تاکید بر ادامه روند توسعه روابط راهبردی تهران و مسکو


در دیدار دوجانبه روسای جمهور ایران و روسیه صورت گرفت.

سه شنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۱ – ۲۰:۵۶

رئیسی

تهران (پانا) – آخرین وضعیت روابط دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در دیدار روسای جمهور دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بر توسعه روابط دو کشور در زمینه های مختلف تاکید شد. .

ولادیمیر پوتین که برای شرکت در اجلاس سه جانبه کشورهای ضامن روند آستانه به ایران سفر کرده بود، پس از ورود به تهران برای حضور در جمهوری اسلامی ایران، با آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور کشورمان دیدار کرد.

در این دیدار با نگاهی به آخرین وضعیت روابط دو کشور که در چند وقت اخیر رشد چشمگیری داشته است، دو طرف از جهش روابط دوجانبه به ویژه در زمینه‌های اقتصادی، امنیتی، زیرساختی ابراز خرسندی کردند. انرژی. ، تجارت و صنعت و اراده خود را بیان کردند و ادامه این راه و تقویت آن را بیان کردند.

در عین حال، دو طرف با یادآوری موفقیت‌های مشترک در مبارزه با تروریسم، بر ضرورت توسعه همکاری‌ها در زمینه‌های جدید منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تاکید و اراده جدی خود را برای تقویت امنیت کشورهای مستقل در منطقه اعلام کردند.

آیت الله رئیسی در این دیدار تمایل دو کشور برای توسعه روابط دوجانبه را قابل توجه خواند و گفت: پس از دیدار در مسکو و عشق آباد روند همکاری ها رشد کرده و این روند نیاز به تقویت دارد.

رئیس جمهور با اشاره به سابقه همکاری های موفق دو کشور در مبارزه با تروریسم در سوریه، این همکاری ها را زمینه ساز تقویت امنیت و ثبات در منطقه دانست و افزود: کشورهای منطقه غرب آسیا که مدعی مبارزه با تروریسم بودند. تروریسم؛ گام های موثری در این زمینه برنداشته است، اما جمهوری اسلامی ایران و روسیه بوده اند که با همکاری جدی در مبارزه با تروریسم، صداقت و اراده خود را در این زمینه نشان داده اند.

در این دیدار ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با ابراز خرسندی از حضور در کشور میزبان ایران، از افزایش همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف به ویژه در حوزه امنیت بین المللی خبر داد و گفت: ایران و روسیه یک سهم بزرگی در حل بحران سوریه دارند.

آیت الله رئیسی، ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان در هفتمین اجلاس سران کشورهای ضامن روند آستانه به میزبانی این کشور شرکت خواهند کرد.