تضعیف پایگاه مردمی اسکوچیچ؛ شایعه بازگشت کی روش; آیا مجلس درگیر تغییر سرمربی تیم ملی ایران است؟


فوتبال ایران روزهای پر التهابی را پشت سر می گذارد. اگرچه تیم ملی مدت هاست به جام جهانی راه یافته و از این بابت خیالش راحت شده است، اما هنوز معماهای حل نشده ای وجود دارد. بزرگترین چالش در حال حاضر اداره فدراسیون با سرپرستی است که همه چیز را به حالت تعلیق درآورد. اینکه آیا سرپرست فعلی توانایی تصمیم گیری در مورد مسائل مهم را دارد یا خیر، مهمترین سوال بی پاسخی است که مخاطب را آزار می دهد. شایعات زیادی مبنی بر اینکه اداره امور اصلی به وزارت ورزش سپرده شده و اهالی فدراسیون بیشتر به عنوان مجری عمل می کنند تا تصمیم گیرنده، شنیده می شود.

در کنار چنین بحرانی که احتمالا تا روز هشتم شهریور و برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال ادامه دارد، زمزمه هایی مبنی بر تغییر سرمربی ایران برای جام جهانی نیز شنیده می شود. اگرچه ایران با دراگان اسکوچیچ خوش و بش کرد و هر چه زودتر بلیت قطر را به دست آورد، اما عملکرد جنجالی تیمش مقابل الجزایر در یک دیدار تدارکاتی و دو بازی ضعیف مقابل کره جنوبی، آن را به یک اما و شش تبدیل کرد.

دراگان بسیاری از پایگاه محبوب خود را از دست داده است، که قبلاً به دلیل نتایج خوب به دست آورده بود و به وضوح هشتگ های مختلفی برای حذف خود در هفته های اخیر دیده است.

اما سوال اصلی این است که با توجه به شرایط فعلی فدراسیون فوتبال و شایعه عدم قدرت تصمیم گیری، چه کسی برای نیمکت تیم ملی ایران تصمیم می گیرد؟ در واقع چه کسی باید در مورد ماندن یا رفتن دراگان اسکوچیچ حرف آخر را بزند؟ یافتن پاسخ این سوال می تواند بخش قابل توجهی از ابهامات را برطرف کند. دراگان در حال حاضر با جدایی در تیم ملی مواجه است. او خواه ناخواه باید با این پدیده دست و پنجه نرم کند که حداقل نیمی از بازیکنان تیم ملی به مهارت های فنی این مرد کروات اعتقادی ندارند. واضح است که شاید این موضوع مبنای شایعه کم کاری در تیم ملی نباشد، اما به هر حال اعتقاد بازیکنان به سرمربی، عاملی تاثیرگذار در کسب موفقیت است. این قضیه در شرایطی تبدیل به بحران شده است که دیدار وزیر ورزش با ۶ بازیکن پیشکسوت تیم ملی بحث های زیادی را به همراه داشته است. بحث هایی که گفته می شود یکی از مهمترین بندهای آن بررسی عملکرد دراگان و توانایی احتمالی او برای حضور در جام جهانی است.

فدراسیون کار نخواهد کرد!

واقعیت این است که به دلیل خارج شدن از ثبت نام هیئت مدیره فدراسیون فوتبال و اداره امور در دست سرپرست، اعضای فعلی شاغل در فدراسیون کوتاهی چندانی نخواهند داشت. به این ترتیب نگاه ها به وزارت ورزش برمی گردد. نهادی که قبل از جام جهانی باید استقلال فدراسیون فوتبال را به رسمیت بشناسد و به فکر تقویت تیم هم باشد. علاوه بر وزارت ورزش، زمزمه هایی از دخالت نمایندگان مجلس برای تغییر نیمکت تیم ملی نیز شنیده می شود. این در سخنرانی هفته گذشته علی نیکزاد است.

تضعیف پایگاه مردمی اسکوچیچ؛  محبوبیت کیروش؛  آیا مجلس درگیر تغییر سرمربی تیم ملی ایران است؟

نایب رئیس شورای اسلامی با بیان اینکه آیا از دراگان اسکوچیچ حمایت می شود یا خیر، گفت: من در مورد یک شخص صحبت نمی کنم، فقط در مورد فراکسیون ورزش مجلس می دانم که آنها نظر دارند، نمی دانم چگونه است. پاسخ را بنویسم، اما بعد از آن به توضیحاتم ادامه می‌دهم، کمیته معاونت وزارت ورزش و جوانان در کمیسیون فرهنگی است. کمیسیون فرهنگی قطعاً نگاه ویژه‌ای به فوتبال دارد. همچنین در مجلس، ما در مجلس فراکسیون هایی داریم که همیشه در زمینه های تخصصی بحث می کنند، فراکسیون ورزش در مجلس با اکثریت ورزشکاران و جوانان جلسه تشکیل می دهد، صحبت هایی که از آنها در راهروهای مجلس شنیده می شود نشان می دهد که آنها از این موضوع راضی نیستند. سرمربی تیم ملی ایران و به دنبال انتخاب خانه هستم احساس می کنم لازم است یک بار دیگر تاکید کنم که این صحبت ها در راهروها است نه در سالن رسمی و علنی مجلس. l فوتبال در فاصله باقیمانده تا جام جهانی ۲۰۲۲ به وزیر ورزش توصیه می کنم در اسرع وقت با اعضای کمیسیون فرهنگی دیدار و درباره ادامه روند سرمربیگری تیم ملی با نظر فدراسیون فوتبال تا بتوان با ثبات خاصی گام برداشت. در این زمینه.

این صحبت ها جای تردیدی باقی نمی گذارد که چند کمیسیون و چند نماینده مجلس به فکر تغییر نیمکت تیم ملی ایران در جام جهانی هستند. درست یا نادرست در این بازه زمانی زیاد صحبت نمی شود، اما اینکه روی نیمکت تیم ملی تغییراتی ایجاد می کنند کاملا محسوس است.

مجلس ایران کارلوس کی روش را می خواهد؟

درست است که نایب رئیس مجلس می گوید نمایندگان برای تصدی این پست زحمتی برای یک مربی ایرانی نمی دهند، اما مشخص است که با توجه به جلسات معتبر پیش رو، چنین گزینه ای چندان در دسترس نخواهد بود. به همین دلیل است که برخی از نمایندگان مجلس به دنبال راه حلی برای بازگشت کارلوس کی روش هستند و حتی شنیده می شود این موضوع را با مسئولان وزارت ورزش در میان گذاشته اند. همین هفته گذشته خبرآنلاین هم مدعی شد که نهادی بالاتر از فدراسیون فوتبال به دنبال بازگرداندن کارلوس کی روش به ایران است. واضح است که اگر چنین چیزی صحت داشته باشد، این روند باید توسط وزارت ورزش انجام شود.

حال می توان این سوال را مطرح کرد که آیا نمایندگان مجلس توانایی بازگرداندن کارلوس کی روش به ایران را دارند؟ برای پاسخ به این سوال باید به نقش وزارتخانه و نمایندگان مجلس در برکناری کارلوس کی روش از ایران حتی پس از هفت سال فعالیت در ایران اشاره کرد. محمود اسلامیان یکی از اعضای سابق هیات رئیسه فدراسیون فوتبال چند روز پیش در گفت وگویی از رسوایی هایی که برای کارلوس کی روش در نقش مسعود سلطانی فر، وزیر وقت ورزش رخ داده است، گفت: زمانی که ما در مسکو بودیم، فدراسیون فوتبال باید بعد از پیروزی مقابل مراکش به بازیکنان جایزه بدهد. ملی پوشان در آن زمان مهدی تاج بیمار بود و خیلی سخت می‌توانستیم پول پاداش را ترتیب دهیم. مسعود سلطانی فر هم در روسیه بود. در آن زمان گفت اجازه بدهید این پول را بین بازیکنان تقسیم کنم. این موضوع باعث شد کی‌روش مقابل وزیر بایستد و او معتقد بود وزیر این پول را نیاورده و پول فدراسیون است و فدراسیون باید آن را به وزیر بدهد. بازیکنان. وزیر آن روز وارد اردوی تیم ملی شد و کی روش از حضور در حضور سلطانی فر خودداری کرد. بعد از نیم ساعت آقای کی روش را مجبور کردیم با التماس ها و آرزوهای فراوان با وزیر ورزش روبرو شود. فشار ub و به نظرم حرفش درست بود و این پول برای فدراسیون بود و ربطی به وزیر ورزش نداشت. کی روش اعتماد به نفسی داشت که مسئولان آن را دوست نداشتند و همین باعث برکناری او شد.

