تقریباً ۵ ساعت قطع کامل اینترنت از مراکز داده در ایران در ساعت ۱۴۰۰


بر اساس داده های سیستم رادار ابر اروان در سال ۱۴۰۰ اینترنت مراکز داده خانگی با ۴ ساعت و ۴۸ دقیقه قطعی، ۸ ساعت و ۳۴ دقیقه قطعی پراکنده، ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه قطعی همزمان و بیش از ۴۰۹۶ ساعت قطعی مواجه بوده است.

به عبارت دیگر به مدت ۱۷۱ روز و ۳ ساعت و ۴۲ دقیقه معادل ۴۷ درصد سال ۱۴۰۰ در ارتباطات اینترنتی دیتاسنترهای داخلی قطع شد.

رادار ابر اروان

در بین سایت‌هایی که در سال ۱۴۰۰ توسط سامانه راداری ابراروان رصد شده‌اند، ۸۹ درصد اختلالات اینترنت مرکز داده مربوط به وب‌سایت‌های بین‌المللی و ۶۷ درصد اختلالات مربوط به اتصالات اینترنتی اینستاگرام بوده است. فاصله اینستاگرام تا کلاب هاوس که با ۱۰ درصد قطعی در سال در رتبه دوم قطع ارتباط اینترنتی قرار دارد به ۵۷ درصد می رسد. به طور خلاصه اینستاگرام نزدیک به ۲برابر با کل ۸سایت دیگری ارتباط اینترنتی را تجربه کرد.

جریان آزاد اطلاعات و شفافیت بیشتر با رادار ابر اروان

ابراروان در سال ۱۳۹۷ با هدف کمک به جریان آزاد اطلاعات و ایجاد شفافیت، سامانه راداری اطلاع رسانی قطعی های احتمالی در ارتباطات اینترنتی در مراکز داده داخلی را راه اندازی کرد.

رادار ابری آروان در سال گذشته وضعیت اتصال به اینترنت ۹ سایت در مراکز داده خانگی را رصد کرد. این سیستم در سال ۱۴۰۱ دستخوش تغییراتی شد و کاملتر شد. به این سیستم گزارش وضعیت اتصالات اینترنتی مراکز داده بین المللی و امکانات مختلف از جمله گزارش محبوب ترین سیستم عامل ها، مرورگرها و دستگاه ها، نسبت ترافیک موبایل و دسکتاپ و نسبت ترافیک انسان و ربات اضافه شد. .

وجود ۴۰ سایت پاپ در ۴۰ شهر، ۳۰ کشور و ۶ قاره این امکان را به ابر آروان می دهد تا به عنوان یک منبع مستقل وضعیت بالقوه اتصالات مراکز داده اینترنتی در ایران و جهان را گزارش کند.

در حال حاضر رادار ابر اروان ۸ وب سایت پرترافیک داخلی و بین المللی مانند دیجی کالا، آپارات و گنجور، گیثوب، گوگل، اینستاگرام، ویکی پدیا و توئیچ را به صورت مستمر رصد می کند تا اختلالات را مشاهده کند.

در صفحه رادار اختلالات در مراکز داده به صورت خطوط رنگی نشان داده می شود و از تراکم این خطوط رنگی می توان از وضعیت اتصالات اینترنتی ایران و جهان در این مراکز داده مطلع شد و با یکدیگر مقایسه کرد. وضعیت ارتباطات داخلی و خارجی؛ تراکم زیاد خطوط: اختلال زیاد در یک بازه زمانی، چگالی کم خطوط: اختلال کم در بازه زمانی طولانی و تراکم بسیار کم خطوط: بدون اختلال در بازه زمانی طولانی.

سیستم رادار ابری آروان فقط وجود یا عدم وجود سایت در مراکز داده ای را که آروان سایت پاپ آپ دارد را نشان می دهد. از خروجی این سیستم نمی توان به مشکل اینترنت خانگی پی برد. همچنین ترافیک رادار و شبکه Latency را نشان نمی دهد.

اختلال در ارتباطات مراکز داده در سال ۱۴۰۰

اختلالات احتمالی در اتصالات شبکه مراکز داده داخلی در سال ۱۴۰۰ با پایش بلادرنگ وب سایت های ایرانی و خارجی دیجی کالا، اسپورت، آپارات، شاپرک، گیتهاب، گوگل، اینستاگرام، ویکی پدیا و کلابجو گزارش شد.

