توقف ارز به تصادف رانندگی


روند کاهشی قیمت خودرو که پس از کاهش نرخ ارز آغاز شده بود از دیروز متوقف شد. به گفته فعالان بازار، منحنی قیمت از دیروز به ثبات نسبی رسیده است. با این حال، با ادامه رشد قیمت، این ثبات ممکن است با افزایش مجدد قیمت ها جایگزین شود. بازار خودرو در بهار ۱۴۰۱ روزهای گرمی را تجربه کرد. اکنون اما فعالان بازار تاکید دارند که در شرایط فعلی ریسک معاملات خودرو افزایش یافته و نامزدها تمایلی به خرید در شرایط فعلی ندارند.

به گزارش دنیای اقتصاد، روند نزولی قیمت خودرو متوقف شده است که پس از کاهش قیمت ارز از ابتدای هفته جاری شتاب بیشتری گرفته است. به گفته فعالان بازار، منحنی قیمت در حال حاضر به ثبات نسبی رسیده است، اگرچه ممکن است با ادامه افزایش نرخ ارز، این ثبات از بین برود. بازار خودرو در بهار سال جاری روزهای گرمی را تجربه کرد که عوامل اصلی آن افزایش انتظارات تورمی (به دلیل توقف مذاکرات برجام در وین)، افزایش قیمت ارز، اخبار لغو خودرو بود. واردات و البته کمبود عرضه.

اگرچه وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان ابتدا با فروش هفتگی و سپس با سامانه یکپارچه سعی در کاهش التهابات بازار و جلوگیری از رشد قیمت داشتند، اما تاثیر انتظارات و ارز بر عرضه چربی ادامه یافت. این در حالی است که اطلاعیه لغو از سرگیری واردات خودرو که زمانی منتشر شده بود نیز نقش عمده ای در افزایش قیمت ها داشت. البته بعداً اعلام شد که واردات خودرو قطعا انجام خواهد شد و وزارت صمت نیز در حال انجام مقررات مربوطه بود. به هر حال بازار خودرو تحت تاثیر این عوامل در فروردین، اردیبهشت و هفته های اول خرداد سیر صعودی داشته است. اما تکذیب خبر لغو از سرگیری واردات، کاهش موقت قیمت ارز و همچنین عرضه قابل توجه خودرو از طریق سامانه فروش، رشد قیمت ها را برای مدت کوتاهی کند و در مقاطعی کاهش داد. آن . . در اولین فروش خودرو از طریق سامانه یکپارچه، بیش از ۱۷۰ هزار خودرو در قالب طرح های متنوع از جمله فوق العاده، فروش و مشارکت در تولید عرضه شد، اما نتوانست عطش کاذب بازار و منحنی قیمت را برطرف کند. تحت تأثیر انتظارات تورمی و قیمت های پول باز قرار گرفت. او نیز افزایش یافت. البته نمی توان عرضه بیش از ۱۷۰ هزار دستگاه را در بازار خودرو بی تاثیر دانست و شاید این اتفاق باعث کندی رشد قیمت شود اما به هر حال آنقدر قوی نبود که از افزایش قیمت جلوگیری کند.

این وضعیت (روند صعودی قیمت ها) اما کم و بیش ادامه داشت تا اینکه ابتدا بانک مرکزی در بازار ارز مداخله کرد و سپس سفرهای سیاسی و سیاسی به ایران را آغاز کرد و این روند را معکوس کرد، اما فقط برای چند روز. ابتدا وزیر خارجه روسیه بود که روز پنجشنبه وارد ایران شد و سپس جوزف بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا راهی این کشور شد. نخست وزیر عراق سپس برای مذاکره میان ایران و عربستان سعودی به تهران آمد. مهم ترین اتفاق در سفر مسئولان اما اعلام از سرگیری مذاکرات درباره احیای برجام بود. چند روز پس از سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران، مذاکراتی برای احیای برجام انجام شد اما این بار به جای وین در دوحه. از روزی که بورل خبر از سرگیری مذاکرات را اعلام کرد، نرخ کاهش قیمت ارز اندکی افزایش یافته و به تبع آن قیمت خودرو در بازار نیز روند کاهشی را آغاز کرده است. به گفته فعالان بازار، طی دو روز گذشته به دلیل کاهش قیمت ارز (که از هفته گذشته با از سرگیری مذاکرات شتاب بیشتری گرفته است)، قیمت خودرو در حال کاهش بوده است. اما با توجه به افزایش مجدد نرخ ارز در یکی دو روز اخیر، روند کاهشی قیمت خودرو متوقف شده و ممکن است در صورت ادامه این وضعیت، بازار وارد فاز صعودی فاز تثبیت شود.