تضعیف پایگاه مردمی اسکوچیچ؛  محبوبیت کیروش؛  آیا مجلس درگیر تغییر سرمربی تیم ملی ایران است؟

علاوه بر این پرونده، کی روش بارها از سوی نمایندگان وقت مجلس ایران تحت فشار قرار گرفت و انتقادات زیادی علیه وی صورت گرفت. انتقاداتی که در نهایت راه را برای خروج او از ایران هموار کرد. برای یافتن نمونه ای در این زمینه می توان به چندین مثال مختلف اشاره کرد که یکی از آنها مربوط به سال ۲۰۱۷ است. آن روزها پس از بازی دوستانه ایران و تونس که با نتیجه ۱-۰ به سود ایران به پایان رسید. کی‌روش در روز ۱۳ فروردین گفت که بازیکنان لیگ ایران از توانایی فنی لازم برای کمک به تیم ملی در جام جهانی برخوردار نیستند. همین اظهار نظر سرمربی تیم ملی کافی بود تا کارشناسان و مربیان داخلی انتقادات خود را افزایش دهند تا جایی که برخی از آنها این اظهارات را توهین به این مربی پرتغالی به فوتبال ایران تعبیر کردند.

پس از ورود فوتبالیست ها به این موضوع، همایون یوسفی، نماینده فوتبال مجلس و نماینده فراکسیون ورزش نیز به اظهارات کی روش واکنش جدی نشان داد. وی در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه کی روش پس از سال ها حضور در ایران هنوز فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی را نمی شناسد، گفت: در صورت ادامه اظهارنظرهای وی، قطعا مجلس از طریق وزارت ورزش و جوانان این موضوع را جدی خواهد گرفت.

اکنون مجلسی که بتواند به طور جدی وارد موضوع اخراج کی روش شود، می تواند نقش لازم را در بازگرداندن او به ایران ایفا کند. البته این امر اجباری نیست و می توان آن را در قالب یک توصیه یا «تاکید بیشتر» گنجاند.

با این حال، این روزها دلایل زیادی وجود دارد که از بازگشت احتمالی کی روش به فوتبال ایران یاد می شود. از صحبت های دستیار کی روش در تیم ملی مصر که گفته بود شارل می خواهد در جام جهانی ۲۰۲۲ سرمربی یک تیم آسیایی شود تا پست عجیب همان سرمربی پرتغالی در روز پیروزی ایران مقابل مراکش. . در جام جهانی ۲۰۱۸ علاوه بر اینها شایعات مربوط به دیدار یکی دو بازیکن مطرح تیم ملی با ابراهیم رئیسی و دیدار با وزارت ورزش به بحث های موجود دامن زد.

با وجود چنین بحث هایی، فدراسیون فوتبال ترجیح می دهد از میدان خارج شود و اتفاقات را رصد کند. البته برای حفظ روحیه سرمربی فعلی تیم ملی، هر از چند گاهی به این شایعات واکنش نشان نمی دهند. آخرین آنها به صحبت های احسان اصولی، سخنگوی فدراسیون فوتبال برمی گردد که در پاسخ به سوالی مبنی بر بازگشت کارلوس کی روش و به نظر می رسد او نیز نبض مثبتی را ارسال کرده و اینکه آیا بحث بازگشت او مطرح شده است. ادامه خواهد داد، گفت: نه، سرمربی ما در جام جهانی اسکوچیچ است و اعضای کادر فنی بر اساس لیستی که او داده انتخاب شدند و قراردادشان امضا شد و با این به جام جهانی خواهیم رفت. یک تیم.”