تاثیر کیتوزان بر لاغری | فواید قرص کیتوزان | عوارض و دوز مصرف ممل کیتوزان


مکمل های کیتوزان به طور خاص برای لاغری تبلیغ می شوند ؛ این مقاله تأثیر قرص های کیتوزان بر لاغری و عوارض مصرف آنها را بررسی می کند.

صدف ها به دلیل داشتن محتوای زیاد چربی های سالم از جمله اسیدهای چرب امگا 3 و مواد مغذی از جمله دولت B12 و زینک (روی) یک افزودنی بسیار خوب برای رژیم لاغری و کاهش وزن (در صورت سرخ نشدن در کره آب شده) هستند به

اما سوالی که وجود دارد این است که آیا پوسته صدف ها سالم هستند؟

پوسته صدف ها خوراکی را اما کیتوزان (Chitosan) به عنوان یک مکمل از همین پوسته های خارجی سخت پوستان استخراج می شود.

مکمل های کیتوزان خواص احتمالی برای لاغری و کاهش وزن دارند.

بازار جهانی کیتوزان در سال 2019 حدود 6.8 میلیون دلار ارزش داشته و به نظر من رسیده است که این میزان تا سال 2027 حدود 25٪ رشد داشته باشد.

بر اساس ادعای برخی از سازندگان مکمل ها ، کیتوزان در کمک به لاغر شدن و کاهش سطح کلسترول تأثیر است.

اما آیا این ادعاها شانس علمی دارند؟

این مقاله مکمل های کیتوزان ، تأثیر آنها را در لاغری و عوارض و دوز مصرف کرده است که مورد بررسی قرار داده است.

همچنین بخوانید:

راه های کاهش وزن طبیعی (کلیک کنید)

کیتوزان چیست؟

کیتوزان از ترکیبی به نام کیتین تهیه می شود. کیتین یک ترکیب فیبری بود که در ساختار خارجی سخت پوستان و همچنین دیواره سلولی برخی از قارچ ها وجود دارد.

با استفاده از یک واکنش آنزیمی کیتین به فرم مناسب تر (یعنی کیتوزان) برای تهیه مکمل تبدیل می شود.

کیتوزان زیست تخریب پذیرفته شده و در تولید پوشش ضد میکروبی برای بسته بندی مواد غذایی کاربرد دارد.

کیتوزان همچنین به دلیل احتمال وجود دارد که برای تشکیل ژل در پانسمان زخم مورد استفاده قرار گرفته است. در حال حاضر برای بررسی استفاده از کیتوزان در داروها و مهندسی بافت ، این ماده مورد مطالعه قرار گرفته است.

بیشتر کیتوزان های موجود در بازار از خرچنگ و سایر صدف ها تهیه می شوند.

نحوه عملکرد مکمل های کیتوزان

پیشنهاد مکمل های کیتوزان دارای عملکرد مسدود کردنگی چربی هستند.

به نظر می رسد که کیتوزان در معده به ژل تبدیل شده و به این صورت به این امر کمک می کند. بر اساس ادعای برخی افراد با انتقال این ژل از روده معده به روده ، چربی و کلسترول به آن متصل می شوند.

این امر به این معنی است که کیتوزان با حذف چربی و کلسترول از بدن مانع جذب شده و به این صورت به لاغری و کاهش وزن کمک می کند.

به همین دلیل روی برچسب مکمل های کیتوزان به مصرف کنندگان توصیه می شود که آنها پیش از غذا استفاده کنند. در غیر این صورت چیزی در روده وجود ندارد که کیتوزان به آن متصل شود.

با این حال شواهدی که در حال حاضر وجود دارند از این ادعاها حمایت نمی کنند.

بر اساس آزمایشات بالینی در دهه اول 2000 ، کیتوزان باعث افزایش دفع چربی در مدفوع نمی شود. کیتوزان نوعی فیبر بوده و باعث تولید ژل در بدن شده اما هیچ شوهدی که نشان داده است به چربی متصل شده اند ، وجود ندارد.

فواید مکمل های کیتوزان

قرص و مکمل های کیتوزان به لاغر شدن و کاهش کلسترول کمک کرده اند اما از مطالعات حامی این ادعا دارای کیفیت پایینی هستند. با این وجود به نظر می رسد که کیتوزان برای لاغری دارای تاثیری جدید هستند.

کاهش وزن

محققان در یک بررسی در سال 2018 داده های 14 مطالعه شامل 1101 شرکت دارای اضافه وزن یا چاقی را تجزیه و تحلیل کردند. آنها نتایج میزان لاغری و کاهش وزن در افراد مصرف کننده کیتوزان و دارونما را خریداری کردند.

بر اساس نتایج این بررسی ، ترکیب کیتوزان با رژیم غذایی محدود و کم کالری و فعالیت بدنی باعث کاهش اندک وزن و شاخص توده بدنی (BMI) شده است.

این نتایج حمایت کننده از یافته های یک بررسی قدیمی و مشابه بود که نشان داد من مصرف مکمل های کیتوزان را به عنوان بخشی از یک برنامه کوتاه مدت برای بین بردن اضافه وزن و چاقی خریدار از مصرف دارماناها هستند.

