برنامه ریزی برای کاشت یک میلیارد اصله نهال در کشور تا ۴ سال آینده – پایگاه خبری مدرا


عباسعلی نوبخت در بازدید از طرح درختکاری در روستای داب حردان شهرستان اهواز گفت: امسال بنا به دستور رئیس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی باید برای تولید نهال برنامه ریزی شود. در کشور به گونه ای که بتوانیم در سال های ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۵ یک میلیارد نهال تولید کنیم. به این ترتیب باید سالانه ۲۵۰ میلیون نهال تولید کرد.

وی افزود: کشور ما نیز مانند کشورهای همسایه در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد و کشورهای همسایه مانند پاکستان، عربستان، ترکیه و افغانستان اقدام به تولید نهال کرده اند، بنابراین لازم است که نهال را نیز تهیه کنیم. برای نیازهای کشور و افزایش و توسعه پوشش گیاهی مورد نیاز کشور

نوبخت نیاز سالانه صنعت چوب کشور را حدود ۵.۵ تا ۶ میلیون مترمکعب عنوان کرد و گفت: تاکنون ۲۲۰ هزار هکتار زراعت چوب در کشور انجام شده و نهال هایی که تولید می شود باید با برنامه ریزی صورت گیرد. تمرکز بر تامین نیازهای صنعت چوب در کشور.

وی با اشاره به بازدید امروز خود از طرح زراعت چوب در اهواز افزود: درختان اکالیپتوس کاشته شده در سال گذشته در وضعیت مطلوبی قرار دارند و طی گفتگو با مدیرکل استان حداقل پنج هزار هکتار برای سال آینده و به اندازه طبیعت پیش بینی شده است. مطالعات. افزایش کشت چوب در خوزستان.

نوبخت تصریح کرد: با توجه به اینکه رودخانه کارون از نظر دبی در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد امیدواریم با مدیریت صحیح و مطالعات کارشناسی با استفاده از این آب و مناطق بلااستفاده بتوانیم نیازهای حوزه کشاورزی کشور را برطرف کنیم.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت افراد توانمند در کشور افزود: هر مجری طرحی که بتواند مردم را درگیر کند و آرامش و امنیت را در سفره مردم ایجاد کند، مطمئن باشید دولت کمک خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، دب حردان جنگلی و روستایی است که در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی اهواز قرار دارد. طرح زراعت چوب در این منطقه از سال ۱۳۹۵ با همکاری شرکت نوین چوب آغاز و به بهره برداری رسیده است که یکی از طرح های نمونه کشور است.

منبع: ایرنا