تحمل کربوهیدرات شما چقدر است؟ – دکتر رژیم


“تحمل کربوهیدرات” یک اصطلاح علمی تعریف نشده است. با این حال ، اغلب برای توصیف نحوه واکنش متابولیسم یا دستگاه گوارش فرد به کربوهیدرات های رژیم غذایی استفاده می شود.

وقتی از غذاهای حاوی قند یا نشاسته استفاده می کنید ، هر چیزی که فیبر ، پروتئین یا چربی نباشد در نهایت تبدیل به گلوکز می شود و سپس وارد جریان خون شما می شود. نشاسته های تصفیه شده – مانند ماکارونی ، نان یا غلات – وقتی هضم می شوند به سرعت به گلوکز تبدیل می شوند.

به همین دلیل است که “تحمل کربوهیدرات” با “تحمل گلوکز” ارتباط تنگاتنگی دارد. تحمل گلوکز اصطلاحی است که پزشکان و دانشمندان برای نشان دادن توانایی فرد در کنترل دوز گلوکز ، نوع قند ساده ای که در خون شما یافت می شود ، به کار می برند.

علاوه بر این ، تحمل گلوکز ممکن است ثابت نماند – با بهبود حساسیت بدن به انسولین در طول زمان می تواند تغییر کند. درک چگونگی اندازه گیری تحمل گلوکز می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا و چه زمانی می توانید کربوهیدرات بیشتری به رژیم خود اضافه کنید.

با این حال ، تحمل کربوهیدرات شما ممکن است به نحوه واکنش سیستم گوارشی شما به کربوهیدرات ها نیز مربوط باشد ، به ویژه اگر سندرم روده تحریک پذیر (IBS) دارید.


آزمایش پاسخ گلوکز به کربوهیدرات ها

در یک محیط پزشکی ، میزان تحمل گلوکز شما با اندازه گیری پاسخ قند خون به نوشیدن دوز خاصی از گلوکز مورد آزمایش قرار می گیرد. به این آزمایش آزمایش تحمل گلوکز خوراکی (OGTT) می گویند. توجه داشته باشید که OGTT به تنهایی پاسخ گلوکز شما به کربوهیدرات غذایی را اندازه گیری نمی کند ، بلکه به جای یک محلول گلوکز خالص و استاندارد شده اندازه گیری می کند.

پاسخ قند خون شما می تواند به عنوان طبیعی ، مختل یا غیرطبیعی تعیین شود و به تعیین اینکه آیا شما مبتلا به پیش دیابت یا دیابت هستید کمک کند.

یکی دیگر از روشهای دقیق تر برای آزمایش ، بررسی قند خون و پاسخ انسولین است-به اصطلاح آزمایش کرافت.

آزمایش کرافت یک OGTT است که سطح گلوکز و انسولین را اندازه گیری می کند. همانطور که دکتر جوزف آر. کرافت نشان داد ، پاسخهای غیر طبیعی زیاد انسولین اغلب سالها قبل از پاسخهای غیر طبیعی گلوکز رخ ​​می دهد ، در نتیجه به ما این امکان را می دهد که افراد در معرض خطر ابتلا به پیش دیابت و دیابت را خیلی زودتر از انتظار برای افزایش قند خون شناسایی کنیم. با این حال ، خوردن کمتر از 150 گرم کربوهیدرات در روز در سه روز قبل از OGTT اغلب باعث افزایش قند خون بعد از 75 گرم بار گلوکز می شود. در نتیجه ، اگر از رژیم غذایی کم کربوهیدرات استفاده می کنید ، متخصصان این حوزه استفاده از این آزمایش را توصیه کردند.

آزمایش تحمل کربوهیدرات “در دنیای واقعی”

برای بسیاری ، اندازه گیری بهتر ممکن است یک آزمایش تحمل “در دنیای واقعی” باشد. شما به احتمال زیاد در زندگی روزمره خود از نوشیدنی بیش از حد غلیظ و مصنوعی گلوکز نخورید ، پس چرا باید پاسخ خود را به آن آزمایش کنید؟

در عوض ، می توانید تحمل خود را نسبت به سوشی ، سیب زمینی شیرین ، یا حتی مارگاریتا و کوکی ها آزمایش کنید (همانطور که دکتر پیتر آتیا در پادکست دکتر رژیم ذکر کرده است). در حالی که نمی توانید سطح انسولین را در خانه اندازه گیری کنید ، می توانید پاسخ گلوکز خود را به غذاهای واقعی اندازه گیری کنید.

بهترین راه برای این کار ابتدا اندازه گیری قند خون قبل از غذا خوردن است. این زمان صفر است. سپس غذایی را که می خواهید آزمایش کنید بخورید. قند خون خود را یک و دو ساعت بعد از غذا بررسی کنید. اگر بعد از دو ساعت ، قند خون شما به حالت اولیه قبل از غذا برنگشته است ، به بررسی در فواصل ساعتی ادامه دهید تا زمانی که برطرف شود.

البته ، هرچه بیشتر آزمایش کنید ، اطلاعات بیشتری به دست خواهید آورد. در صورت تمایل می توانید قند خون خود را هر 15 دقیقه یکبار اندازه بگیرید و شکل افزایش و کاهش آن را با جزئیات بیشتری مشاهده کنید. (اما این تعداد زیادی چوب انگشت است!)

در اینجاست که یک مانیتور مداوم گلوکز یا CGM وارد می شود. با CGM ، هر غذا و هر وعده غذایی آزمایش تحمل خود است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به مطالب قبل و بعد از غذا توجه کنید.


