بازی برای لپ تاپ یا برای بازی کامپیوتری؟ کدام یک برای بازی بهتر است؟ – پایگاه خبری تحلیلی جامعه ایران


بازی روی لپ تاپ بهتر است یا دسکتاپ؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از دوستداران بازی های رایانه ای را به خود مشغول کرده و آنها را به دو صورت انتخاب لپ تاپ یا دسکتاپ برای بازی قرار داده است. لپ تاپ های گیمینگ چند سالی است که وارد این صنعت شده اند و توانسته اند به طور جدی با کامپیوترهای رومیزی رقابت کنند. تا چند سال پیش، گیمرها اغلب کامپیوتر را برای بازی انتخاب می کردند، اما با ظهور لپ تاپ های بازی های ویدئویی در این زمینه، کار کمی پیچیده شده و بسیاری از گیمرها در دو مسیر قرار گرفته اند.

لپ تاپ یا کامپیوتر؟ کدام را انتخاب کنیم؟

برای پاسخ دقیق به این سوال باید مزایا و معایب هر یک از این سیستم ها را بررسی کرد تا بتوانیم انتخاب درستی داشته باشیم.

قدرت پردازنده

معمولاً شرکت‌های تولیدکننده برای سبک‌تر کردن لپ‌تاپ‌ها و تولید گرمای کمتر و مصرف برق کمتر، دو بخش اصلی آن‌ها یعنی پردازنده و کارت گرافیک را محدود می‌کنند. چه پردازنده های AMD و چه اینتل، پردازنده های لپ تاپ به گونه ای طراحی شده اند که در حالت عادی و در حالت حداکثر عملکرد، انرژی کمتری مصرف کنند.

اکثر مدل‌های لپ‌تاپ از پردازنده‌هایی استفاده می‌کنند که حرف U را در انتهای نام مدلشان نشان می‌دهد که نشان‌دهنده پردازنده محدود با ویژگی‌هایی مانند مصرف انرژی پایین، سرعت کلاک کمتر و مصرف انرژی و تولید گرما کمتر است. لپ تاپ های گیمینگ معمولا حرف H را در انتهای نام مدل خود نشان می دهند که نشان دهنده سرعت کلاک و فرکانس کاری بالاتر پردازنده و مصرف انرژی بیشتر آن است.

قدرت گرافیکی

کارت گرافیک لپ‌تاپ‌های بازی ویدیویی محدودتر و عملکرد ضعیف‌تری نسبت به کامپیوترهای رومیزی دارد. با توجه به محدودیت های مصرف برق و تولید گرما در طراحی لپ تاپ ها، کارت گرافیک آنها عملکرد محدودتری دارد. اما در کامپیوترهای رومیزی کارت گرافیک می تواند با قدرت کامل کار کند زیرا مشکلی از نظر مصرف برق و خنک کننده وجود ندارد.

قابلیت ارتقا

اگر به عنوان یک گیمر این سوال در ذهن شما شکل گرفته است که بازی در لپ تاپ یا کامپیوتر رومیزی بهتر است؟ در پاسخ باید گفت که یکی از انتقاداتی که به لپ تاپ های بازی های ویدئویی وارد می شود ارتقای آنهاست. رم و حافظه ذخیره سازی، اعم از SSD یا HDD، تنها قطعات سخت افزاری لپ تاپ ها هستند که به راحتی قابل ارتقا هستند. داستان متفاوتی در مورد رایانه‌های رومیزی وجود دارد و مردم می‌توانند همه قسمت‌ها را ارتقا دهند، حتی قرنیز.

قابلیت تعمیر

یکی دیگر از انتقادات وارد شده به لپ تاپ های بازی های ویدئویی مربوط به ساختار آنها، تعمیر پذیری قطعات است. به عنوان مثال، اگر کارت گرافیک در رایانه رومیزی آسیب دیده باشد، نصب کارت گرافیک جدید با حذف آن از سیستم و استفاده از سیستم آسان است. اما در لپ تاپ موضوع فرق می کند و در برخی موارد برای تعویض یک قطعه نیاز به تعویض یا تعمیر چند قطعه است.

نتیجه

وی در پاسخ به این سوال که لپ تاپ بازی ویدیویی یا کامپیوتر رومیزی برای انجام بازی بهتر است؟ باید گفت که انتخاب هر کدام از این سیستم ها برای بازی کاملا به شرایط مالی و فضای بازی و … شما بستگی دارد. هر کدام از این سیستم ها نسبت به یکدیگر دارای مزایا و معایبی هستند که انتخاب هر کدام به شرایط و انتظارات کاربر سیستم بازی بستگی دارد. اگر به دنبال حمل و نقل آسان و قیمت ارزان تر هستید، لپ تاپ بهترین انتخاب است، اما اگر قدرت پردازش بالا، قابلیت ارتقا و غیره برای شما مهم است، کامپیوتر را انتخاب کنید.