تغذیه زمانی – رژیم لاغری


تغذیه زمانی

تغذیه زمانی: چگونه با برنامه ریزی وعده های غذایی خود وزن کم کنیم

سه رکن برای کاهش وزن و تغذیه سالم وجود دارد ، چیزی می خورید (کیفیت) ، چقدر می خورید (مقدار) و زمان غذا خوردن (زمان بندی). در حالتی که دو مورد اول همیشه مورد توجه قرار گرفته اند اند ، ما در مورد سوم غفلت می کنیم.

چه در محل کار مشغول است و چه برای مهمانی بیرون برویم ، تأیید شده در خوردن غذا بر بدن تأثیر می گذارد.

تغذیه زمانی چیست؟

تغذیه زمانی شامل همگام سازی الگوهای غذا خوردن با ساعت بیولوژیکی شما به غیر از این است که نمونه ای از آنها تولید شده است ، بدن ریتم ها و چرخه های زیاد را دنبال می کند ، مانند چرخه خواب و بیداری ، ریتم های هورمونی ، ریتم های انتقال دهنده عصبی و الگوهای خوردن (توجه کنید که چه احساسی دارید که هر روز یک ساعت میان وعده می خورید؟).

تغذیه زمانی توسط یک متخصص تغذیه فرانسوی ، دکتر آلن دلابوس و پروفسور ژان روبرت راپین در سال 1986 توسعه یافته است و ریشه در آیورودا و طب قدیم چین دارد.

آیورودا زمان وعده غذایی را یک ابزار مهم برای سلامتی می داند. ایده این طب این است که بدن ما در طول روز هماهنگ با چرخه های موزون عمل می کند ، به همین دلیل است که بدن ، ما را مجبور می کند هر روز در یک ساعت معین بخوریم ، بخوابیم و ورزش کنیم.

طب چینی می گوید هر اندامی در بدن ما ریتم خاص خود را دارد (به همین دلیل متخصصان طب چینی توصیه می کنند که درمان برخی از ساعات مورد نیاز از روز انجام شود).

هر دو سیستم درمانی یک چیز را می گویند: اگر از ریتم بدن خود پیروی کنیم و بر این اساس غذا بخوریم ، سلامت ما را بهبود می بخشد.

ساعت بیولوژیک بدن چگونه کار می کند؟

مطالعات نشان می دهد که مغز ما دارای یک ساعت اصلی به نام هسته اصلی سوپراکیاسماتیک (SCN) است که بدن ما را کنترل می کند و به طور مداوم از بدن ، رفتار و محیط خارجی ما اطلاع می دهد. این ساعت اصلی همچنین کنترل ساعت محیطی موجود در کبد ، بافت چربی ، قلب ، ماهیچه ، معده و ریه را در دست می گیرد.

بر اساس مطالعه صبحانه بزرگ ”The Big Breakfast Study” ، تغذیه زمانی بر روی مصرف انرژی و وزن بدن تأثیر می گذارد. این مطالعه ادعا می کند که غذاهای مناسب در زمان مناسب تضمین می کند که فایده ی تغذیه را از آن دریافت کنید. این مطالعه همچنین اشاره می کند که صبحانه شما باید سنگین و پر از غذاهای غنی از انرژی باشید در حالتی که وعده عصرانه باید کمترین کالری را داشته باشد.

مطالعه دیگر می گوید وعده ی غذای عصرانه سنگین افزایش به افزایش وزن و چاقی می شود. به طور مشابه ، حذف صبحانه می تواند در ژن های تنظیم کننده ساعت بیولوژیکی بدن تغییر کند و در نهایت به افزایش قند خون بعد از وعده غذایی بعدی انجام شود.

اگر تصمیم دارید که یک رژیم غذایی را دنبال کنید ، قانون طلایی فقط در سه وعده غذا در روز ، صبحانه ، ناهار و شام تأیید کنید. فاصله بین صبحانه تا ناهار و ناهار تا شام باید 4 تا 5 ساعت باشد. اما فاصله بین شام و صبحانه روز بعد ، برای تجربیات چربی های ذخیره شده باید حداقل 12 ساعت باشد.

کارگران شیفت به دلیل اختلال در چرخه بیولوژیکی خود (چرخه خواب/بیداری و چرخه خوردن/ناشتا بودن) در خطر افزایش وزن و بیماریهای متابولیک قرار دارند.

مزایای تغذیه زمانی چیست؟

پیروی از تغذیه زمانی به مدت طولانی می تواند تأثیر مثبت بر بدن داشته باشد ، مانند:

هضم و جذب بهتر مواد مغذی

مزایای تکثری از مواد مغذی جذب شده است

مدیریت وزن

کاهش چربی

کلسترول تنظیم شده است

کاهش خطر بیماریهای قلبی عروقی

کاهش خطر ابتلا به دیابت

تقویت سیستم ایمنی بدن

هورمون های متعادل

دیدگاهتان را بنویسید