بهترین صرافی های غیرمتمرکز برای ایرانی ها کدامند؟


در سال‌های گذشته، ایرانی‌ها از صرافی‌های خارجی متمرکز مانند بایننس برای تجارت ارز دیجیتال استفاده می‌کردند، اما این صرافی‌ها کاربران ایرانی را در فهرست تحریم‌ها قرار دادند و ارائه خدمات به آنها را متوقف کردند. ایرانی ها به سراغ خرید آی پی های جعلی خارجی رفتند تا همچنان بتوانند از این صرافی ها استفاده کنند، اما شدت این مبادلات افزایش یافت و با شناسایی آی پی های جعلی، حساب بسیاری از ایرانی ها را با تمام موجودی مسدود کردند. اکنون ایرانیان به روشی جدید برای تجارت ارز دیجیتال نیاز دارند. یکی از این روش ها استفاده است بهترین صرافی های غیرمتمرکز برای ایرانی ها این است.

چرا ایرانی ها به استفاده از صرافی های غیرمتمرکز روی آوردند؟

صرافی های غیرمتمرکز موسسات واسطه ای ندارند و کاربران می توانند به صورت ناشناس فعالیت کنند. برای فعالیت در این صرافی ها نیازی به احراز هویت نخواهید داشت و فقط باید یک کیف پول دیجیتال برای اتصال آن به بستر صرافی داشته باشید. در یک صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال، مهم نیست که IP شما متعلق به کدام کشور است. البته برای ورود به بستر برخی صرافی های غیرمتمرکز نیز نیاز به فیلتر است.

ارائه خدمات بدون مرز جغرافیایی و بدون نیاز به احراز هویت از ویژگی های مهمی است که به معامله گران ایرانی کمک می کند تا بدون افشای هویت ایرانی خود در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت کنند. البته انتخاب صرافی یکی از چالش های پیش روی ایرانیان است که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند.

بهترین صرافی های غیرمتمرکز برای ایرانی ها

انتخاب بهترین صرافی های غیرمتمرکز برای ایرانی ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. تمامی صرافی های غیرمتمرکز فرصت خرید و فروش ارزهای دیجیتال مختلف را فراهم می کنند. اما هر کدام از آنها خدمات متفاوتی ارائه می دهند و برنامه های متفاوتی برای ارائه مزایای به کاربران دارند. بنابراین، کاربران ارزهای دیجیتال باید با توجه به انتظارات مبادله ای خود و استراتژی هایی که برای کسب درآمد غیرفعال دارند، صرافی مناسب را انتخاب کنند.

با توسعه DeFi، تعداد صرافی های غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین های مختلف افزایش یافته است، اما در بین همه آنها، سه صرافی UniSwap، SushiSwap و PancakeSwap محبوب ترین صرافی های غیرمتمرکز بین کاربران ایرانی و بین المللی هستند. در ادامه به معرفی هر یک از این مبادلات و ارائه اطلاعات کلی در مورد آنها می پردازیم.

واحد تبادل

UniSwap اولین و پرکاربردترین صرافی غیرمتمرکز در جهان است که بر اساس بلاک چین اتریوم توسعه یافته است. انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال در این پلتفرم معامله می شود و استخرهای نقدینگی متفاوتی وجود دارد. UniSwap رابط کاربری ساده ای دارد و کاربران ایرانی می توانند به راحتی از آن برای انجام تراکنش های خود استفاده کنند.

Uniswap همچنین برنامه هایی را برای پاداش دادن به کاربران و ایجاد درآمد غیرفعال برای آنها فراهم می کند. به عنوان مثال، کاربران می توانند به عنوان تامین کننده نقدینگی در پلتفرم شرکت کنند و سهمی از کارمزد تراکنش نقدینگی که در آن مشارکت می کنند را به عنوان پاداش دریافت کنند.

رمز اصلی Uni Swap UNI است. این ارز دیجیتال یک توکن دامنه است که به صاحبان آن امکان می دهد در تصمیم گیری های آنلاین شرکت کنند. نسخه جدید UniSwap می تواند بر روی لایه های دوم اتریوم نیز اجرا شود. بنابراین در زمان ازدحام شبکه، کاربران می توانند در لایه دوم تراکنش انجام دهند. تراکنش های لایه دوم با نرخ بالاتر و کارمزد کمتر پردازش و کنترل می شوند.

در حال حاضر نقدینگی، درآمد و سایر ویژگی های UniSwap بهتر از سایر صرافی های غیرمتمرکز است، اما رقبای این پلتفرم سرعت توسعه بالایی دارند. بنابراین اگر توسعه دهندگان UniSwap به جذب کاربران و پیشرفت پروژه ادامه ندهند، احتمالاً در آینده نزدیک دومین نفر خواهند بود.

