تحول در صنعت بیمه با بلاک چین


ما باید بیمه برای هزینه ها پزشکیما به زندگی و ماشین خود عادت کرده ایم. اما صنعت بیمه چند میلیارد دلاری امروزی بسیاری از موارد دیگر را نیز پوشش می دهد. برای مثال، بروس اسپرینگستین، خواننده راک، صدای خود را به مبلغ ۶ میلیون دلار تضمین کرد. بیمه مسافرتی هزینه آدم ربایی را پوشش می دهد. حیوانات خانگی را هم می توان بیمه کرد و … خلاصه تقریبا همه چیز قابل بیمه است.

اگرچه صنعت بیمه به خوبی جا افتاده و ارزشمند است، اما مشکلات زیادی نیز دارد. مشکلاتی مانند ناکارآمدی، تقلب، خطای انسانی و مهمتر از همه، حملات سایبری. در سال ۲۰۱۵، شرکت بیمه Anthem Insurance یک نقض اطلاعات را فاش کرد. این اطلاعات حساس ۷۸.۸ میلیون مشتری را فاش کرد، علاوه بر ضررهای غیر قابل محاسبه ناشی از شخصی سازی، کل صنعت ۳۷۵ میلیون دلار متحمل ضرر شد.

بلاک چین

توانایی بلاک چین ایجاد اعتماد در یک اکوسیستم غیرقابل اعتماد پیامدهای مثبتی برای توسعه آینده صنعت بیمه دارد. اعتمادی که از طریق استفاده از دفتر کل عمومی و پروتکل های امنیت سایبری تقویت می شود.

در نزدیکی هوش مصنوعی و داده های بزرگ، پتانسیل استفاده از بلاک چین در بیمه به سه ویژگی منحصر به فرد بستگی دارد: قراردادهای هوشمند، اتوماسیون پیشرفته، قلعه امنیت سایبری.

بلاک چین در اپلیکیشنبیمه

بلاک چین کارایی، امنیت و شفافیت صنعت بیمه را بهینه می کند. فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) کاربردهای مفیدی برای تسهیل پردازش بیمه، بهبود پروتکل های امنیت سایبری و حتی افزایش سرعت پرداخت دارد.

قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند به کاربران بلاک چین این امکان را می دهد که هر چیزی را که ارزش دارد به صورت شفاف و بدون دخالت واسطه منتقل کنند. قراردادهای هوشمند مانند قراردادهای فیزیکی، قوانین بین دو طرف را تعیین می کند. برخلاف قراردادهای فیزیکی، قراردادهای هوشمند می توانند ادعاهای جوایز را دنبال کنند و هر دو طرف را درگیر نگه دارند.

بیمه نامه ها را می توان به صورت قراردادهای هوشمند رمزگذاری شده و غیرمتمرکز نوشت که در آن یک فرد متعهد می شود در ازای تعهد شرکت برای کمک به پوشش هزینه های پزشکی آینده خود، به شرکت بیمه پرداخت کند. قراردادهای هوشمند بلاک چین داده های تغییرناپذیر را بر اساس دارندگان سیاست ایجاد می کنند. این داده‌ها می‌توانند فوراً هرگونه ادعای بیمه ارسال شده به شرکت بیمه را تأیید یا رد کنند.

اگر ادعاهای نادرستی مطرح شود یا بیمه‌گذار مرتکب کلاهبرداری شود (یا اگر شرکت بیمه دیگر با شرایط قبلی موافقت نکند)، قرارداد هوشمند بلافاصله لغو می‌شود و حق بیمه به فرد بازگردانده می‌شود. این فرآیند به دو دلیل باعث ایجاد حس اعتماد متقابل بین دو طرف می شود: همه داده ها به صورت شفاف نمایش داده می شوند و کوچکترین انحراف قراردادی منجر به جبران خسارت برای طرف آسیب دیده می شود.

اتوماسیون پیشرفته

اتوماسیون پیشرفته

زیرا اکوسیستم بیمه شامل میلیون ها بیمه گر، ارائه دهنده است خدمات بهداشتی و بیمار، به راحتی می تواند در دام استفاده ناکارآمد از پول و اتلاف وقت ناشی از میلیاردها اشکال انسانی و ارتباط ضعیف بین طرفین بیفتد.

