بیانیه مداخله G7 با هدف محدود کردن برنامه صلح آمیز هسته ای ایران


بیانیه مداخله G7 برای مهار برنامه هسته ای ایرانگروه بین الملل دفاع: سران کشورهای گروه ۷ در آلمان در بیانیه پایانی خود به موضوع هسته ای ایران اشاره کردند. در این بیانیه آمده است: «ما مجدداً بر تعهد صریح خود تاکید می کنیم که ایران هرگز سلاح هسته ای نخواهد ساخت».

بیانیه گروه هفت که شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و کانادا می شود، تمامی اتهامات ایران و متحدانش در زمینه های مختلف علیه واشنگتن را تکرار کرد. اما در همان زمان، رهبران هفت کشور صنعتی اصلی در بیانیه‌ای گفتند: «راه‌حل دیپلماتیک بهترین راه برای مهار برنامه هسته‌ای ایران است».

اما برنامه هسته ای ایران اساسا صلح آمیز است و با توجه به سیاست رژیم و همچنین سخنان مقام معظم رهبری و سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر ممنوعیت دستیابی به تسلیحات هسته ای، مشخص نیست چرا رهبران گروه ۷ از آمریکا و نظام پیروی می کنند. . صهیونیست ها همچنان معتقدند که فعالیت های هسته ای ایران صلح آمیز نیست و باید متوقف شود.

نکته دیگر اینکه اگر به این بیانیه عجیب و سرزده بیشتر توجه کنیم، متوجه می‌شویم که سران کشورهای G7 نیز علیه حضور مناطق ما و برنامه موشکی بالستیک کشور موضع گرفته و یک زن را متهم کرده‌اند.

این نشان می‌دهد که این کشور از اینکه ایران از فرصت مذاکره برای توافق جدید استفاده نکرده است، ابراز تأسف می‌کند. در واقع در اینجا می بینیم که کشورهای عضو G7 با صدور چنین بیانیه هایی ایران را مقصر شکست مذاکرات فشرده برای احیای برجام و دستیابی به توافق جدید می دانند. در این میان آمریکا و شوخی و کارشکنی های رژیم صهیونیستی از دلایل اصلی اختلاف نظر در مذاکرات وین است.

اما در این میان، رهبران هفت کشور از حد فراتر رفته و مدعی شده اند: «گروه هفت متعهد به همکاری با یکدیگر و سایر شرکای بین المللی برای مقابله با تهدید ناشی از تشدید تنش هسته ای ایران برای امنیت بین المللی است. ” او می تواند همکاری کند.

در واقع، زمانی که بخش دیگری از این بیانیه منتشر شد، ما به تسلیم و پیگیری رهبران G7 از ایالات متحده متقاعد شدیم. آنها در بیانیه ای جناحی، غیراصولی و مداخله جویانه گفتند: «راه حل دیپلماتیک بهترین راه برای مهار برنامه هسته ای ایران است». ما از ایران می‌خواهیم که با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) همکاری نزدیک داشته باشد و با ارائه اطلاعات فنی معتبری که آژانس برای توضیح و حل مسائل امنیتی باقی‌مانده به آن نیاز دارد، برای انجام تعهدات خود اقدام فوری انجام دهد.»

نکته جالب و البته شگفت‌انگیز دیگر این است که سران گروه ۷ در بیانیه خود از ایران نیز خواستند که فورا به سیاست‌های مخرب منطقه‌ای خود پایان دهد و برای بهبود روابط با همسایگان خود به روند مذاکرات منطقه‌ای بپیوندد. در این بیانیه همچنین خواستار توقف فوری ناامنی ایران در خطوط هوایی بین المللی و توسعه برنامه موشکی بالستیک این کشور شد.

این خواسته نامتعارف و غیرقابل اعتماد در شرایط حضور ارتش جمهوری اسلامی ایران در آبراه های بین المللی برای ایفای نقش موثر در افزایش آرامش و امنیت کشتی های تجاری در حال تردد در دریاها و اقیانوس ها بیان شده است.

در واقع می توان گفت که خواسته ها و خواسته های غیرمنطقی سران گروه ۷ در شرایطی از سوی ایران مطرح می شود که شاهد عربستان سعودی با حمایت آشکار آمریکا و اطلاعات مخفی رژیم صهیونیستی در چند کشور در این منطقه هستیم. امنیت ملی ایران و کشورمان متقابل حق ایستادگی و مقابله با این گونه اقدامات مخرب و ضد امنیتی را برای خود محفوظ می دارد.

در نهایت در بیانیه پایانی اجلاس گروه هفت که شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن و کانادا می شود، تمامی اتهامات مطرح شده علیه ایران از سوی ایران و متحدانش در زمینه های مختلف تکرار شد. این در شرایطی است که همه این اتهامات به آنها بویژه عربستان و آمریکا وارد می شود و آنها هستند که با اقدامات مخرب خود سعی در صدمه زدن به امنیت منطقه دارند.

انتهای پیام/ ۱۳۴