تفسیر پاسخ گلوکز شما

دستورالعمل های کلی برای تفسیر پاسخ گلوکز به شرح زیر است:

  1. هرچه حداکثر حداکثر افزایش و طول کل افزایش کوتاهتر باشد ، هر دو نشانه یک پاسخ سالم تر هستند. اما این بدان معنا نیست که یک پاسخ سالم باید یک “خط تخت” باشد و به هیچ وجه افزایش گلوکز نداشته باشد. در عوض ، از نکات زیر برای تعیین بهتر پاسخ گلوکز “سالم” استفاده کنید.
  2. با استفاده از برش های OGTT ، یک پاسخ طبیعی 2 ساعته قند خون به غذا زیر 140 میلی گرم در دسی لیتر (7.8 میلی مول در لیتر) خواهد بود. پیش دیابت بین 140 تا 200 میلی گرم در دسی لیتر (7.8 تا 11 میلی مول در لیتر) خواهد بود و دیابت نوع 2 قند خون بالای 200 میلی گرم در دسی لیتر (11.1 میلی مول در لیتر) است.
  3. استفاده از قند خون حتی در حد پایین تر ممکن است منطقی باشد ، زیرا پاسخ قند خون به خوردن غذا کمتر از پاسخ به نوشیدن محلول گلوکز خالص در طول OGTT است. علاوه بر این ، داده هایی وجود دارد که نشان می دهد افراد بدون دیابت بیشتر زمان خود را زیر 120 میلی گرم در دسی لیتر (6.6 میلی مول در لیتر) می گذرانند.
  4. تحقیقات نشان می دهد که در غیاب دیابت ، بالاترین میزان قند بعد از غذا باید در عرض یک ساعت باشد ، اما در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ، معمولاً در دو ساعت به حداکثر می رسد.

FODMAP ها و گلوتن

همه واکنش های بد به کربوهیدرات ها را نمی توان به پاسخ گلوکز شما نسبت داد. تحمل کربوهیدرات فردی شما ممکن است به نحوه واکنش سیستم گوارشی شما به کربوهیدرات ها مربوط باشد.

رژیم کم FODMAP

FODMAP مخفف الیگوساکاریدهای قابل تخمیر ، دی ساکاریدها ، مونوساکاریدها و پلیول ها است. اینها کربوهیدراتهای زنجیره ای کوتاه هستند که در بسیاری از میوه ها ، سبزیجات ، حبوبات ، غلات ، محصولات لبنی و برخی غذاهای فرآوری شده یافت می شوند.

اگر سندرم روده تحریک پذیر (IBS) دارید ، ممکن است در صورت حذف کربوهیدرات های خاص FODMAP علائم شما بهبود یابد. رژیم کم FODMAP در حال حاضر درمان خط اول توصیه شده برای IBS است.

رژیم کم FODMAP در اصل رژیم کم کربوهیدرات است. می توانید در راهنمای ما درباره رژیم های IBS و کتو اطلاعات بیشتری کسب کنید.

رژیم غذایی فاقد گلوتن

گلوتن پروتئینی است که در گندم ، چاودار ، جو و تریتیکاله یافت می شود که همه کربوهیدرات هستند. در افراد مبتلا به بیماری سلیاک ، خوردن گلوتن باعث واکنش ایمنی می شود که به پوشش داخلی روده کوچک آنها آسیب می رساند. علائم و نشانه های معمولی بیماری سلیاک عبارتند از نفخ ، اسهال و ناتوانی در جذب مواد مغذی (به عنوان مثال آهن) از غذا.

در حالی که علائم بیماری سلیاک اغلب در دوران کودکی ظاهر می شود ، تحقیقات نشان می دهد که در افرادی که دارای زمینه ژنتیکی هستند ، ممکن است در هر زمان در بزرگسالی بروز کند. در حالی که بحث برانگیز است ، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد برخی از افراد حتی در غیاب بیماری سلیاک واقعی به گلوتن یا سایر مواد موجود در گندم حساس هستند. این افراد ممکن است تحمل فیزیکی کمتری نسبت به کربوهیدرات های حاوی گلوتن داشته باشند.

در راهنمای ما در مورد عدم تحمل گلوتن و رژیم های کم کربوهیدرات بیشتر بیاموزید.

طبیعت بی جان غذای کامل روی میز چوبی روستایی شلیک شده است

چرا دانستن تحمل کربوهیدرات خود مهم است

علیرغم عدم تعریف واضح برای “تحمل کربوهیدرات” ، دانستن اینکه بدن شما چگونه به غذاهای کربوهیدرات دار واکنش نشان می دهد مهم است و می تواند به شما در یادگیری اصلاح رژیم غذایی به منظور بهبود سطح قند خون کمک کند.

اگر متوجه شدید که قند خون شما به سطح دیابت یا پیش دیابت افزایش می یابد ، باید برای ارزیابی با متخصص مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید. همچنین باید در نظر بگیرید که آیا رژیم کم کربوهیدرات یا کتو برای کنترل بهتر قند خون مناسب است یا خیر.

هنگامی که شروع به خوردن کربوهیدرات کم کردید ، نظارت بر تحمل کربوهیدرات خود در طول زمان نیز ممکن است به شما کمک کند تصمیم بگیرید که چه زمانی و آیا می توانید مقداری کربوهیدرات به رژیم خود اضافه کنید.

اما به خاطر داشته باشید که تحمل کربوهیدرات فقط مربوط به پاسخ گلوکز نیست. برخی از افراد ممکن است نسبت به سایر اجزای غذاهای کربوهیدرات حساسیت داشته باشند. در این مورد ، رژیم کم کربوهیدرات کم FODMAP ممکن است جایگزین مفیدی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید