حسن روشن: آجورلو به «واریا غفوری» بد کرد – پایگاه خبری مدآرا


آیا می دانستید وریا غفوری از استقلال خداحافظی کرد؟

این اتفاق در کل برای استقلال خوب نبود. در واقع آقای آجورلو در این زمینه خوب عمل نکرد. آنچه می توانست الگویی برای آینده استقلال باشد، برعکس اتفاق افتاد و همه الگوها را از بین برد. وقتی بازیکنان جوان استقلال می بینند که چگونه برنامه های قدیمی این تیم اجرا می شود، متوجه می شوند که این تیم ارزش ماندن را ندارد.

می توانید در مورد آن بیشتر توضیح دهید؟

وقتی جوان بودیم به پیرمردها نگاه می کردیم. ما توانستیم ببینیم که رهبران باشگاه چگونه با آنها رفتار می کنند و چگونه برای تیم کار می کنند. نگاه جوان به کاپیتان تیم و بزرگترها است. جوان امروزی که پایان کارش را می بیند، واریا غفوری با دیدن گوشه اسکناس اول، علامت استقلال را می گوید و پیراهنش را در می آورد. اگر نباید باشد. به آجارلو گفتم.

کی اینو گفتی؟

وقتی عمل جراحی کردم آجورلو به دیدن من آمد. در همان جلسه به او گفتم در استقلال دو موضوع بسیار مهم را در نظر بگیرید. ابتدا آکادمی باشگاه را فعال کنید تا بازیکن سازی در خود استقلال انجام شود و دلال ها از سوی استقلال همه کاره نباشند. دوم، من به او گفتم که باید به جانبازان در مدیریتش احترام بگذارد. این را در روزهایی گفتم که بازی استقلال در همان هتلی برگزار می‌شود که تیم ناهار را پشت میز بازیکنان می‌خورد، چند نفر از بزرگسالان را دعوت می‌کند و ناهار را هم به آنها می‌دهد. وقتی بازیکن از این جدول نگاه می کند و می بیند که باشگاه چقدر به پیشکسوتان احترام می گذارد، به راحتی قرارداد خود را تمدید می کند و آینده خود را روشن می بیند، اما حالا آجورلو کاملا برعکس عمل کرده است.

درباره وریا غفوری؟

آره! حالا بازیکن تازه وارد استقلال به واریا غفوری نگاه می‌کند و با خودش می‌گوید روزی مثل لیمو که آبش تمام شود دورم می‌کنند. اینکه آجورلو از کاپیتان جدا شد چیز خوبی نبود.

این روزها صحبت از انتقال احتمالی امیرحسین حسین زاده به شارلوا بلژیک است. پیش از آن نیز نقل و انتقالات ناموفقی به این باشگاه صورت می گرفت که از جمله آن ها می توان به نقطه ای اشاره کرد. مهدی قیدی پارسال به الاهلی رفت اما نتوانست به خواسته اش برسد. چه فکری در این باره دارید؟

یعقوب کریمی را هم به نام هایی که گفتید اضافه می کنم. در زمان یعقوب کریمی هم همین بحث را داشتیم. از آنجا که این بازیکنان با کارگزاران مرتبط هستند، نمی دانند چه اتفاقی برای آنها خواهد افتاد.

آیا می خواهید این موضوع را بیشتر باز کنید؟

قدیم یک بازیکن جوان به استقلال آمد و بعد از چند سال بازی مثل آندو یا جباری با پول خوب به تیم های دیگر یا خارج از کشور منتقل شد اما چند سالی در همین تیم بازی کرد. اما حالا این جدایی ها خیلی سریع اتفاق می افتد.

دلیل ش چیه؟

دلیلش هم این است که آقای دلال می خواهد بلافاصله این جوان را اخراج کند تا به جای آن یک جوان دیگر را به باشگاه استقلال بیاورد و دوباره از انتقال همان فرد به تیمی دیگر منتفع شود. یادمان باشد یعقوب کریمی را ۵۰ میلیون فروختیم. بعد ۸۰۰ میلیون تومن اجاره کردیم! کارگزاران، سرمربی و مدیر عامل چنین رویدادهایی را برای باشگاه ترتیب می دهند. چند وقت پیش در دیدار با آقای رئیسی به ایشان گفتم که باید دست دلالان فوتبال را قطع کند.

اما آیا عوامل فوتبال در تمام دنیا کار می کنند؟

آره! نمایندگی دارند، شرکت دارند و افراد زیادی در دنیا در این زمینه فعال هستند، اما با این واگذاری ها به نفع کشورشان هستند نه اینکه جیب خودشان را پر کنند. اینجا برای نابودی فوتبال دست به هر کاری می زنند اما در عوض سپرده های حسابشان زیاد می شود.