تقدیر از خانواده معظم شهدای جامعه پزشکی در روز پزشک / همکاری با کمیته کمکی برای درمان رایگان بیماران بی بضاعت


محمد رنجبرزاده معاون اجتماعی و امور مجلس سازمان نظام پزشکی کشور در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی دفاع پرس، با اشاره به اینکه این سازمان ۳۵۰ هزار عضو دارد، درباره برخی از فعالیت های این معاونت گفت: درخشش طب ایرانی. جامعه در سالهای پس از پیروزی انقلاب نه تنها بر کسی پوشیده نیست، بلکه آوازه آن از مرزهای کشورمان فراتر رفت به طوری که در زمره پیشتازان جامعه پزشکی منطقه به شمار می رود. این در حالی است که قبل از انقلاب اسلامی پزشکانی از هند و پاکستان برای مداوای مردم در کشور ما حضور داشتند.

وی افزود: باید نگران موفقیت جامعه پزشکی کشورمان در درمان بیماران حتی گاهی صعب العلاج باشیم که نشان از شایستگی و توانایی پزشکان کشورمان دارد تا روند موفقیت کاهش پیدا نکند. و در اوج می مانند. از سوی دیگر به عملکرد سیاستمداران کشورمان نیز بستگی دارد.

رنجبرزاده سپس ارتباط مستمر این معاونت با نمایندگان شورای اسلامی را برای پیگیری مطالبات مردم نشان داد و ادامه داد: یکی از اقداماتی است که در ارتباط با نمایندگان مجلس و به ویژه کمیته بهداشت و درمان در این معاونت انجام می شود. پیگیری چالش های موجود در نظام آموزشی است و نظام پزشکی هم هست مثلا در رابطه با امضای الکترونیکی پزشکان در مبحث نسخه نویسی الکترونیک که در حال حاضر در مجلس باید اجرایی شود تکلیف قانونی شده است. برای ما راه اندازی شود، یعنی باید امضای الکترونیکی را در این سازمان تعریف کنیم.

وی افزود: بنابراین در این راستا مبلغ ۸۰ میلیارد تومان در بودجه لحاظ شده است تا پس از دریافت منابع در کمترین زمان ممکن زیرساخت ها و تجهیزات لازم برای تایید و تایید صحت امضای پزشکان فراهم شود که همچنین برای مشارکت مردم در مسیر درمان، یعنی اعتماد بیمار به شایستگی پزشک و اعتماد شرکت بیمه به امضای پزشکان. به این ترتیب اعتبار و مسئولیت پزشک منوط به امضای الکترونیکی خواهد بود و هر اتفاقی که برای نسخه برای بیمار یا بیمه رخ دهد به عهده صاحب امضا است.

تقدیر از خانواده معظم شهدای جامعه پزشکی در روز پزشک / همکاری با کمیته کمکی برای درمان رایگان بیماران بی بضاعت

معاون امور مجلس سازمان نظام پزشکی کشور با تایید اینکه سازمان نظام پزشکی موظف است امضای پزشکان را به صورت ۲۴ ساعته تایید کند، تصریح کرد: موضوع دیگر همکاری و ارتباط این سازمان با سایر سازمان ها است. کمیسیون های مجلس از جمله کمیسیون قضایی. کمیسیون در بحث پزشکی موضوعی به نام مداخلات پزشکی داریم که به معنای دخالت غیر پزشکان در امور پزشکی است. در این راستا وقتی مشکلی پیش می آید سازمان نظام پزشکی بلد نیست با آن برخورد کند.

وی در ادامه بیان کرد: در اینجا قانونگذار برای متخلف ۵ میلیون تومان جریمه در نظر گرفته است بنابراین چون بازدارنده نیست به متخلف فرصت تکرار مجدد تخلف داده می شود.

رنجبرزاده در خصوص عدالت آموزشی نیز اظهار داشت: به دلیل اینکه معتقدیم توزیع پزشکان در کشور ناعادلانه است، کمیسیون آموزش مجلس طرحی را با مشارکت سازمان نظام پزشکی، وزارت بهداشت و سایر نهادهای مسئول برای ساماندهی پیگیری می کند. . توزیع پزشکان و عدالت آموزشی به ویژه در مناطق فقیرنشین. ; شرط تحقق این موضوع، وضع قوانین و مشوق های لازم است.

