تفاوت الکتروکوتر و الکتروسرجری – پایگاه خبری – تحلیلی جامعه ایران


امروزه بسیاری از مردم فکر می کنند که دستگاه های جراحی الکتریکی و کوتر الکتریکی یکی هستند. اما آیا این دو دستگاه واقعا شبیه هم هستند یا با هم تفاوت دارند؟ اگر متفاوت هستند کدام دستگاه بهتر است؟ کدام یک جدیدتر است؟ از کدام دستگاه استفاده کنیم؟

برای پاسخ به سوالات بالا و مشابه، تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا تفاوت این دو دستگاه را بهتر درک کنید. ابتدا برای هر کدام توضیح مختصری به شما می دهیم.

الکتروکوتر چیست؟

یکی از وسایلی که امروزه در صنعت پزشکی از جمله خال برداری بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، دستگاه است کوتر الکتریکی است این دستگاه توسط جریان های الکتریکی با فرکانس بالا (HF) در هنگام برش بافت یا انعقاد استفاده می شود. عملکرد این دستگاه با ۱ ژنراتور الکتریکی است که انرژی الکتریکی را به جریان HF تبدیل می کند. از طرفی این ژنراتور به الکترود فعالی که با بافت در تماس است وصل می شود که اثر حرارتی روی آن ایجاد می کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد الکتروکوتر و خرید آن می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

قیمت دستگاه الکتروکوتر ایرانی

می تواند از کوتر الکتریکی در برخی موارد به راحتی استفاده می شود این موارد شامل جلوگیری از عفونت، حذف رشد غیر طبیعی بافت، توقف کامل یا جلوگیری از خونریزی پس از آسیب یا حین جراحی و … می باشد. همچنین از این دستگاه می توان علاوه بر جراحی برای درمان خونریزی بینی، رفع زگیل و رفع تومور استفاده کرد.

تجهیزات و لوازم جانبی دستگاه شامل: قلم تک قطبی، پدال پا، مانیتور بیمار با کابل اتصال به دستگاه، فورسپس دوقطبی و کابل اتصال به الکتروکوتر و الکترودهای قلم تک قطبی برای برش و انعقاد می باشد.

کوتر الکتریکی انواع مختلفی دارد و این تنوع در بسیاری از موارد وجود دارد، برخی از آنها تکنیکی، برخی دیگر میزان وات خروجی دستگاه و برخی در بخش جراحی هستند. هر کدام از این نوع الکتروکوترها عملکرد خاص خود را دارند به طوری که پزشکان و پزشکان به راحتی می توانند در شرایط سخت از این دستگاه استفاده کنند.

الکتروسرجری چیست؟

یکی دیگر از وسایلی که امروزه در صنعت پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد دستگاه الکتروسرجری است. این دستگاه با داشتن یک ژنراتور فرکانس رادیویی تولید می کند. این دستگاه به عنوان دستگاه الکتروکوتر با جریان الکتریکی فرکانس بالا (RF) هنگام برش یا انعقاد بافت استفاده می شود. این پالس ها از طریق نوک یک الکترود فعال به بدن ارسال می شوند. پس از تعویض این فرکانس ها، بافت هدف خشک می شود. جریان فرکانس بالا در این محصول باعث ایجاد اسکار کمتر پوستی در آن ناحیه می شود.

این دستگاه معمولا در انواع جراحی ها از جمله جراحی اندام هایی مانند ریه، کبد، تیروئید و طحال، جراحی لاپاراسکوپی، جراحی قلب باز، جراحی زیبایی و … استفاده می شود.

تفاوت بین الکتروکوتر و الکتروسرجری چیست؟

این دو دستگاه کاملاً شبیه به یکدیگر هستند. یعنی از هر دو دستگاه برای کمک به جراحی استفاده می شود. البته این دو دستگاه تفاوت هایی دارند که برخی به اشتباه به این دو دستگاه یکسان می گویند. اما این دستگاه ها از نظر عملکرد متفاوت هستند. به یک معنا، الکتروکوتر یک قدم جلوتر از دستگاه الکتروسرجری است. تفاوت این دو دستگاه در هفت مورد خلاصه می شود که عبارتند از: دستگاه های قدیمی و جدیدتر، عوارض الکتروکوتر و انواع جریان ها (جریان های الکتریکی، جریان های بای پس و انواع جریان ها)، طراحی دستگاه، قطعات موجود و نوع انعقاد. کنترل

تفاوت الکتروسرجری و الکتروکوتر در سال تولید

اولین تفاوت این دستگاه قدیمی با جدیدتر بودن آنها در این است که همانطور که قبلاً گفته شد دستگاه الکتروکوتر بسیار قدیمی تر از دستگاه الکتروسرجری است و در نتیجه قطعات مورد استفاده در دستگاه الکتروکوتر قدیمی تر از . این یک دستگاه جراحی الکتریکی است. دستگاه الکتروکوتر در حدود قرن ۱۸ مورد استفاده قرار گرفت.

تفاوت الکتروکوتر و الکتروسرجری در انواع جریان ها

تفاوت بعدی نوع فعلی فرکانس های الکتریکی است که در هر کدام استفاده می شود. در الکتروکوتر از جریان الکتریکی با فرکانس (HF) استفاده می شود در حالی که در جراحی الکتریکی از جریان الکتریکی با فرکانس (RF) استفاده می شود. تفاوت این دو جریان الکتریکی در میزان اسکار است. همانطور که قبلا ذکر کردیم، جریان الکتریکی RF پس از استفاده در ناحیه مورد نظر نسبت به کوتر الکتریکی، جای زخم کمتری به جای می گذارد.

سومین تفاوت این دو دستگاه مربوط به عبور جریان است. در الکتروکوتر، جریان از سیم داغ عبور می کند، در حالی که در جراحی الکتریکی، این جریان از بافت عبور می کند.

از دیگر تفاوت های این دستگاه می توان به نوع جریان ها اشاره کرد. این تفاوت با جریان های الکتریکی متفاوت است. جریان متناوب فرکانس بالا (AC) در جراحی الکتریکی استفاده می شود، در حالی که جریان مستقیم (DC) در الکتروکوتر استفاده می شود. خطر الکتروکوتر به دلیل جریان مستقیم از الکتروسرجری خطرناک تر است.

تفاوت الکتروکوتر و الکتروسرجری از نظر طراحی

تفاوت بعدی این دو دستگاه در طراحی آنهاست. همانطور که در ابتدا گفتیم، الکتروکوتر قدیمی تر از جراحی الکتریکی است. جدید بودن دستگاه الکتروسرجری در نتیجه قابلیت های بیشتر و کاربردهای زیاد در مقایسه با مدل الکتروکوتر، طراحی پیچیده تری داشته باشد.

تفاوت الکتروکوتر و الکتروسرجری در قسمت های موجود در هر کدام است

قات های موجود در اصلاح کننده ها ششمین تفاوت ما بین این دستگاه ها است. در دستگاه الکتروکوتر از سیم داغ و منبع تغذیه DC استفاده می شود، این مورد زمانی است که از الکترود برگشتی، ژنراتور فرکانس بالا و الکترود فعال در دستگاه الکتروسرجری استفاده می شود. که قطعات الکتروسرجری با تکنولوژی بهتری ساخته می شوند.

تفاوت بین الکتروکوتر و الکتروسرجری در کنترل انعقاد

هفتمین تفاوت این دو دستگاه مربوط به نوع کنترل انعقاد است. در دستگاه الکتروسرجیکال انعقاد با گرمای سیم داغ و کنترل جریان کنترل می شود در حالی که در دستگاه الکتروسرجری این انعقاد با کنترل قدرت و شکل موج انجام می شود.

علاوه بر این موارد ذکر شده، الکتروسرجری ویژگی هایی دارد که در الکتروکوتر نمی توانید آن ها را ببینید.

به طور کلی می توان گفت که برش بافت ها در الکتروسرجری بسیار آسان است و تقریبا هیچ گونه چسبندگی بین بافت و الکترود ایجاد نمی شود. از طرفی با تغییر شکل موج جریان اعمال شده به بافت بین برش و انعقاد می توان طیف مناسب و قابل انتخابی را در جراحی ایجاد کرد.

حرف پایانی

همانطور که گفته شد تمام قطعات و تکنولوژی به کار رفته در دستگاه الکتروسرجری بهتر از الکتروکوتر است. می توان گفت امروزه از دستگاه های الکتروکوتر کمتر استفاده می شود و بیشتر به سمت الکتروسرجری رفته است. اما این دو دستگاه یکسان نیستند و تفاوت هایی دارند که ذکر شد.