به دنبال چه موادی باشید؟


شما موهای خود را چند بار در هفته ، اگر نه هر روز ، شامپو کنید. اما آیا شامپوی شما برای نوع موهای شما بهترین است؟ با انواع مختلف شامپو و نیازهای مو آشنا شوید تا بتوانید موادی را انتخاب کنید که موهای شما را سالم تر می کند.

هدف شامپو

شامپو معمولاً مایع غلیظی است. این دستگاه برای تمیز کردن پوست سر و مو ، از بین بردن آلودگی و چربی اضافی اطراف فولیکول های مو طراحی شده است. شامپو شبیه صابون است ، اگرچه ترکیبات تشکیل دهنده ملایم تر هستند. اگر به جای شامپو از صابون استفاده می کردید ، مواد محافظ بیرونی موهای شما را از بین می برد. این یک بافت خشن خواهد بود که مدیریت آن حتی با کمک محصولات مویی مشکل است.

فواید شامپو

شامپوی شما باید به تعادل سطح pH موهای شما کمک کند. شامپوی مناسب سه فایده کلیدی برای موهای شما دارد

شرایط را بهبود می بخشد شامپوی مناسب باعث می شود موهای شما سالم تر به نظر برسد. به خاطر داشته باشید که ممکن است مجبور شوید کف کنید ، بشویید و تکرار کنید تا همه آلودگی ها و رسوبات را برای بهترین نتایج از بین ببرید.

رشد را تحریک کنید. شامپویی سرشار از ویتامین ها ، مواد مغذی ، مواد معدنی و عصاره های طبیعی باعث تحریک پوست سر می شود. این کار فولیکول های مو را سالم نگه می دارد و باعث رشد می شود. ترکیبات طبیعی مورد نیاز عبارتند از اسطوخودوس ، بادام ، جینسینگ ، لیموترش ، جوجوبا و گلابی. این مواد همچنین رایحه طبیعی را ارائه می دهند تا بتوانید از رایحه های شیمیایی که ممکن است به موهای شما آسیب برساند ، جلوگیری کنید

محافظت از رنگ. اگر موهای شما رنگ آمیزی شده است ، شامپوی مناسب از رنگ پریدگی شما جلوگیری می کند. موهای شما هنگام رنگ آمیزی رنگ را جذب می کند و شامپوهای تند می توانند رنگ موها را از بین ببرند.

آشنایی با انواع موها

موی خشک. اگر موهای شما خشک است ، ممکن است به راحتی بشکند. شما به شامپویی نیاز دارید که خاصیت رطوبت و حالت دهی بیشتری داشته باشد. این شامپوها حاوی روغن و سیلیکون هستند تا موهای شما را پوشانده و رطوبت خود را حفظ کنند

موهای خنثی. اگر موهای شما چرب یا خشک نیست ، می توانید از یک شامپوی ملایم و بدون افزودنی های زیاد استفاده کنید که موها را از بین ببرد یا باقیمانده بیش از حد اضافه کند. اگر نگران این هستید که شامپوی روزمره برای موهای شما زیاد باشد ، می توانید به جای آن از شامپوهای بچه استفاده کنید. شامپو بچه برای استفاده روزمره به اندازه کافی ملایم است.

موهای چرب. اگر پوست سر شما بلافاصله پس از شستشو چرب به نظر می رسد ، ممکن است برای از بین بردن چربی بیشتر به شامپوی مخصوص نیاز داشته باشید. از آنجا که موهای شما در حال حاضر چرب است ، این شامپوها به اندازه مواد مرطوب کننده ندارند و موهای شما را سنگین نمی کنند.

ادامه دارد

انواع مختلف شامپو

موهای شما ممکن است خشک ، چرب ، رنگ شده ، سفید شده ، ریز ، ضخیم یا هر ترکیبی از این موارد باشد. هر شامپو برای یک نوع مو خاص مزایایی را ارائه می دهد. برای انتخاب شامپو مناسب موهای خود ، باید انواع مختلف شامپو را بدانید ، از جمله:

 • شفاف سازی
  به این نوع شامپو تجمع موها و پوست سر را از بین می برد
 • محافظت از رنگ این شامپو برای موهای رنگ شده یا سفید شده به اندازه کافی ملایم است
 • هر روز. یک شامپوی معمولی که نیازهای خاصی را برطرف نمی کند
 • مرطوب کننده. این شامپو به موهای خشک که مستعد شکستن هستند ، رطوبت می افزاید
 • موهای چرب. شامپویی که به حذف چربی اضافی و کاهش ظاهر پوست سر چرب کمک می کند
 • دو در یک
  به شامپو و نرم کننده در یک ترکیب شده است
 • حجم دهی این شامپو که برای موهای نازک طراحی شده است ، موهای شما را ضخیم تر از آنچه هست نشان می دهد

برخی از شامپوها برای استفاده روزانه هستند ، در حالی که برخی دیگر را دو تا سه بار در هفته بر اساس نیاز موهای خود استفاده می کنید. به عنوان مثال ، اگر موهای چرب دارید ، می توانید چند بار در هفته از شامپوی مخصوص استفاده کنید. استفاده روزانه از یک عدد ممکن است روغن زیادی از موهای شما جدا کرده و بیشتر از فایده آن آسیب برساند.

درمان شوره سر

وقتی پوست سر شما بیش از حد خشک شود ، می تواند منجر به شوره شود. در صورت داشتن پوسته پوسته پوسته پوسته پوسته پوسته شدن ، ممکن است نیاز به خرید یک شامپوی مخصوص شوره برای درمان بیماری سر داشته باشید. با وجود بسیاری از شامپوهای ضد شوره که می توانید از بین آنها انتخاب کنید ، تشخیص اینکه کدام یک برای شما مناسب است دشوار است. ماده فعال 1٪ کتوکونازول محل مناسبی برای شروع است

کتوکونازول یک ماده فعال با خواص ضد قارچی برای از بین بردن قارچ و مخمر ایجاد کننده شوره است. می توانید شامپوهایی با دوزهای پایین کتوکونازول را بدون نسخه خریداری کنید. برای تمرکز بیشتر ، با پزشک خانواده یا متخصص پوست در مورد نسخه مشورت کنید

سایر شامپوهای شوره سر دارای مواد فعال مانند سلنیوم سولفید و پیریتیون روی هستند. ممکن است مجبور شوید قبل از یافتن شامپویی که به رفع نگرانی های خاص شما کمک کند ، چندین شامپوی مختلف شوره را امتحان کنید.

نکات دیگر مراقبت از مو

برای بهترین نتیجه با شامپو ، از موهای خود به روش های دیگر مراقبت کنید ، از جمله:

 • شستشوی بیشتر موهای چرب
 • شستن موهای خشک یا رنگ شده در دفعات کمتر
 • چرخاندن در شامپو شوره برای درمان مشکلات پوست سر
 • استفاده از نرم کننده روی موهای شما برای رطوبت بیشتر و محافظت در برابر آفتاب و سایر سموم محیطی
 • موهای خود را در استخر بپوشانید تا از مواد شیمیایی مانند کلر محافظت کنید

منابع

منابع:

انجمن آکادمی پوست و پوست آمریکا: “نکاتی برای موهای سالم”.

کلینیک مایو: “کتوکونازول (مسیر موضعی)”.

دانشکده آرایشی مینه سوتا: “6 مزایای شامپو و نرم کننده”.

دانشگاه میشیگان: “شوره سر”.


© 2015 WebMD ، LLC. همه حقوق محفوظ است.دیدگاهتان را بنویسید