در هر دو بررسی نشانه هایی از بهبود سطح کلسترول و فشار خون وجود داشت.

با این حال بر اساس اعلام محققان ، تعداد زیادی از مطالعات روی مکمل های کیتوزان دارای کیفیت پایینی بوده و تفاوت قابل توجهی بین نتایج آنها وجود دارد. در این میان طبق مطالعات با کیفیت بالا ، کیتوزان دارای تاثیر فوق العاده روی لاغری و وزن بدن است.

یک کارآزمایی بالینی محدود در سال 2014 نشان داد که مصرف روزانه 3 گرم مکمل کیتوزان در ترکیب با 2 گرم اسکوربیک اسید (یک نوع C) برای کاهش وزن اثربخشی افزایش می یابد.

همچنین بخوانید:

10 برنامه رژیم غذایی لاغری (کلیک کنید)

کاهش سطح کلسترول

کیتوزان تأثیر بیشتری بر میزان کلسترول نسبت به لاغری و کاهش وزن دارد. بر اساس یک بررسی در سال 2018 که اطلاعات سطح کلسترول بیش از 1000 نفر جمع آوری کرد ، مکمل های کیتوزان را در کاهش کلسترول کل و LDL (کلسترول بد) تحت تاثیر قرار می دهند.

گرچه این مکمل ها نمی توانند HDL (کلسترول خوب) را تحت تأثیر قرار دهند اما می توانم کیتوزان را از عنوان یک برنامه برای مدیریت سطح کلسترول در نظر گرفتم مصرف کنم.

با این وجود بر اساس شواهد ، سایر افزوده های طبیعی کلسترول اثربخشی بیشتر (نسبت به کیتوزان) دارند.

همچنین بخوانید:

راه های کاهش کلسترول (کلیک کنید)

دوز مصرفی و ایمنی

مطابق اعلام هیئت اتحادیه اروپا برای استفاده از محصولات غذایی ، تغذیه و آلرژی ، میزان مورد نیاز برای مصرف روزانه کیتوزان 3 گرم است. با این حال در حال حاضر ، در ایالات متحده میزبانی برای این مکمل آماده نشده است.

بر اساس مطالعات ، مصرف مکمل های کیتوزان برای بزرگسالان بی خطر است اما باید توجه داشته باشید که دوزهای مورد استفاده در این مطالعات بین 0.34 تا 3.4 گرم در روز بوده است.

بنابراین هیچ جمع بندی در ویژگی موثرترین دوز برای کیتوزان وجود ندارد. به طور مطلوب مقامات را تایید کنید اروپا مصرف روزانه روزانه 3 گرم انتخاب مناسب تری است.

در این ویژگی بهتر است قبل از مصرف ، برچسب مکمل در خصوص مقادیر مصرف روزانه کیتوزان و تعداد وعده های آن را بررسی کرد. به این ترتیب باید همیشه یک حد سفارش روزانه را در نظر داشت.

همچنین بهتر است در خرید مکمل ها از آزمایش آنها توسط یک آزمایش ثالث مطمئن شوید. این امر می تواند نشان دهنده استانداردهای خلوص و قدرت مکمل باشد.

همچنین بررسی وجود مهرهای سازمانی بر روی بسته بودن محصول خوب برای اطمینان از کیفیت مکمل ها هستند.

عوارض مکمل های کیتوزان

مکمل های کیتوزان می توانند باعث ایجاد عوارضی مانند یبوست ، حالت تهوع و ناراحتی معده شوند.

در صورتی که نسبت به صدف یا قرچ حساسیت دارید باید از مکمل های کیتوزان اجتناب کنید.

همچنین کیتوزان باعث ایجاد اختلال در جذب ویتامین های محل در چربی از جمله ماده A ، D ، E و K و همچنین کلسیم و منیزیم می شود. بنابراین روی برچسب مکمل های کیتوزان توصیه می شود تا از مصرف آن به همراه سایر مکمل ها خودداری شود.

در صورت مصرف هر گونه دارو از جمله داروهای رقیق کننده خون باید پیش از مصرف مکمل کیتوزان با پزشک مشورت کرد. کیتوزان با این داروها از جمله وارفارین (وارفارین) تداخل ایجاد می کند.

همچنین بخوانید:

داروهای رقیق کننده خون (کلیک)

کلام آخر

قرص های کیتوزان به طور خاص برای لاغری تبلیغ می شوند. برخی از تحقیقات تائید کننده تأثیر آن را در همراهی با رژیم غذایی محدود و کم کالری هستند اما برای انجام بیشتر در این ویژگی مورد نیاز است.

همیشه باید در مصرف شروع یک مکمل جدید با احتیاط عمل کرد. همچنین باید بیشتر بودن مزایای مکمل ها مانند کیتوزان را نسبت به عوارض احتمالی بررسی کرد.

در آخر توجه داشته باشید که تأثیر مزایای لاغری قرص های کیتوزان قطعی نیست.

جهت مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت داروخانه آنلاین اویرو کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید