تلاشی برای اصلاح قبل از جام جهانی


به گزارش فلیپ؛ سردار آزمون که سال ها در لیگ روسیه بازی می کرد، حالا در لورکوزن سعی دارد خودش را به عنوان بازیکن فیکس تحمیل کند.

وی پس از ورود به عرصه فوتبال کشور که در آکادمی جوانان سپاهان حضور داشت، در دی ماه ۱۳۹۲ در سن ۱۸ سالگی وسوسه شد تا به تیم روبین کازان بپیوندد. این یک حرکت جسورانه از سوی او بود. به خصوص که تعدادی از باشگاه های بزرگ اروپایی او را زیر نظر داشتند، اما آزمون متقاعد شد که این اقدام درستی از سوی قربانقلی بردیف، سرمربی کازان برای خرید او بود.

این بازیکن در اولین فصل حضور خود در روسیه ۹ گل به ثمر رساند و ۳ پاس گل داد. دو سال بعد راهی روستوف شد. محاکمه در روستوف ادامه یافت. او در ۷۷ بازی برای روستوف به میدان رفت و ۲۵ گل به ثمر رساند و ۱۱ پاس گل در تمامی رقابت ها داد.

آزمون، اولین ایرانی حاضر در لیگ برتر روسیه، شروع به اضافه کردن آمارهای دیگری به رزومه خود کرد و شش ماه پس از حضور در لیگ اروپا، بازی کرد و گلزنی کرد. در عرض یک سال، کازان مجبور شد در سایت رسمی خود اعلام کند که این بازیکن با وجود پیشنهادات آرسنال، لیورپول و قدرت های داخلی مانند زنیت در باشگاه باقی خواهد ماند. او پس از کریمی، بازیکن سابق بایرن مونیخ در سال ۲۰۰۵ اولین ایرانی شد که قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد، در حالی که روستوف اولین پیروزی خود را در مرحله گروهی به ثبت رساند.

زنیت برای جذب این بازیکن مجبور شد بیش از ۱۰ میلیون یورو به روبین کازان بپردازد. او در اولین فصل حضورش در زنیت ۱۳ گل در ۱۶ بازی به ثمر رساند. او بخشی از مثلث مرگبار آرتیوم جوبا و مالکوم بود که در چهار فصل بعدی لیگ روسیه درخشیدند. آزمون در مجموع در مدت حضورش در آبی پوشان در ۱۰۴ بازی به میدان رفت و ۶۲ گل به ثمر رساند و ۲۳ پاس گل داد و ۴ بار قهرمان لیگ روسیه، یک بار جام حذفی روسیه و دو بار قهرمان سوپرکاپ روسیه شد.

با پایان قرارداد سردار آزمون، زنیت مجبور شد در ژانویه ۲۰۲۲ این مهاجم را بفروشد تا او را مجانی از دست ندهد. بسیاری از باشگاه ها در سراسر اروپا خواهان جذب او بودند، اما او ترجیح داد در آلمان با بایرلورکوزن بماند.

او در زمستان ۲۰۲۲ با مصدومیت به بایرن پیوست و برای انجام اولین بازی خود باید تا اوایل ماه مارس صبر کند. در اولین بازی ۲ دقیقه مقابل بایرن مونیخ بازی کرد. او در ۱۱ بازی برای این تیم به میدان رفت و تنها یک گل به ثمر رساند. جراردو سیوانه، سرمربی بایرلورکوزن از او به عنوان مهاجم پشتیبان در بیشتر بازی ها استفاده کرد.

حالا همه انتظار درخشش این بازیکن در فصل آینده را دارند و باید دید این مهاجم ایرانی در لورکوزن چگونه عمل خواهد کرد.

پایان داستان