بورس سوشی

SushiSwap مهمترین رقیب UniSwap است، زیرا هم یک صرافی غیرمتمرکز است و هم بر روی پلتفرم اتریوم توسعه یافته است. سوشی سوآپ در ابتدا بخشی از نقدینگی UniSwap بود، اما به طور ناگهانی از آن جدا شد. جدایی ناگهانی نقدینگی سوشی سواپ باعث شده است که نقدینگی UniSwap با مشکلات زیادی مواجه شود. تا جایی که بسیاری از کاربران و کارشناسان بازار ارزهای دیجیتال این اثر را «حمله خون آشام» می نامند.

حمله خون آشام باعث شد که UniSwap برای مدتی نقدینگی کمتری نسبت به SushiSwap داشته باشد و آن را به دومین صرافی غیرمتمرکز در بازار تبدیل کند، اما توسعه دهندگان UniSwap هوشمندانه توکن UNI را در همان زمان توسعه دادند. آنها با پاداش دادن به ارائه دهندگان نقدینگی و کاربران با UNI، از مهاجرت آنها به سوشی سواپ جلوگیری کردند.

اگرچه UniSwap از جنبه های مختلف در مقایسه با UniSwap شکست می خورد، اما به عنوان دومین شی در فهرست بهترین صرافی های غیرمتمرکز برای ایرانیان شناخته می شود. این صرافی رابط کاربری ساده ای دارد و می تواند تراکنش ها را در کمترین زمان ممکن و با کمترین هزینه انجام دهد.

تعویض پنکیک

Pancakeswap یک صرافی غیرمتمرکز است که بر روی پلت فرم Binance Smart China توسعه یافته است. این پلتفرم گزینه های مختلفی را برای کسب جوایز و مزایا به کاربران ارائه می دهد. جوایز مایع، کشت سود، تامین اولیه مزرعه، قرعه کشی و استخر شربت از جمله ویژگی های این پلتفرم است. Pancake Swap با ارائه ویژگی های مختلف توانسته است بسیاری از کاربران صرافی های غیرمتمرکز اتریوم را به Binance Smart China جذب کند. این صرافی همچنین امکان مبادله توکن های ERC-20 را با استفاده از Binance Bridge فراهم کرد. در نتیجه، کاربران برای معامله هیچ توکنی با محدودیت مواجه نخواهند شد.

تعداد کاربران ایرانی که از Pancake Swap استفاده می کنند محدود است. بسیاری از ایرانیان خاطره تلخی که از بایننس دارند را فراموش نکرده اند و به همین دلیل سراغ تبادل غیرمتمرکز آن نمی روند، اما در مجموع پنکیک سوآپ یکی از محبوب ترین DEX ها در سراسر جهان به حساب می آید.

راه حل جایگزین برای مبادلات غیرمتمرکز چیست؟

اگرچه صرافی های غیرمتمرکز مشکل احراز هویت را حل می کنند، اما همچنان دارای معایبی هستند. عملکرد بدون احراز هویت و عدم وجود نهاد نظارتی متمرکز باعث می شود کاربران به طرف مقابل در معامله اعتماد نکنند. اگرچه معاملات این صرافی ها بر اساس قراردادهای هوشمند است، اما همچنان امکان فعالیت افراد سودجو و پروژه های جعلی در این بازار وجود دارد.

بهترین راه برای تجارت کاربران ایرانی استفاده از صرافی معتبر ایرانی است. صرافی ارز دیجیتال داموند DAMOND.ir برای اطمینان از اعتبار بازرگانان در این پلت فرم، از طریق یک فرآیند احراز هویت می گذرد. همچنین از آخرین پروتکل های امنیتی برای ایمن سازی پلتفرم استفاده می شود. صرافی داموند تحریم ها را دور زد و به کاربران ایرانی این امکان را داد تا بدون محدودیت ارزهای دیجیتال را با ریال ایران معامله کنند. با توجه به این ویژگی ها می توان گفت داموند بهترین جایگزین برای صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز خارجی است.

آخرین کلمه

آنچه خواندید اطلاعات کلی چند مورد از لیست بهترین صرافی غیرمتمرکز برای ایرانیان بود. برای استفاده از این صرافی ها به اطلاعات بیشتری در مورد آنها نیاز دارید و همچنین باید با ویژگی ها و نحوه عملکرد آنها آشنا باشید. در مجله ارز دیجیتال داموند اطلاعات کاملی از هر سه صرافی غیرمتمرکز برای کاربران ایرانی ارائه کردیم؛ آنها را با جزئیات بیشتری معرفی کردیم و نحوه کار با آنها را آموزش دادیم. با مطالعه Damondmag می توانید راحتتر تصمیم بگیرید که بهترین صرافی غیرمتمرکز برای ایرانیان چیست و کدام یک از آنها می تواند انتظارات شما را برآورده کند.