اختلال در ارتباطات مراکز داده در سال 1400

۲۸۸ یک دقیقه قطع کامل

در سال گذشته ارتباط دیتاسنترهای کشور به مدت ۲۸۸ دقیقه معادل ۴ ساعت و ۴۸ دقیقه به طور کامل قطع شد.

قطع کامل به وضعیتی گفته می شود که حداقل ۴ سایت به طور همزمان در ۳ مرکز داده حداقل به مدت ۱ دقیقه با خطاهای اتصال مواجه شوند.

اختلال در اتصال اینترنت مرکز داده

۸ ساعت و ۳۴ دقیقه اختلال پراکنده

اختلال پراکنده به وضعیتی گفته می شود که دسترسی به حداقل ۲ وب سایت به مدت ۵ دقیقه مختل شود.

در نتیجه، سال گذشته ۵۱۴ دقیقه وقفه پراکنده در مراکز داده مختلف رخ داد.

۲ ۲۰ دقیقه اختلال همزمان

قطعی همزمان به وضعیتی گفته می شود که در آن دسترسی به ۲ وب سایت به طور همزمان به مدت ۵ دقیقه در حداقل ۳ مرکز داده قطع شود. در سال ۱۴۰۰ در مجموع ۱۴۰ دقیقه اختلال همزمان در ارتباطات مرکز داده مشاهده شد.

۱۷۰ روز و ۱۶ ساعت و ۴۸ دقیقه اختلال جزئی

سخت‌ترین حالت نظارت بر وقفه‌های ارتباطی مرکز داده به نظارت بر وقفه‌های جزئی اختصاص دارد. در این حالت خطا در اتصال حداقل ۱ وب سایت به عنوان وقفه حداقل به مدت ۵ دقیقه در نظر گرفته می شود.

در حالت سخت، سال گذشته ۲۴۵۸۰۸ دقیقه اختلال جزئی در ارتباطات مرکز داده رخ داد.

نامهربانی مراکز داده اینترنتی با وب سایت های بین المللی

در سال ۱۴۰۰ سامانه راداری ابراروان به طور مستمر وب سایت های مهم ایرانی و خارجی دیجی کالا، اسپورت، آپارات، شاپرک، گیثاب، گوگل، اینستاگرام، ویکی پدیا و کلاب هاوس را در سال ۱۴۰۰ رصد می کرد تا اختلالات احتمالی ارتباطی از مراکز داده داخلی را رصد کند.

اینستاگرام گل سرسبد اختلالات است

۶۷ درصد از اختلالات ثبت شده در ۹ وب سایتی که رادار در سال ۱۴۰۰ رصد کرده است به اینستاگرام اختصاص دارد. کلاب هاوس و گیت هاب با ۱۰ و ۹ درصد وقفه رتبه های دوم و سوم را به خود اختصاص داده اند.

اینستاگرام گل سرسبد اختلالات است

بنابراین، ۳ وب سایتی که در سال ۱۴۰۰ بیشترین اختلال را تجربه کردند، همگی خارجی بودند.

در بین وب سایت های ایرانی، کاربران با ۵ درصد بیشترین وقفه را در ارتباط با وب سایت دیجی کالا تجربه کردند. Apart و Sports به ترتیب با ۳ و ۲ درصد وقفه در رده های پنجم و ششم قرار دارند.

در سال ۱۴۰۰ دسترسی به گوگل در ۲% موارد و دسترسی به ویکی پدیا در ۱% موارد قطع شد.

همچنین در سال گذشته کمترین میزان اختلالات با کمتر از ۱ درصد به شاپرک اختصاص داشت.

برای به اشتراک گذاشتن ۸۹درصد سایت های خارجی وقفه

در مجموع از بین ۹ وب سایت داخلی و خارجی تحت نظارت رادار ابراروان در سال ۱۴۰۰، ۸۹ درصد اختلالات در وب سایت های خارجی (گیتهاب، گوگل، اینستاگرام، ویکی پدیا و توییچ) و تقریبا ۱۱ درصد از اختلالات در وب سایت های ایرانی (شاپارک) رخ داده است. ). ، دیجی کالا، آپارات، ورزش سه) مشاهده شد.