وی اکثریت پزشکان را مهربان، دلسوز و با بیماران معرفی کرد و گفت: به مناسبت میلاد امام رضا (ع) فراخوان ویزیت و درمان رایگان نیازمندان دادیم و ۶ هزار پزشک در این مراسم شرکت کردند. این. طرح و فراخوانی دیگر برای حضور در طرح درمان رایگان زائران اربعین امام حسین (ع)، تعداد زیادی از پزشکان به صورت کتبی اعلام آمادگی کردند؛ این نشان می دهد که پزشکان برای فعالیت های اجتماعی در کنار هم هستند و فقط به هماهنگی و دعوت نیاز دارند.

تقدیر از خانواده معظم شهدای جامعه پزشکی در روز پزشک / همکاری با کمیته کمکی برای درمان رایگان بیماران بی بضاعت

نماینده اجتماعی سازمان نظام پزشکی کشور نیز گفت: برای خدمت به مستضعفین نیز با کمیته کمکی تفاهم داشتیم. برای این منظور به دنبال ایجاد زیرساختی (پلتفرمی) در فضای مجازی هستیم که از طریق آن بتوانیم سازوکاری را تعریف کنیم تا هر پزشکی هر تعداد بیمار فقیر را که می خواهد در مطب خود رایگان ویزیت کند. امیدواریم این زیرساخت با عنوان گروه مدد (انجمن درمانگران داوطلب) در روز پزشک راه اندازی شود.

وی با اشاره به اینکه این گروه در واقع همان گروه جهادی است که حدود ۷۰۰ نفر را در نقطه صفر مرزی شلمچه به صورت رایگان درمان کردند، افزود: سازمان نظام پزشکی ۲۲۰ هیئت در کشور دارد (مجموع این هیئت ها مجمع عمومی است. آنها سازمان نظام پزشکی را تشکیل می دهند) که هدف ما این است که سازماندهی کنیم تا هر کدام بتوانند در هر شهر یک گروه جهادی راه اندازی کنند.

رنجبرزاده درباره برنامه های روز پزشک نیز گفت: امسال روز پزشک را به عنوان مراسم ملی در کنار قبر ابوعلی سینا برگزار می کنیم. محوریت این همایش رصد شهدای دفاع مقدس و مدافعان سلامت و تجلیل از خانواده های آنان است.

وی در ادامه به آمار شهدای جامعه پزشکی اشاره کرد و گفت: اسامی حدود ۲۰۰ شهید جامعه پزشکی در دفاع مقدس به ثبت رسید و علاوه بر آن پرونده ۲۵۰ شهید مدافع سلامت نیز بررسی و تایید شد. جلساتی با شهرداری تهران برای نصب نماد یا نماد شهدای مدافع سلامت داشتیم تا تصویر این شهدا به مردم نشان داده شود.

نماینده اجتماعی سازمان نظام پزشکی کشور تصریح کرد: اعضای این نماینده به همراه رئیس سازمان با حضور در منزل یکی از خانواده های جامعه پزشکی از جمله شهدای دفاع مقدس و ایثارگران. دفاع از سلامت، چهارشنبه هر هفته و دیدار با خانواده شهدا.

تقدیر از خانواده معظم شهدای جامعه پزشکی در روز پزشک / همکاری با کمیته کمکی برای درمان رایگان بیماران بی بضاعت

وی در ادامه بیان کرد: موضوع دیگری که این معاونت به آن پرداخته است، بررسی خلاءهای قانونی است. با توجه به شرایط جوامع نیاز به قوانین جدید نیز احساس می شود به عنوان مثال امروزه نسخه دیجیتالی اجرا می شود که بر اساس آن دارو داده می شود اما این امر تاکنون ساماندهی نشده است، بنابراین کارگروهی با عنوان تدوین پیشنهاد احکام مورد نظر این سازمان در قانون برنامه هفتم شکل گرفت تا بتوانیم چشم انداز و سازمان نظام پزشکی را به مجلس و دولت منتقل کنیم.

رنجبرزاده افزود: کارگروهی با حدود ۱۵ نفر از کارشناسان حوزه بودجه و قوانین برنامه پنج ساله هر هفته جلساتی برگزار می کند تا بتوانیم به مردم در دستیابی به حقوق خود در حوزه سلامت کمک کنیم که در سیاست های کلی نیز به آن اشاره شده است. . از سوی رهبری اعلام شده است.

وی یادآور شد: کارگروه یا جلسه بین سازمانی توسط رئیس سازمان نظام پزشکی تشکیل شد که در آن وزرای مختلف، کارشناسان حوزه سلامت سیاست های ابلاغی رهبری و مصلحت نظام را در این حوزه بررسی می کنند. بهداشت و درمان مشخص شود که چند درصد از این اطلاعیه ها اجرا شده است. این همان الزامی است که ما به دنبال آن هستیم.

انتهای پیام/ ۲۳۱