تغذیه و سرطان معده – مرکز تخصصی تغذیه و تناسب اندام آرمونی


در افراد به سرطان به طور معمول مشکل خوردن و هضم غذا وجود دارد. این مشکلات می تواند تحت موارد زیر قرار گیرد:

برداشتن تمام یا بخشی از معده

از بین بردن یا آسیب دیدن غدد ، سلولهای ویژه و اعصاب معده که بر هضم غذا می خواستند تغییر دهند

از بین رفتن یا صدمه دیدن دریچه هایی که غذا وارد معده (موسوم به اسفنکتر تحتانی مری) و از معده (اسفنکتر پیلوریک نامیده می شود) خارج می شود.

عوارض جانبی شیمی درمانی یا سایر روشهای درمانی

از دست دادن اشتها تأثیر از خود سرطان

مشکلات تغذیه ای ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کاهش وزن

کاهش وزن یک مشکل بسیار رایج در افراد مورد نظر به سرطان معده است. تومور معده می تواند باعث انسداد شود ، و در انتقال غذا به داخل معده از مری یا از معده به روده ها تداخل ایجاد می کند که می تواند غذا بخورد را برای فرد دشوار کند. چگونه می تواند پیشرفت کند ، بدن را در استفاده از انرژی مواد غذایی تغییر دهید. در نتیجه ، انرژی با سرعت بیشتر سوزانده می شود. این افزایش مصرف انرژی همراه با مصرف کمتر مواد مغذی تبدیل به کاهش وزن می شود.

علاوه بر این وجود دارد که می تواند به کاهش وزن در افراد مورد نظر به سرطان تبدیل شود:

افراد به سرطان معده بیشتر اشتها از دست می دهند.

بعد از عمل سرطان معده ، ممکن است فرد نتواند وعده های غذایی بیشتری بخورد و بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری کند که معمولاً به میزان برداشتن معدن است.

معده یا روده کوچک باقی مانده است ممکن است نتوانید به غذا غذا بخورید یا چربی ها و مواد مغذی غذا را جذب کنید که باز شده به نوع عمل و میزان برداشتن معده نیاز دارد.

حفظ وزن در این شرایط بسیار مهم است حتی اگر اشتها تغییر کند باشد. تغذیه مناسب بدن کمک می کند تا با بیماری مبارزه کند و با اثرات درمان سرطان معده کنار بیاید.

نکات زیر می توانند در کاهش وزن از بیماری کمک کنند:

از وعده های غذایی فقط نظرتان را مشاهده نکنید. سعی کنید به طور معمول غذا بخورید ، حتی اگر فقط چند لقمه باشید.

مواد غذایی و نوشیدنی هایی که دارای پروتئین و کالری بالاتری هستند به غذاهای خود اضافه کنید. مثلا شیر یا خامه کامل را به غلات یا سوپ های پخته شده اضافه کنید اضافه کنید ، از گندم و گوشت و سبزیجات کاملاً پخته شده استفاده کنید یا کره به سیب زمینی اضافه کنید.

چگونه نمی توان یا نمی توان غذاهای جامد بخورید ، نوشیدنی های کالری و پروتئین (مانند شیک ، اسموتی یا مکمل های فروش تجاری) بنوشید یا غذاهای نیمه جامد (مانند پودینگ یا ماست) بخورید. همچنین در بین وعده های غذایی به مقدار کم از نوشیدنی های کالری و پروتئین استفاده کنید.

انواع غذاهای مقوی را که سرشار از پروتئین و کالری هستند و همچنین میان وعده های سریع و آسان در دست شما بوده است تا در زمان حضور شما آماده بخورید. به عنوان مثال می توان به شیر یا میلک شیک ، غلات صبحانه آماده ، بستنی ، پنیر و کراکر ، کره بادام زمینی ، تخم مرغ ، آجیل ، ماست و پودینگ اشاره کرد.

در صورت کاهش شدید ، تیم مراقبت های بهداشتی امکان استفاده از یک لوله تغذیه را ارائه می دهد. لوله تغذیه یک لوله نازک و انعطاف پذیرفته است که در معده یا روده قرار می گیرد. چگونه لوله ای در محل قرار گرفت ، می توان از طریق آن مکمل های غذای خوراک کرد (تغذیه روده ای). آیا می خورید یا نوشیدن مشکل است ، لوله های تغذیه ای من نیازهای غذای خود را تهیه می کنید ، به خصوص اگر مقدار زیادی از دست رفته باشد.

احساس سیری بعد از غذا خوردن

ممکن است بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری ایجاد شود. این اتفاق می تواند بیفتد چه جراحی صورت گرفته باشد چه نه. جراحی برای سرطان معده اندازه معده را کاهش می دهد و می تواند باعث شود دیواره معده شود. جراحی همچنین ممکن است به عصب واگ آسیب برساند ، که با ورود غذا به معده دیواره معده را شل کند. با کشش قسمت باقیمانده معده یا سازگاری بدن با تغییرات هضم ، این امر بهبود می یابد. حتی بدون عمل ، معده شما ممکن است خیلی کندتر خالی شود و احساس سیری را برای مدت طولانی تری حفظ کند.

راه کارهایی برای کاهش احساس سیری زودهنگام:

سعی کنید وعده های غذایی یا میان وعده های کمتری را حدود 6 بار در روز استفاده کنید. این به طور کلی از درخواست برای خوردن 2-3 وعده غذایی بزرگ در روز آسانتر است.

از نوشیدن مایعات در کنار وعده های غذایی ، به ویژه نوشیدنی های گازدار (گازدار) خودداری کنید. این مایعات می توانند به سرعت معده را پر کنند. در وعده های غذایی مایعات پر کالری یا پروتئین بالا بنوشید.

مقدار غذاهای سرشار از فیبر ، مانند نان های غلات کامل و غلات را محدود کنید ، زیرا آنها باعث شده اند از سایر غذاها احساس سیری کنید.

افراد دچار سرطان معده می توانند کمبود کنند و برخی از مواد معدنی شده اند که باید تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه خود را به مکمل های مورد نیاز برسانند.

مژده رحمانیان عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک لاغری و زیبایی آرمونی

www.armooni.ir

دیدگاهتان را بنویسید