در حال حاضر بازار خودرو تحت تاثیر چهار عامل است که با هر تغییری در آن ها با شکست مواجه می شوند. انتظارات تورمی، قیمت ارز، اخبار واردات و نوسانات عرضه چهار عامل مورد توجه است که در این میان انتظارات و ارز حرف اول را می زند. به گفته نمایشگاه داران خودروی پایتخت، در حال حاضر تقاضا در بازار رو به کاهش است که دلیل اصلی آن خوش بینی برخی شهروندان به آینده برجام است. این موضوع کاملا به از سرگیری مذاکرات برجامی در قطر مربوط می شود و برخی از شهروندان منتظرند تا ببینند نتیجه مذاکرات چه خواهد شد و سپس خرید و یا حتی بفروشند.

بدیهی است در صورت پایان مذاکرات و رفع تحریم ها، انتظارات تورمی کاهش می یابد و به تبع آن قیمت ارز کاهش می یابد. تاثیر این دو اتفاق بر بازار خودرو کاهش قیمت خواهد بود. بنابراین برخی به امید نتیجه مذاکرات، خرید خودروی بهتر یا با قیمتی کمتر از فعلی را به دلیل کاهش قیمت متوقف کردند. از سوی دیگر، احتیاط در بخش فروش وجود دارد. برخی از فروشندگان به طور کامل به بازار دلار نگاه می کنند. با کاهش قیمت دلار، فروش را متوقف می کنند و با افزایش آن دوباره شروع می کنند. به طور کلی، تقاضای بازار کاهش یافته است و تقریباً همه منتظرند تا ببینند سرنوشت مذاکرات چه خواهد شد. البته نیم نگاهی هم به حساب واردات وجود دارد. تصور کلی این است که با اجرای واردات، قیمت ها نه تنها در بازار خودروهای خارجی، بلکه در بازار داخلی کاهش می یابد. این در حالی است که وزارت صمت هنوز آیین نامه واردات خودرو را منتشر نکرده است و این بلاتکلیفی در سرکوب تقاضا برای بازار خودرو بی تاثیر نبوده و نخواهد بود.

با ورود خودروهای جدید، قیمت فعلی خودروهای خارجی در بازار داخلی کاهش می یابد. به همین دلیل است که شهروندان می توانند در آینده چنین خودروهایی را با قیمت کمتری خریداری کرده و مدل مورد نظر خود را برای خرید ارتقا دهند. از سوی دیگر با کاهش قیمت خودروهای خارجی (اعم از مدل جدید و کارکرده)، بازار داخلی نیز تحت تاثیر این ماجرا دچار روند نزولی می شود. البته میزان و سرعت کاهش قیمت در بازار خودروهای داخلی (پس از ورود خودروهای جدید) قطعا به اندازه بازار وارداتی نیست.

اما به گفته فعالان بازار، هفته گذشته افت قیمت تا ۲۰ میلیون تومان بازار خودروهای داخلی را تحت تاثیر قرار داد که ناشی از کاهش قیمت ارز بود، اما این روند فعلا متوقف شده است. در این مورد یکی از فعالان بازار خودرو به «دنیای اقتصاد» می گوید: هفته گذشته و قبل از افزایش مجدد قیمت ارز، خودروهایی مانند تیبا و کوئیک حدود سه میلیون تومان کاهش قیمت داشتند و امثال آن. دنا و پژو ۲۰۷ کمتر از ۱۰ میلیون تومان افت کردند. علیرضا پورحسنی با اشاره به اینکه در سطح خودروهای با قیمت یک میلیارد تاکان و کمی بالاتر، قیمت تا مرز ۲۰ میلیون تاکان کاهش یافته است، می افزاید: در بازار خودروهای وارداتی به طور کلی مشتری کم است; اولاً خودروهای زیادی برای عرضه وجود ندارد و ثانیاً قیمت آنها به قدری بالا رفته است که بسیاری نه قادر به پرداخت هستند و نه حاضر به خرید با قیمت فعلی هستند. وی می گوید: به عنوان مثال بسیاری از مردم حاضر نیستند برای خرید خودرویی که قبلا ۴۰۰ میلیون تومان قیمت دارد و اکنون چهار میلیارد تومان قیمت دارد هزینه کنند زیرا معتقدند با از سرگیری واردات می توانند مدل جدید را با قیمت کمتری خریداری کنند. پورحسنی اما در پاسخ به این سوال که در حال حاضر وضعیت تقاضا در بازار خودرو چگونه است، تاکید می کند: در مجموع تقاضا کم است و میل به فروش چندان زیاد نیست؛ چراکه در حال حاضر تقاضا در بازار خودرو چگونه است. کسانی که در این فضای بلاتکلیفی و نابسامانی اقتصادی خودرو می خرند، نیاز مبرم دارند و کسانی که آن را می فروشند به مقداری پول نیاز دارند.