حذف ۹۰ درصد از متقاضیان نهضت ملی مسکنگزارش کردن واژگون شدن محمودزاده معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی در گفتگوی ویژه خبری به سوالات زیر درباره آخرین جزئیات طرح نهضت ملی مسکن پاسخ داد:

سوال: چقدر کار ساختمانی انجام می دهید؟

آقای محمودزاده: بیش از ۵.۶ میلیون نفر در طرح های حمایتی دولت در ۷ مرحله اعلام شده ثبت نام کرده اند و بیش از ۹۰ درصد ثبت نام کنندگان پالایش و پالایش آنها توسط ادارات کل نهایی و انجام شده است و مابقی ۱۰ نفر. . درصد دو است آنها گروه هستند یعنی کسانی که از ۲۴ تیرماه ثبت نام کرده اند و افرادی که مشمول قانون حمایت از جمعیت هستند.

سوال: هدف ما برای شهرک هایی که زیرساخت های کافی دارند چیست؟

آقای محمودزاده: حدود ۵۶۷ هزار واحد در حوزه مسکن شهری در حال ساخت است که از این تعداد حدود ۵۰ هزار واحد در حال ساخت و مابقی در حال ساخت است. حدود ۱۶۰ هزار واحد مسکونی روستایی در حال ساخت است. آنها ۳۳۳ هزار واحد دارند. مجموعه اینها شامل یک میلیون و نیم واحد است.

از چهار میلیون واحدی که وعده داده شده، ۳.۲ میلیون واحد مسکونی شهری و مابقی روستایی است. از این میزان زمین، یک میلیون و ۵۸۰ هزار واحد مسکونی به طور کامل شناسایی و ایمن سازی شده است.

یک میلیون و ۳۸۰ هزار واحد زمین در مرحله بازنگری کاربری در استان ها قرار دارد تا به منطقه یا شهر اضافه شود.

مجموعه اینها ۲.۹ میلیون بازپرداخت دارد. به عنوان یک فرض، بیش از ۹۰ درصد از زمین های ۴ ساله تاکنون ایمن شده است.

سوال: مهمترین چیز در تولید مسکن چیست؟

آقای محمودزاده: گام اول تولید مسکن که بحث تامین زمین است، با قوت انجام شد و می توان گفت در کل با نام زمین مشکلی نداریم.

مگر در برخی شهرستان ها که کمبود زمین وجود دارد مانند استان کردستان و امثال آن که دستور تهیه زمین داده شده است.

ظرفیت دو سال اول یعنی ۲ تا ۸۰۰ هزار واحد که باید راه اندازی می شد در قالب تامین ۱۰۰ درصد زمین تکمیل شد.

یکی از سیاست ها این است که گاهی الحاق یا توسعه کالبدی شهرها مناسب نیست، بحث ایجاد مناطق مسکونی جدید مطرح می شود که با دستورالعمل مصوب شورای شهرسازی و معماری ایران، بستر جدیدی ایجاد شده است. تسهیل کردن. و مکان های جدیدی برای زندگی ایجاد کنید. مطالعات اولیه بیش از ۴۰ شهرستان تاکنون در استان های مختلف انجام شده است. حدود هشت یا نه شهرک مصوبات نهایی شورای عالی را دریافت کردند که در طرح نهضت ملی مسکن به عنوان فرصت های جدید توسعه شهری تلقی می شود.

سوال: کدام شهرها ظرفیت جدید و باقی مانده دارند؟

آقای محمودزاده: رئیس جمهور دستور دادند که کل زمین مورد نیاز ۴ میلیون واحد تا مردادماه تامین شود، یعنی همه استانداران مانند رئیس شورای عالی مسکن استان موظف به تامین تعداد مذکور شدند که حدودا یک میلیون و سیصد و هشتاد هزار واحد علاوه بر یک میلیون و پانصد هزار واحد مذکور را تا پایان مرداد ماه اختصاص دهید. اگر این اتفاق بیفتد، مطمئناً ثبت نام جدیدی خواهیم داشت.

سوال: کیفیت ساخت و نظارت چگونه است؟

آقای محمودزاده: وزارت راه و شهرسازی سعی کرد با استفاده از تجربیات طرح های قبلی بلوغ بیشتری در طرح های جدید ایجاد کند. الان اتفاق افتاد که در واقع علاوه بر نظارت معمولی که مهندسان مهندسی بر پروژه ها دارند، یک لایه بالاتر به نام مشاوران که وزارت راه و شهرسازی باید این کار را انجام دهد.

برای اولین بار در صنعت ساختمان کشور قرارداد کلی با یک شرکت بیمه منعقد شد تا کلیه ساختمان هایی که به مردم تحویل داده می شود دارای ضمانت کیفی باشند یعنی به مدت ۱۰ سال اجزای مختلف ساختمان را به همراه داشته باشد. بودن. برای دوره های در نظر گرفته شده از کیفیت مطمئن باشد و متقاضی مطمئن باشد که وقتی واحد خود را می گیرد، کیفیت لازم را دارد.

