ثبت تصویر پلنگ ایرانی در منطقه شکار و ماهیگیری ممنوع هشتاد پهلو – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


به گزارش خبرگزاری مهر، علی سالاروند از ثبت تصویر گونه پلنگ ایرانی در منطقه شکار و صیادی ممنوعه «هشتاد پهلوی» استان لرستان خبر داد و گفت: این فیلم توسط یکی از حامیان ضبط شده است. مراقبت . در مورد محیط زیست و پس از ارائه فیلم همیار به تایید کارشناسان اداره مدیریت و پایش وحشی اداره کل حفاظت محیط زیست استان رسید و پس از بررسی های لازم به عنوان سند حضور تایید شد. از این گونه ارزشمند در استان لرستان است.

وی افزود: پلنگ ایرانی یکی از گوشتخواران اصلی ایران است.

ثبت تصویر پلنگ ایرانی در منطقه شکار و ماهیگیری ممنوعه

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان تصریح کرد: استان لرستان از یک سو به دلیل داشتن مناطق و مناطق وسیع کوهستانی نسبت فامیلی دست نخورده و دست نخورده یکی از زیستگاه های اصلی پلنگ در غرب کشور (منطقه زاگرس) محسوب می شود. از سوی دیگر، فعالیت های انسانی مانند پرورش، کشاورزی، راه سازی و سایر فعالیت های انسانی در مناطق دست نخورده و کوهستانی پیامدهای منفی (گاهی غیرقابل جبران) بر حیات وحش بزرگ به ویژه گربه ها داشته است.

سالاروند تصریح کرد: دستیابی به ارزیابی مطمئن از وضعیت زیستی، شرایط زیستی و پراکندگی آن در استان برای تصمیم گیری های مدیریتی و حفاظتی حیاتی است.

وی افزود: حفاظت از جمعیت گربه های بزرگ مانند پلنگ (Panthera pardus saxicolor) به دلیل جثه بزرگ، تراکم جمعیت کم، قلمرو بودن، نیازهای ضروری ویژه، زاد و ولد کم و پسر خانه های موفق و همچنین بزرگ از حساسیت خاصی برخوردار است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به اینکه گوشتخواران از گونه های چتری و شاخص در اکوسیستم ها محسوب می شوند، گفت: با حفاظت از این گونه ها در طبیعت، سایر گونه ها نیز حفاظت می شوند، اما از بین بردن آنها با شکار و تخریب زیستگاه، متأسفانه جمعیت برخی از آن ها را افزایش می دهد. گونه هایی که طعمه اصلی پلنگ به شمار می روند افزایش یافته و این افزایش جمعیت تعادل اکوسیستم را به هم می زند و منجر به درگیری بین گوشتخواران و جوامع انسانی می شود.

سالاروند از همه هم استانی های عزیز پرسید؛ همکاری با اداره کل حفاظت محیط زیست در حفظ زنجیره غذایی بین طعمه و طعمه و جلوگیری از هرگونه حمله به حیات وحش به ویژه گونه های چتری که در صورت حذف عواقب منفی سیل برخی از گونه ها مانند به عنوان مثال. خوکگرگ و غیره را متوقف کنید و در صورت مشاهده هرگونه حمله از طریق سامانه تلفنی ۱۵۴۰ به اداره محیط زیست استان اطلاع دهید.