه دهد، خطر آسیب را افزایش می دهد.

یکی از شایع ترین آسیب ها، آسیب تاندون یا تاندونیت است. همانطور که می دانید تاندون ها فیبرهای ضخیمی هستند که ماهیچه ها را به استخوان ها متصل می کنند. هنگامی که آنها ملتهب می شوند، حرکت دادن مفصل آسیب دیده ممکن است دشوار باشد. تاندونیت اغلب تاندون های شاخ یا نزدیک پاشنه پا را درگیر می کند. بورسیت زانو زمانی رخ می دهد که کیسه های مایع یا بورس های اطراف مفصل زانو ملتهب می شوند.

بیماری شریان محیطی

یکی از انواع بیماری هایی که باعث درد پا می شود، بیماری شریان محیطی است. در این بیماری به دلیل گردش خون ضعیف، پا دچار درد می شود و در صورت عدم درمان حتی می تواند خطر مرگ را به همراه داشته باشد.

اگر فردی به این بیماری مبتلا باشد، علائمی مانند درد هنگام راه رفتن یا بالا رفتن از پله و درد در ناحیه باسن، ران و ساق پا و درد عضلانی مانند گرفتگی عضلات در حین ورزش یا فعالیت دارد.

عوامل دیگری مانند نقرس و رشد استخوانی و کفی صاف و کفش بد نیز می توانند باعث درد پا شوند.

راه های درمان پا درد

درد ساق پا معمولاً با استراحت و درمان های خانگی برطرف می شود، اما اگر درد ساق پا شدید یا همراه با عفونت و تورم باشد، باید به پزشک مراجعه کنید. درمان بستگی به علت درد دارد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی از درمان هایی است که برای دردهای عضلانی استفاده می شود. فیزیوتراپی می تواند به درمان مشکلاتی مانند نوروپاتی محیطی، تاندونیت اکستانسور و آسیب عصب پرونئال کمک کند. فیزیوتراپ به شما تمرینات کششی و تمرینی را آموزش می دهد که هر روز تکرار کنید.

گچ مخصوص

برای آسیب هایی مانند شکستگی استخوان از گچ گیری مخصوص استفاده می شود.

پزشکی

برای درمان پا درد، مانند هر بیماری دیگری، راه حلی برای درمان وجود دارد. داروهایی که معمولاً برای درمان پا درد استفاده می شوند، داروهای ضد التهابی هستند. برای درمان پا درد معمولا از استامینوفن، ایبوپروفن یا آسپرین برای کنترل درد استفاده می شود.

عمل جراحی

جراحی معمولا آخرین گزینه برای درمان پا درد است. مشکلاتی مانند شکستگی استخوان، تاندونیت آشیل، نوروپاتی ناشی از فشار فیزیکی و آرتریت زانو در شرایط حاد نیاز به جراحی دارند.