سوال: برای واحدهای ویلایی در استان ها چه برنامه ای دارید؟

محمودزاده: به همه همکاران در سطح کشور ابلاغ شد که در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر اولویت واگذاری زمین به صورت گروهی و حتی در مواردی به صورت انفرادی است و انجام می شود.

در طبس و یزد واحدهای ما نجاری کار می کنند. در بسیاری از شهرهای کشور به صورت ویلایی منتقل شد. در هر شهری که زمین در دسترس باشد، ما فقط زمینی را با حمایت های قانونی ارائه می کنیم.

در چهار تا پنج استان همکاران ما به مدت ۴ سال نیاز را تامین کردند، مانند سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی. برخی از استان ها مشکل ارضی دارند مانند استان های شمالی و غربی که معمولاً کوهستانی هستند.

در شرایط فعلی به آنها بیش از نیاز است و نسبت به کسانی که تاکنون ثبت نام کرده اند زمین بیشتری در اختیار آنها قرار داده ایم.

تلاش می کنیم با دستور رئیس جمهور کل ۴ میلیون در مرداد ماه تامین شود تا دیگر دغدغه تامین زمین نداشته باشیم.

سوال: تا چه اندازه به اصول معماری ایرانی و اسلامی توجه شده است؟

محمودزاده: بر اساس قانون جهش تولید مسکن، با توجه به اهمیت توجه به مبانی معماری ایرانی و اسلامی، وزارت راه و شهرسازی موظف است کارگروهی را با مراجع ذیربط تشکیل دهد.

در هر شهر و در هر استانی باید بتوانیم بر اساس معماری بومی آن منطقه عمل کنیم نه اینکه قالب های از پیش طراحی شده تهران را با هم ارتباط برقرار کنیم.

در هر استان علاوه بر بازرسی های انجام شده توسط شهرداری، کارگروهی متشکل از نهادهای دولتی، موسسات دانشگاهی و کارشناسان برای بررسی و تایید کلیه نقشه های معماری و مشخصات پروژه تشکیل شود.

به گفته اشراف محل، آنها باید کار را انجام دهند. وزارت راه و شهرسازی فقط نظارت دارد و این مسئولیت در نهایت بر عهده شورای مسکن استان است اما این اختیار متعلق به همه استان هاست و بر اساس معماری بومی باید نقشه ها تصویب شود و به همین دلیل هیچ کدام از آنها اجرا نمی شود. از ستاد، پس این بستر وجود دارد و طبیعتا رقابتی است که هر استانی که بهتر کار کند می تواند این کیفیت را بهتر انجام دهد.

سوال: اولین تحویل واحدهای طرح نهضت ملی مسکن چه زمانی انجام می شود؟

محمودزاده: تلاش ما این است که بتوانیم بخشی از پروژه ها را تا پایان شهریور تحویل دهیم.

پیش بینی اولیه حدود ۱۰۰ هزار دستگاه است که سعی کردیم به عنوان قسمت اول این پروژه تحویل دهیم.

سوال: کدام استان ها بیشترین پیشرفت فیزیکی را داشته اند؟

محمودزاده: حتی برخی در آذربایجان غربی ساکن شدند. در خراسان جنوبی، یزد و بخش هایی از سیستان و بلوچستان پیشرفت هایی داشته ایم.

پیش بینی می شود تا پایان سپتامبر حدود ۱۰۰۰۰۰ دستگاه تحویل داده شود. به امید خدا اگر نهادهای خدمات رسان به شعب برسند کار را پیش ببریم.

سوال: مقدار کل هر واحد چقدر است؟

محمودزاده: سهم برای دهه های مختلف متفاوت است، طراحی به گونه ای انجام شد که حدود ۸۰ درصد قیمت ساخت را با تسهیلات در دهه اول تا سوم پوشش دهد.

این عشر تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی است یعنی حدود ۸۰۰ هزار خانوار مشمول این طرح هستند.

متوسط ​​دهک ها حداقل ۵۵ درصد کل قیمت را با تسهیلات پرداخت می کنند و با توجه به اهمیت این موضوع برای دولت، اخیراً با دستور رئیس جمهور، معاون اول محترم رئیس جمهور کارگروهی را برای تامین مالی موضوعات تشکیل دادند. به طوری که شکاف بین توان مالی خانوار و قیمت کل پر شود

نکته قابل تامل این است که قیمت آماده ساختمان به خیلی چیزها مربوط می شود، چیزی که دولت کمک می کند زمین، سود تسهیلات و یارانه هایی است که در انشعابات و امثال آن می گیرد و قیمت بازار آن است. قیمت خود

پایان مقاله