سیستم‌های دفتر کل دیجیتال مانند بلاک چین می‌توانند به خودکارسازی فرآیندهای قدیمی، آزاد کردن میلیاردها ساعت کار اداری در سال و کاهش خطای انسانی کمک کنند، زیرا همه اشکال و داده‌ها به طور ایمن در سراسر زنجیره ذخیره می‌شوند.

ارتباط بین طرف های مهم در یک ادعای بیمه نیز می تواند با فناوری دفتر کل توزیع شده بهبود یابد. اگر سابقه پزشکی بیمار در بلاک چین ذخیره شود، پزشکان و بیمه‌گران می‌توانند این اطلاعات را ببینند تا روش‌های صحیح و روش‌های درمانی را در آینده تعیین کنند.

قلعه امنیت سایبری

قلعه امنیت سایبری

بلاک چین پتانسیل فوق العاده ای برای محافظت از اطلاعات حساس دارد، به ویژه برای صنعتی که به شدت به داده های مربوط به سلامت، کار و زندگی شخصی افراد متکی است. دفتر کل بلاک چین غیرمتمرکز است، بنابراین نمی تواند توسط هکرها خراب یا دستکاری شود. درعوض، تمام داده‌ها بر اساس تاریخ ثبت می‌شوند تا از ثبت واضح رویدادها اطمینان حاصل شود.

و در حالی که داده های بلاک چین رمزگذاری شده است، برای اعضای (گره ها) در یک زنجیره نیز کاملاً شفاف است. این بدان معنی است که همه گره ها می توانند اعمال فردی را مشاهده کنند که هویت واقعی او پنهان می ماند. این سیستم به بلاک چین اجازه می دهد تا هر گونه رفتار غیرعادی را به سرعت تشخیص دهد و مسائل را قبل از تبدیل شدن به مشکلات بزرگ حل کند.

شرکت های بیمه زیر در اجرای فناوری دفتر کل پیشرو هستند:

B3I

زمان نگهدار

محل: ایروین، کالیفرنیا

شرح فعالیت: Guardtime راه حل های مبتنی بر بلاک چین را در سراسر صنایع امنیت سایبری، دولتی، مالی، دفاعی و لجستیک توسعه می دهد.

طرح این شرکت بیمه برای استفاده از بلاک چین: تایم گارد اخیرا با غول لجستیک مرسک برای پیاده سازی یک پلتفرم بیمه دریایی مبتنی بر بلاک چین شریک شد. این پلتفرم ریسک را مدیریت می کند، از قراردادهای هوشمند استفاده می کند و یک زنجیره حمل و نقل غیرقابل تغییر ایجاد می کند تا به شرکت های بیمه کمک کند تا به طور کامل پوشش بیمه ای را ارائه دهند.

مورد استفاده واقعی: پلتفرم Insurwave این شرکت قرار است در سال اول فرآیندهای بیمه بیش از ۱۰۰۰ کشتی را مدیریت کند. این شرکت همچنین انتظار دارد که این پلت فرم بیش از ۵۰۰۰۰۰ تراکنش بیمه دریایی را تأیید کند.

لیموناد

لیموناد

مکان: نیویورک

شرح فعالیت: لیموناد از طریق ترکیبی از هوش مصنوعی و فناوری دفتر کل توزیع شده به اجاره کنندگان و صاحبان خانه بیمه ارائه می دهد. هزینه این بیمه ها به ترتیب از ۵ دلار و ۲۵ دلار در ماه شروع می شود.

طرح این شرکت بیمه برای استفاده از بلاک چین: در لیموناد، بلاک چین از طریق قراردادهای هوشمند استفاده می شود. مدل کسب و کار شرکت از هر پرداخت ماهانه یک کارمزد ثابت می گیرد و مابقی را به مطالبات آتی اختصاص می دهد. اگر ادعایی ارسال شود، قراردادهای هوشمند بلاک چین بلافاصله تلاش می‌کنند تا ضرر را کنترل کنند تا به سرعت به مشتری پرداخت شود.

