حجاب و عفاف، تامین کننده سلامت روان و ضامن امنیت اجتماعی


حجاب و عفاف، تامین کننده سلامت روان و ضامن امنیت اجتماعیگروه اجتماعی دفاع پرس – گروهبان هوشنگ حسینی فرمانده انتظامی استان اردبیل; بر اساس آموزه های دینی و اسلامی، حجاب از آن جهت مصونیت است که حکم الهی و منطبق بر زندگی انسان است. یعنی خدای متعال که دانای کل است، حکمی صادر نمی کند که برای مردم مضر باشد.

حجاب و عفاف دو رکن مهم و تأثیرگذار در جامعه است که سلامت فرد و خانواده و مصونیت جامعه را حفظ می کند.

موضوع اجتماعی حجاب در ارتباط با پدیده امنیت اجتماعی و اخلاقی برای جامعه و ساختار حاکمیتی حائز اهمیت است. در واقع مسئله حجاب از آن جهت حائز اهمیت است که آرامش فردی و اجتماعی را بر هم می زند، مفاسد اجتماعی و اخلاقی را افزایش می دهد، اخلاق گرایی را افزایش می دهد، تهاجم فرهنگی را افزایش می دهد، انحطاط اخلاقی و فردی، تضعیف ساختار دینی و فرهنگی فرد را افزایش می دهد. خانواده و جامعه را دنبال کردند

اسلام برای زنان و مردان وظایفی را تعیین کرده است. اما دلیل کم توجهی مردان به حوزه پوشش این است که مردان جذابیت و ظرافت وجود یک زن را ندارند; پس پوشیدن خود جز در مواردی که دین مبین اسلام معین کرده لازم است. همچنین اسلام به دلیل تفاوت های جسمی و روحی بین زن و مرد، به زنان دستور داده است که خود را بپوشانند.

اسلام حجاب را یکی از مصادیق مهم تحقق امنیت اجتماعی در جامعه معرفی می کند و بر این نکته مهم که حجاب بیش از هر چیز امنیت و آرامش فردی زن و مرد را تامین می کند و سپس امنیت و آرامش اجتماعی را به همراه دارد. تاکید شده است.

زن مسلمان با رعایت حجاب به خوبی دریافته بود که حجاب اسلامی می تواند حیثیت، مقام و منزلت او را حفظ کند و او را در اوج عزت و اقتدار قرار دهد. نقش تاریخی خود را با تکیه بر توان و ظرفیت خود و با رعایت موازین اخلاقی و دینی ایفا کند.

حجاب و عفاف از دستاوردهای بزرگ ادیان الهی است; زنان محجبه با پوشش خود تزکیه نفس و تقرب به خداوند را فراهم می کنند و زمینه رشد روحی مردان را برای حفظ نگاهشان فراهم می کنند. بنابراین حجاب نقش مهمی در توسعه روزافزون امنیت اجتماعی دارد.

اما باید این واقعیت را نیز بپذیریم که تبلیغات جهانی، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی پوشش های مختلف را تهدید می کند و تنوع فرهنگی را از بین می برد و از غنای فرهنگ ها می کاهد.

ایستادن در برابر سیل ویرانگر تهاجم فرهنگی آسان نیست زیرا هر روز نفوذ بیشتری می یابد و کانون خانواده ها را متلاشی می کند و جوامع را به ورطه فروپاشی و نابودی می کشاند. بنابراین در چنین عصری، پایبندی به ارزش‌های دینی و پیروی از احکام مقدس می‌تواند ما را از آسیب‌های مخرب تهاجم فرهنگی مصون بدارد.

آثار حجاب و عفاف

حجاب از نظر روانی باعث افزایش عزت نفس افراد و در نتیجه تقویت پیوندهای خانوادگی و شخصیتی، افزایش عزت نفس، پیشگیری از افسردگی روحی و روانی و کمک به سلامت روانی و عاطفی افراد می شود.

تاثیر حجاب بر سلامت روان

امنیت و آرامش

بی شک حجاب تاثیر بسیار مهمی در روح و روان زن دارد. اگر زنی پوشش مناسبی داشته باشد، می تواند از امنیت و آرامش وصف ناپذیری برخوردار شود. عفاف که حاصل حجاب و پوشش است عامل آرامش و ضامن سلامت روحی و روانی است و از سوی دیگر زن از عوامل بدبختی دوری می کند و در نهایت رضایت وجدان را به همراه دارد. عوامل متعددی برای ناامنی فکری وجود دارد که حجاب از وقوع آنها جلوگیری می کند. به همین دلیل است که حجاب امنیت فکری و روانی را فراهم می کند تا انسان بتواند در طول زندگی خود درست فکر کند و تصمیم درستی بگیرد. از سوی دیگر رعایت نکردن حجاب آرامش خانواده و جامعه را بر هم می زند و التهاب را دامن می زند.

تجمیع صندوق خانواده

زنان نقش بسیار مهمی در استحکام یا عدم استحکام بنیان خانواده دارند. می توانند با احترام به اعضای خانواده و همراهی و همدردی با آنها و عشق به زندگی خانوادگی و تامین سلامت روان کامل خانواده و تحویل خانواده های مستحکم به جامعه، خانواده را اداره کنند.

عدم تمایل به نشان دادن

مردم به طور طبیعی تمایل به تزئین و خودنمایی دارند. خاستگاه و ریشه این میل انسان در کمال گرایی انسان است. با نگاهی دقیق به وضعیت زنان با حجاب می توان به این نتیجه رسید که این زنان به دلیل نداشتن خلأ عاطفی برای جلب نظر تمایل چندانی به خودنمایی و آراستگی ندارند. زنی که نمی خواهد حجاب اسلامی را برای خود نشان دهد و بپذیرد، اهل وقار و عفت است و چشم طمع را کور و دست شهوتران را کوتاه می کند.

حس شخصیت

پوشش یکی از فضایل اخلاقی مهم در عرصه اجتماعی است که نقض آن مشکلات فراوانی را برای فرد و جامعه به همراه دارد. همان گونه که بارها در نص صریح قرآن و کلام گرانقدر ائمه (ع) دیده می شود، بی حجابی مانعی برای زن در رسیدن به مقامات عالیه معنوی و انسانی می شود و موجب تنزل جایگاه انسانی او می شود. . یکی از دلایل دعوت زنان به زندگی اجتماعی، افزایش شخصیت علمی، معنوی و اجتماعی آنان است.

بنابراین زن مسلمان با رعایت حجاب اسلامی احساس شخصیت می کند و به کمالات علمی، معنوی و اجتماعی می رسد و پله های ترقی و موفقیت را طی می کند.

حجاب و تامین اجتماعی

اسلام حجاب را یکی از مصادیق مهم تحقق امنیت اجتماعی در جامعه معرفی کرد و چالش ها، زمینه ها و راهکارهای بسیار مهمی را برای شکوفایی ذهن مبتکر افراد جامعه در آن موضوع تبیین کرد.

از طرفی حجاب ارتباط مستقیمی با تامین اجتماعی دارد. هدف اصلی و فلسفه واقعی، وظیفه حجاب تامین اجتماعی است و پایه های تامین اجتماعی در سایه حجاب بانوان میسر می شود.

جامعه مجبور است در این مقوله امنیت ایجاد کند، اما این مهم محقق نمی‌شود مگر اینکه خود زنان تلاش کنند و در سایه ارزش‌های اخلاقی و حجاب، شجاعانه در برابر گرگ‌های گرسنه بایستند و آنان را از خود دور کنند. با سلاح پاکدامنی پوشش امنیت زنان جامعه را تامین می کند و در سایه پوشش است که می توان به جامعه آمد و با خیالی آسوده کار کرد.

کارکرد حجاب نه تنها به جنبه فردی مربوط می شود، بلکه کارکردهای اجتماعی بسیاری نیز دارد. غرایز و التهابات روحی و جسمی و اجتماعی شدن لجام گسیخته را کنترل می کند و در نتیجه بر تحکیم نظام خانواده می افزاید و از انحلال کانون قوی خانواده جلوگیری می کند و در نتیجه امنیت اجتماعی را تامین می کند. حال اگر صاحبان نگرش دینی، اسلامی یا با رویکرد جامعه‌شناختی و روان‌شناختی، چنین کارکردها و آثار مطلوب آن را در تأمین امنیت اجتماعی انجام دهند، نه تنها هدفمند زندگی می‌کنند، بلکه رفتار و افکار خود را برای رسیدن به اهداف متعالی خداوند انتخاب می‌کنند. و به یک مرد برسد.

بنابراین مسئله حجاب را می‌توان راهبردی برای تأیید و ارتقای ارزش‌های اخلاقی و اجتماعی و تأمین سعادت انسان که از قرب الهی است نگریست.

زنان با رعایت حجاب اسلامی نه تنها به خداوند تقرب می‌یابند، بلکه امنیت اجتماعی را افزایش داده و زمینه رشد معنوی مردان را فراهم می‌کنند.

برای رسیدن به این هدف باید فرهنگ حجاب در جامعه گسترش یابد و در این امر دولت، خود مردم و رسانه ها می توانند نقش موثری در ترویج حجاب داشته باشند.

– آرامش اجتماعی

بین حجاب و امنیت اجتماعی رابطه تنگاتنگی وجود دارد، اسلام برای حفظ امنیت و آرامش جامعه، حجاب بیشتر و حداکثری را برای زنان به ویژه زنان و دختران جوان در بیرون از خانه و در مقابل نامحرم ترجیح داده است.

وقتی افراد جامعه وقتی پوشش کافی داشته باشند آرامش خاطر دارند. شناخت چهره زن، حقیقت حجاب و فلسفه و آثار آن، بین پایه های محکم پوشش دینی و تبلور امنیت اجتماعی است. وقتی زن به پاسخ درونی خود می رسد که چرا حجاب را بپوشیم، پایه های حجاب شرعی در او شکل می گیرد و با آگاهی کامل امنیت اجتماعی را می سنجد و دوام آن را تضمین می کند. به طور کلی آگاهی یک زن از آثار پسندیده حجاب که مهمترین آن امنیت اجتماعی است، باعث می شود که نه تنها زیر بار پدیده حجاب نرود، بلکه از آن استقبال کرده و آرامش درونی و بیرونی جامعه را گسترش می دهد.

زن با رعایت حجاب سلامت روان خود را تضمین می کند و امنیت اجتماعی را در جامعه تامین می کند. حجاب به زنان امنیت و آرامش می بخشد و به تحکیم بنیان خانواده کمک می کند، بنابراین حجاب در درجه اول امنیت و آرامش فردی زن و مرد را تامین می کند و سپس امنیت و آرامش اجتماعی را به ارمغان می آورد.

برای رسیدن به این هدف باید فرهنگ حجاب در جامعه گسترش یابد و در این امر دولت، خود مردم و رسانه ها می توانند نقش موثری در ترویج حجاب داشته باشند.

انتهای پیام/ ۲۴۱