حجت الاسلام قوامی: مشکلات کشور در خیابان حل نمی شود – مدارا نیوز


بر اساس گزارش ها اخبار مدارا; برای سال‌ها، برخی اصلاح‌طلبان تمایل به عبور از خاتمی داشتند. به این معنا که می خواهند اصلاحات بدون خاتمی ادامه پیدا کند. ظاهراً بارها از اعضای ارشد حزب کارگزاران شنیده ایم که خاتمی یک رهبر اصلاح طلب نیست و بدون دفتر افتاده است. اخیراً عباس عبدی در گفت و گوی دیگری با خبرگزاری تسنیم همین موضوع را مطرح کرده و گفته است که سه سال پیش به خاتمی گفتم باید از سیاست کناره گیری کند. البته ایشان در سخنانی تندتر در سال ۱۳۷۸ گفتند که خاتمی در انجام وظایف رهبری اصلاحات ناتوان است و باید کنار برود، اما آیا قدم خاتمی باید جدی گرفته شود؟

من بارها گفته ام که اصلاحات به نام آقای خاتمی انجام شده است. هویت اصلاح طلب با نام آقای خاتمی گره خورده است و این غیر قابل انکار است. آقای خاتمی علاوه بر رهبری جریان اصلاحات، هشت سال دولت اصلاحات را نیز رهبری کرد که به گفته همه کارشناسان بهترین دولت بود و توانست آرامش را به اقتصاد بیاورد و شاهد تورم نبودیم. در حوزه سیاست خارجی و روابط با دنیا شرایط آرام و متشنجی را تجربه کرده ایم و در حوزه آزادی ها شرایط تغییر کرده است».

وی ادامه داد: آقای خاتمی چنین ویژگی هایی دارد و فکر نمی کنم کسانی که هنوز پیشنهاد عبور از خاتمی را دارند راه به جایی نبرند. آقای خاتمی نماد اصلاحات است اما مشکل اینجاست که اساسا امکان اصلاح وجود ندارد. کشور و از این حیث است که راه اصلاحات بسته شده است.»

این فعال سیاسی گفت: اصلاح طلبانی که یا از ابتدا اصلاح طلب نبودند یا دیگر اصلاح طلب نیستند و وارد بازی قدرت شده اند، زیرکانه می خواهند آقای خاتمی را کنار بزنند تا اساس اصلاحات را از بین ببرند، آنها برنامه ریزی از قبل دارند و می خواهند. برای از بین بردن هویت اصلاح طلبی، از این رو نماد اصلاحات، آقای خاتمی را هدف گرفتند. «افرادی که ادعای اصلاح طلبی دارند و دارای مسلک های کاذب هستند، مثلاً اگر خاتمی نباشد، وضعیت اصلاحات بهتر می شود، می خواهند. اصلاحات را از بین ببرند و با سیاست به کار خود ادامه دهند تا جامعه حساس نشود. به آنها. “

قوامی در پایان خاطرنشان کرد: به همه کسانی که قدرت تصمیم‌گیری دارند می‌گویم در شرایط سخت کنونی که گرفتار تورم، بحران‌های بین‌المللی و شرایط است، راهی جز اصلاحات واقعی وجود ندارد. امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز به اصلاحات است و شکی نیست که در خیابان ها و فریاد زدن این و آن کشور را به آرامش نمی رساند. قطعا مشکلات کشور در خیابان حل نمی شود و نیاز به اصلاحات است. بنابراین مسئولان باید به سرعت راه را برای اصلاحات هموار کنند».