مورد استفاده واقعی: در صورت تایید ادعا، هوش مصنوعی و ادغام بلاک چین Lemonade، پرداخت را در سه ثانیه به حساب بیمه‌گذار انجام می‌دهد. (لیمونادو از بین ۲۷۰ شرکت برای رضایت مشتری در بیمه اجاره‌کنندگان، رتبه اول را کسب کرد.)

ستاره

مکان: مونیخ، آلمان

شرح فعالیتEtrisk یک پلت فرم توسعه متن باز است که بر برنامه های بیمه غیرمتمرکز تمرکز دارد.

طرح این شرکت بیمه برای استفاده از بلاک چین: Etrisk برنامه های غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاک چین را برای بخش های مختلف صنعت بیمه ایجاد می کند. تمرکز این شرکت بر استفاده از فناوری دفتر کل برای کاهش ناکارآمدی‌ها، مانند هزینه‌های بالای پردازش و زمان طولانی رسیدگی به مطالبات است.

مورد استفاده واقعیEtrisk در حال حاضر شش برنامه غیرمتمرکز مرتبط با بیمه را توسعه داده است. یکی از آنها اپلیکیشن بیمه محصولات کشاورزی است که با آن کشاورزان زمین و محصولات آنها و همچنین هرگونه خسارت ناشی از آب و هوا را شناسایی کنید و زمین و محصولات آنها را در برابر آنها ایمن کنید. اپلیکیشن دیگری اعضای Etris را در برابر کیف پول‌های ارز دیجیتال بالقوه بیمه می‌کند.

فدانتیکوس

فدانتیکوس

محل: سنگاپور

شرح فعالیت: Fedentics بازار شماره یک در جهان برای بیمه نامه های قابل فروش است.

طرح این شرکت بیمه برای استفاده از بلاک چین: با Fedentics، کاربران می توانند بیمه نامه های خود را در بلاک چین خرید و فروش کنند یا ذخیره کنند. با استفاده از توکن‌سازی، بازار مبتنی بر بلاک چین، بیمه‌نامه‌های موجود را می‌گیرد و آنها را در یک پایگاه داده رمزگذاری شده قرار می‌دهد که در آن کاربران می‌توانند فوراً بیمه‌نامه‌های خود را نقد کنند، بیمه‌نامه‌هایی را از دیگران بخرند یا از آن برای ذخیره تمام اطلاعات استفاده کنند. از بیمه خود در یک مکان استفاده کنید. .

مورد استفاده واقعی: Fundentics اخیرا Easley را ایجاد کرده است، دفتر کل دیجیتال مبتنی بر بلاک چین برای بیمه نامه ها. Easley به مشتریان یک نمای کلی از خط‌مشی‌هایشان می‌دهد، به آنها اطلاع می‌دهد که حق بیمه‌هایشان سررسید می‌شود، و تاریخچه تغییرناپذیری از تمام تاریخچه سیاست‌ها را نمایش می‌دهد.

  زمان نگهدار

B3I

محل: زوریخ، سوییس

شرح فعالیت: متولی صنعت بیمه بلاک چین (B3i) گروهی از بیمه گذاران است که به بررسی کاربرد فناوری بلاک چین و دفتر کل توزیع شده (DLT) در صنعت بیمه می پردازند.

طرح این شرکت بیمه برای استفاده از بلاک چین: این شرکت در اواخر سال ۲۰۱۶ تاسیس شد، ماموریت این شرکت استفاده از بلاک چین برای بهبود نحوه مدیریت داده ها و پرداخت ها، کاهش ریسک و مقرون به صرفه تر کردن بیمه است. آنها اکنون در راستای ماموریت خود روی برنامه های کاربردی زیادی کار می کنند.

مورد استفاده واقعی: اولین محصول نهایی B3i یک نمونه اولیه بلاک چین برای قراردادهای بیمه اتکایی اموال است. این شرکت با مشارکت ۳۸ بیمه گر و کارگزار توانست کل فرآیند قرارداد بیمه اتکایی را بر روی یک بلاک چین امن پیاده سازی کند.

