حسادت پاتولوژیک، علل، علائم و درمان


باشگاه خبرنگاران: سندرم حسادت پاتولوژیک احساسی است که پیامدهای جدی برای سلامت روان، عملکرد و فعالیت های روزمره افراد دارد.

افراد مبتلا به حسادت بیمارگونه نیاز به روان درمانی دارند. سندروم اتللو به خاطر شخصیت نمایشنامه شکسپیر که با حسادت ناسالم و باور همیشگی به خیانت شریک زندگی‌اش مشخص می‌شود، با این نام شناخته می‌شود. علم روانشناسی بر اساس داستان این نمایشنامه نویسنده معروف این نام را برگزید. اگرچه نام این بیماری سندرم اتللو است، اما در واقع حسادت بیمارگونه است. سندرم اتللو یا حسادت بیمارگونه احساسی است که پیامدهای جدی برای سلامت روان، عملکرد و فعالیت های روزانه افراد دارد.

سندرم اتللو یا حسادت بیمارگونه

همچنین سندرم اتللو علائم و علل مختلفی دارد که از جمله آنها می توان به آسیب پذیری روانی فرد حسود اشاره کرد. حسادت بیمارگونه در وابستگی عاطفی، ترس از رها شدن، ناامنی روانی، نیاز بیش از حد به حمایت ظاهر می شود. در نهایت، بررسی وجود سایر اختلالات که می تواند علت حسادت بیمارگونه باشد، بسیار مهم است. به عنوان مثال، اختلال اضطراب فراگیر، اختلال وسواس فکری-اجباری یا اختلال پارانوئید از دیگر عواملی هستند که باعث حسادت بیمارگونه در افراد می شوند.

این کاملاً طبیعی است که گاهی اوقات بسیاری از افراد در زندگی به وفاداری همسر خود شک می کنند، حتی اگر مدرکی وجود نداشته باشد. اما یک فرد حسود مرضی نشانه هایی از فریب را در جایی پیدا می کند که هیچ کدام وجود ندارد. او خود به دنبال دلایلی برای زیر سوال بردن وفاداری شریک زندگی خود خواهد بود.

سه ویژگی اصلی حسادت بیمارگونه وجود دارد:

فقدان دلیل واقعی
شبهات عجیب
واکنش بیش از حد و غیر منطقی

از جمله علائم شایع سندرم اتللو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

توجه بیش از حد و تمرکز مداوم: چون فکر خیانت و خیانت همیشه با انسان است، بیش از حد روی رفتار و عملکرد همسرش تمرکز می کند تا متوجه خیانت او شود.

نگرش های وسواسی و کنترل کننده: این نگرش ها با عدم احترام کامل به حریم خصوصی همسر یا دارایی های او آشکار می شود. شریک زندگی فرد تحت نظر است. گاهی به محل کار همسرش می رود. یا گاهی به برنامه هایی که دعوت می شود می رود تا نشانه ای از خیانت خود پیدا کند.

آزار جسمی یا کلامی: علیه فرد متهم به خیانت، توهین، فریاد، اتهام و حمله.

سوگیری شناختی: سوگیری شناختی منجر به؛ که انسان فقط آنچه را که باور دارد تایید می کند و به حرف های طرف مقابل گوش نمی دهد.

احساسات منفی درونی: این افراد همیشه احساساتی مانند خشم، گناه، خشم و رنجش را با خود دارند.

رفتار

افراد مبتلا به حسادت پاتولوژیک برای کار بر روی افکار پارانوئیدی حسادت و خیانت نیاز به درمان روانشناختی دارند. با ادامه رابطه، زوج درمانی بسیار مهم است.

گاهی اوقات شریک یک فرد حسود می تواند با خواسته های او همراه شود و زندگی خود را مطابق میل همسرش تغییر دهد. اما یکی دیگر از سناریوهای رایج این است که شریک عاطفی فرد بیمار برای اجتناب از واکنش های خود به برخی رفتارهای دیگر متوسل می شود. بی آنکه بداند با این کارها سوء ظن خود را سیر کرد و بر بی اعتمادی خود افزود.

به عنوان مثال، دروغ گفتن برای جلوگیری از شروع بحث رایج است. با این حال، شخص حسود این دروغ را در واقع پنهان کردن یک فریب تفسیر می کند.

از سوی دیگر، حسادت تأثیر عاطفی زیادی بر شریک زندگی فرد حسود دارد. در نتیجه روزی سلامت روان او نیز تحت تأثیر قرار می گیرد