وب سایت های خارجی 89 درصد از وقفه ها را تشکیل می دهند

البته میزان وقفه در گیت هاب – پلتفرم خارجی اختصاصی برای توسعه دهندگان – ۹ درصد بود که با اختلاف کمی با Clubhouse در رتبه سوم قرار دارد.

۵ درصد از قطعی ها متعلق به دیجی کالا – بزرگترین خرده فروش آنلاین در ایران – بوده که بیشتر از قطعی های سایر وب سایت های معروف ایرانی مانند آپارات و اسپورت است.

اختلالات ۲۵برابری اینترنت مراکز داده ایران در مقایسه با جهان

نظارت بر ارتباطات اینترنتی از مراکز داده خارجی در سال ۱۴۰۱ به سامانه راداری ابراروان اضافه شد.

با اضافه شدن دیتاسنترهای بین المللی از ۱۰ کشور جهان به رادار ابراروان، وضعیت اتصال به اینترنت این دیتاسنترها از طریق رصد مستمر ۵ سایت خارجی و ۳ سایت ایرانی رصد می شود. بنابراین می توان وضعیت ارتباط و میزان قطعی اینترنت در داخل و خارج از کشور را با هم مقایسه کرد.

25 برابر قطعی اینترنت در مراکز داده ایران نسبت به سایر نقاط جهان

گزارش اردیبهشت ۱۴۰۱ رادار سایت های خارجی را نشان می دهد که رادار به طور مستمر رصد می کند.

(گیتوب، گوگل، اینستاگرام، ویکی پدیا و توییچ) در مراکز داده ایران ۲۵ برابر بیشتر از مراکز داده خارجی با قطع ارتباط اینترنتی مواجه شدند. بر این اساس می توان گفت که قطعی اینترنت در مراکز داده ایرانی (بر اساس وب سایت های جهانی) ۲۵ برابر میانگین قطعی اینترنت در مراکز داده بین المللی بوده است.

همچنین رصد وب سایت های پربازدید ایرانی و خارجی در اردیبهشت ۱۴۰۱ نشان می دهد که ۸۷ درصد از کل قطعی اینترنت در مراکز داده داخلی و خارجی در مراکز داده داخلی و تنها ۱۳ درصد در مراکز داده خارجی رخ داده است.

اختلال در سایت های داخلی و خارجی از مراکز داده داخلی و بین المللی

بررسی میزان اختلالات اینترنت وب سایت های داخلی و خارجی در مراکز داده داخلی و بین المللی در اردیبهشت ۱۴۰۱ نشان می دهد که در حالی که بیشترین میزان اختلال اینترنت وب سایت های بین المللی در مراکز داده داخلی رخ داده است، وب سایت های داخلی نیز بیشترین اختلال را در بین المللی تجربه کرده اند. وب سایت ها مراکز داده. به عنوان مثال ۹۹ درصد قطعی های اینستاگرام در این ماه مربوط به دیتاسنترهای داخلی بوده و تنها ۱ درصد قطعی اینترنت اینستاگرام در دیتاسنترهای بین المللی مشاهده شده است.

اختلال در سایت های داخلی و خارجی از مراکز داده داخلی و بین المللی

مشابه الگوی مشاهده شده در اینستاگرام، سایر وب سایت های خارجی بیشترین قطعی اینترنت را در مراکز داده داخلی تجربه کردند. ۹۷ درصد از وقفه های توییچ، ۹۴ درصد از وقفه های Github، ۹۳ درصد از وقفه های گوگل و ۸۰ درصد از وقفه های ویکی پدیا.

برعکس، ۹۲ درصد از قطعی های گنجور، ۷۰ درصد از قطعی های دیجی کالا و ۸۰ درصد از قطعی های آپارات که همگی مربوط به وب سایت های پربازدید ایرانی است، در مراکز داده بین المللی بوده است.

همچنین در اردیبهشت ۱۴۰۱ دیجی کالا با ۳۰ درصد بیشترین اختلال را در مراکز داده داخلی تجربه کرد. آپارات و گنجور به ترتیب با ۲۰ و ۸ درصد در رتبه های دوم و سوم قطعی اینترنت در مراکز داده خانگی قرار دارند.

در بین وب‌سایت‌های خارجی، ویکی‌پدیا با ۸۰ درصد کمترین قطعی را در مراکز داده در داخل ایران تجربه کرده است.

به این مقاله چه امتیازی میدهید؟