پویا

پویا

محل: لندن، انگلستان

شرح فعالیت: Dynamis یک شرکت بیمه همتا به همتا است که به طور کامل بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است.

طرح این شرکت بیمه برای استفاده از بلاک چین: Dynamis بر بیمه بیکاری (یا آنچه که آنها را “سرمایه اجتماعی” می نامند) تمرکز می کند. نامزدهای سیاسی فقط باید پروفایل لینکدین خود (یک شبکه اجتماعی کسب و کار و اشتغال) را برای تأیید وضعیت فعلی اشتغال خود ارائه دهند.

برای افراد بیکار، بلاک چین این شرکت پرداخت های بیمه را از طریق اتصالات پروفایل تایید می کند.

مورد استفاده واقعی: بیمه بیکاری این شرکت با ترکیب قراردادهای هوشمند و شبکه های اجتماعی همتا به همتا وضعیت استخدامی متقاضی را بررسی می کند. دینامیس علیرغم اینکه یک استارتاپ است، به دنبال عرضه گسترده بیمه خود در ماه های آینده است.

گازدار

گازدار

محل: پاریس، فرانسه

شرح فعالیت: Fizzy یکی از زیرمجموعه های غول جهانی بیمه AXA و ابزاری برای بیمه تاخیر پرواز است.

طرح این شرکت بیمه برای استفاده از بلاک چین: Fizzy از بلاک چین استفاده می کند تا اطمینان حاصل کند که مسافرانی که پروازشان بیش از دو ساعت تاخیر داشته باشد، غرامت فوری دریافت می کند. بلاک چین این شرکت مکمل بیمه نامه های مسافرتی است که معمولاً خسارت مالی ناشی از تاخیر پرواز را پوشش نمی دهد. این ابزار از قراردادهای هوشمند برای قفل کردن شرایط پرداخت و اطلاعات خط مشی استفاده می کند. کاربران فقط باید جزئیات پرواز خود را وارد کنند، بیمه خود را سفارشی کنند و پرداخت را انجام دهند. سپس Fizzy از بلاک چین برای تأیید تغییرناپذیری داده‌های تاخیر پرواز و جبران خسارت مشتریان استفاده می‌کند.

مورد استفاده واقعی: از دسامبر ۲۰۱۸، پرداخت های بیمه تاخیر پرواز فوری مبتنی بر بلاک چین Fiz 80٪ از تمام پروازها را در سراسر جهان پوشش می دهد.

تیمبرلا

تیمبرلا

محل: سن پترزبورگ، روسیه

شرح فعالیت: تیمبرلا یک پلتفرم بیمه است که از طریق آن یک تیم بیمه، به جای یک شرکت بیمه متمرکز، به طور جمعی حق بیمه خسارت های شما را پرداخت می کند. به عنوان مثال، یکی از اعضای تحت پوشش تیمبرلا در ایالات متحده می تواند به تیم بیمه خود بگوید که سگش به جراحی اضطراری نیاز دارد و اعضای تیم در مورد اینکه آیا هزینه جراحی توله سگ را بپردازند و چه مقدار را پوشش دهند، رأی خواهند داد.

طرح این شرکت بیمه برای استفاده از بلاک چین: تیمبرلا از بلاک چین و قراردادهای هوشمند برای پرداخت بیمه استفاده می کند. اعضای یک گروه خاص تیمبرلا متعهد به یک قرارداد هوشمند هستند و از این قراردادها برای رأی دادن شفاف و پرداخت برای هر ادعای جایزه استفاده می کنند.

مورد استفاده واقعی: این شرکت هم اکنون دارای چهار گروه بیمه آزمایشی است که کارشان بیمه خسارت دوچرخه و حیوانات قراردادهای داخلی در پرو، هلند، آرژانتین و آلمان. آنها در حال گسترش دامنه خود هستند تا بیمه حیوانات خانگی در ایالات متحده و بیمه اتومبیل در روسیه را شامل شود.

پلت فرم بیمه

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