تحریم های جدید آمریکا علیه خطوط هوایی ایران – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، آخرین جزئیات مذاکرات توافق را بخوانید

تحریم های جدید آمریکا علیه خطوط هوایی ایران

وزارت بازرگانی آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که سه فروند هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ متعلق به خطوط هوایی ایرانی را که برخلاف قوانین کنترل صادرات ایالات متحده، خدمات باری را به روسیه ارائه می کنند، فهرست کرده است.

فرانسه بار دیگر بر تاخیر ایران در دستیابی به توافق وین تاکید کرد

وزیر امور خارجه فرانسه که برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده بود، ادعای تاخیر ایران در دستیابی به توافق وین را تکرار کرد.

ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، «کاترین کولونا» در گفتگو با خبرنگاران، بدون اشاره به بی توجهی کشورش در اجرای تعهدات برجام و نقش آمریکا در از بین بردن این توافق، مدعی شد که پیشنهاد بهتری برای دستیابی به توافق وجود ندارد. در وین و “این به ایران بستگی دارد.” این به او بستگی دارد که تصمیمات درست را بگیرد.”

وی با اشاره به پیش نویس توافق نامه پیشنهادی مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مذاکرات وین، افزود: ابتکار دیگری برای خروج از بن بست در مذاکرات لغو تحریم ها وجود ندارد.

این مقام فرانسوی افزود: مواضع سه کشور اروپایی عضو برجام از نظر مسائل امنیتی با آمریکا یکی است.

کنعانی: احتمال برگزاری نشستی درباره مذاکرات لغو تحریم ها در نیویورک

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت امور خارجه درباره احتمال برگزاری نشستی درباره مذاکرات رفع تحریم ها وی در نیویورک اعلام کرد: ایران هرگز از میز مذاکره خارج نشده و مذاکره را راهی مناسب، منطقی و منطقی برای حل اختلافات می داند.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز (دوشنبه ۷ شهریور) در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات حوزه سیاست خارجی پرداخت. .

وی در ابتدا با اشاره به هفته دفاع مقدس افزود: یاد و خاطره همه شهدا را گرامی داشت و از جانبازان دوران دفاع مقدس ادای احترام کرد.

کنعانی در این دیدار همچنین از شهدای دیپلمات وزارت امور خارجه تجلیل کرد.

وی با اشاره به ایام اربعین حسینی ابراز امیدواری کرد این مراسم باشکوه موجب تقویت همدلی و همگرایی ملت های مسلمان و همه ملت های آزاده و پایبند به ارزش های انسانی و اسلامی شود و زمینه ساز صلح و همگرایی بر اساس ارزش های دینی شود. و اصول و مسلمان باش

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره تحولات منطقه قفقاز جنوبی گفت: موضع صریح جمهوری اسلامی ایران در قبال تحولات منطقه قفقاز جنوبی بارها به صورت رسمی در سطوح مختلف اعلام شده و هیچ ابهامی وجود ندارد. متأسفانه از روز سه شنبه هفته گذشته شاهد آغاز درگیری های مرزی جدید بین دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان بوده ایم که منجر به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از طرفین شده است.

ایران بر اساس سیاست همسایگی و تلاش برای کمک سازنده به حل بحران های منطقه ای، تلاش های سیاسی را در اسرع وقت آغاز کرد. در این راستا نخست وزیر ارمنستان با رئیس جمهور ایران گفتگو کرد و رئیس جمهور به بیان دیدگاه ها و مواضع ایران پرداخت و توصیه های سیاسی خود را به طرف ارمنی ابلاغ کرد. سپس وزیر امور خارجه ایران با همتای آذربایجانی خود تلفنی گفتگو کرد.

چرا شانگهای جایگزین برجام نمی شود؟

ابراهیم رئیسی صبح امروز (دوشنبه) پیش از خروج از تهران برای شرکت در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اظهار داشت: ملت ایران ایستاد و مقاومت کرد و حضور من در این سفر صدای و نماینده این ملت خواهد بود.

به گزارش دنیای اکوستان، وی افزود: اگر ملت ایران با تحریم و تهدید متوقف می شد، حضور ما در سازمان ملل افتخارآمیز نبود، اما حضور من در این سفر افتخارآفرین و افتخارآفرین است.

رئیس جمهور ادامه داد: به دلیل قدرتی که ملت ایجاد کرده است، حضور من افتخارآمیز و افتخارآفرین است. قدرت مسئولان از قدرت مردم ناشی می شود و این قدرت مردم به ما این جسارت را می دهد که حرف ملت را بدون لکنت زبان بزنیم و از حقوق ملت دفاع کنیم.

رئیسی با اشاره به اینکه سفر به نیویورک به دعوت رئیس سازمان ملل انجام شده است، گفت: این سفر فرصتی برای بیان نظرات و تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران است.

همچنین فرصتی است برای بیان ظلم هایی که در حق ملت ایران و مردم مظلوم جهان شده است. این سفر جایی است برای توضیح قساوت ها و بی عدالتی ها. در واقع این سفر می تواند یکی از مظاهر جهاد تبیینی باشد.

وی افزود: در حاشیه این سفر دیدارهای دوجانبه با مقامات عالی رتبه کشورهای مختلف نیز انجام خواهد شد. تا زمانی که فرصت وجود داشته باشد، این دیدار با کشورهای درخواست کننده برگزار می شود. ما هیچ برنامه ای برای مذاکره یا دیدار با آمریکایی ها نداریم.

رئیسی با بیان اینکه در این سفر مواضع جمهوری اسلامی ایران بیان می شود، تصریح کرد: اگر فرصتی باشد با ایرانیان مقیم آمریکا و برخی شخصیت های دیگر دیدار خواهم داشت. اصل حضور در این اجلاس در راستای سیاست خارجی ایران به معنای عزت، حکمت و مصلحت خواهد بود.

چرا شانگهای جایگزین برجام نمی شود؟

به گفته خبرفوری، سازمان همکاری شانگهای نمی تواند جایگزین مناسبی باشد توافق دولت جمهوری اسلامی ایران باید با نزدیک بودن به کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای به مذاکرات هسته ای ادامه دهد و از پاره شدن آخرین تارها جلوگیری کند. توافق بودن

عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری شانگهای یک دستاورد مهم اقتصادی برای دولت محسوب می شود. این خبر بسیاری از شهروندان، تحلیلگران اقتصادی و دولتمردان را به وجد آورد.

در این بین، گروه شادتر از همیشه شدند. این افراد معتقد بودند و هستند که عضویت ایران در شانگهای و همجواری با چین، روسیه و کشورهای آسیای مرکزی می تواند جایگزین برجام و نزدیکی آن به غرب شود و خلأ آن را جبران کند.

این گروه که بیش از مخالفان برجام هستند، معتقدند عضویت رسمی در پیمان شانگهای باعث از بین رفتن بن بست اقتصادی ایران که پس از اعمال تحریم های آمریکا به وجود آمد، می شود و نوعی گشایش اقتصادی ایجاد می کند. برای کشور .

بازار نفت محدود کشورهای عضو شانگهای

مهمترین بخش تحریم های آمریکا پس از خروج توافق جلوگیری از فروش نفت ایران

اگرچه عضویت در شانگهای خرید نفت ایران را برای چین و هند آسان می کند، اما دو نکته را نباید نادیده گرفت. اولاً، همانطور که گفته شد، کشورهای عضو شانگهای همچنان از نظر امنیتی و سیاسی تابع سازمان ملل هستند و در صورت صدور قطعنامه علیه این کشور و بازگشت تحریم های بین المللی، خرید نفت از ایران را متوقف خواهند کرد.

دوم، روسیه که خود دارای منابع نفتی فراوانی است و اکنون با تحریم های مختلف مواجه است، در تلاش است تا نفت خود را به کشورهای عضو شانگهای (چین و هند) بفروشد.

حضور همزمان ایران و روسیه در سازمان شانگهای بازار انرژی را اشباع کرده و اجازه نمی دهد هر دو کشور نفت خود را بفروشند و درآمدهای نفتی کسب کنند.