جزئیات پرونده قتل با سلاح سرد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام والمسلمین رحیمی معاون قضایی قوه قضائیه در جلسه شورای عالی قضایی با اشاره به اخراج والدین ۶۷۹ فقره خودسرزنش در سال گذشته بر اثر … رسیدن سازش حاصل تلاش خیرین و دستگاه قضایی تصریح کرد: ظرف ۴ ماه ابتدای سال جاری از ۲۴۵ پرونده انتقام جویی معاف شد.

وی با اشاره به پیامدهای منفی وجود سلاح سرد در سطح جامعه گفت: در نتیجه یکی از آسیب شناسی های معاونت قضایی قوه قضائیه از بین ۲۳۰ مورد انتقام جویی در سال ۱۴۰۱ مشخص شد که دستگاه با آن مبارزه کن در ۱۰۱ مورد از این موارد، از سلاح سرد استفاده شد. نکته حائز اهمیت این بود که در تعداد قابل توجهی از این موارد، قاتل و مقتول با هم آشنا نبودند و هیچ گونه اختلاف قبلی بین آنها وجود نداشت و فقط مشاجره فوری منجر به قتل شد.

نماینده قوه قضائیه با بیان اینکه در زمینه خلع سلاح سرد جامعه با وجود برخی کاستی های قانونی، شاهد وجود قوانین و مقررات خوب و مناسبی هستیم که متاسفانه در اجرای آنها مغفول مانده است، تصریح کرد: قانون مجازات اسلامی در خصوص جرم حمل چاقو، شمشیر، چاقو و پنجه بوکس و همچنین ممنوعیت واردات، تولید و تحویل این سلاح سرد باید مشخص باشد، اما همچنان شاهد هستیم که برخی مغازه ها این ابزار را می فروشند. طبق قانون مجازات اسلامی، مغازه ای که سلاح سرد می فروشد، علاوه بر جواز خرید، برای فروش این ابزارها باید مجوز قانونی از نیروی انتظامی داشته باشد که در حال حاضر به درستی اجرا نمی شود.