حسین مرعشی: هیچ تعصبی به مرحوم هاشمی رفسنجانی ندارم/ رئیس جمهور تورم را از ۴۰ درصد به ۶۰ درصد رساند/ وضعیت فعلی کشور چه ربطی به دولت قبل دارد؟ – پایگاه خبری مد


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; حسین مرعشی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی گفت: این مملکت را نمی توان با نظرات تنگ نظرانه و بسته جناحی درک کرد. جمهوری اسلامی نیازمند بازگشت به خود است. نیاز به اصلاحات مثبت دارد و هیچکس جز مقام معظم رهبری نمی تواند آن را انجام دهد. نه رئیس جمهور، نه رئیس قوه قضائیه، نه رئیس قوه مقننه، نه گروه آنها و نه فرد آنها، هیچ شخصی جز ولی فقیه نمی تواند به دولت برسد.

محورهای قسمت اول مصاحبه حسین مرعشی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی را در ادامه بخوانید:

_ وضعیت فعلی را دولت فعلی باید پاسخ دهد و شما آن را به دولت قبل پس می دهید.

بدهی یکی از آن کلمات عجیب است. کشور دارایی و موجودی است. دولت ها همیشه یک سری بدهی دارند. دولت آقای ابراهیم رئیسی با بدهی بالا قطعاً دولت را به دولت بعدی تحویل خواهد داد و این موضوعی است که ادامه دارد. آقای رئیسی چون تجربه ای در کار اجرایی نداشت و دولت را نمی شناخت و نمی شناسد حرف های غیرواقعی زیادی می گوید و این یکی از آن حرف های غیر واقعی است.

دولت آقای رئیسی ۴۰ درصد تورم آقای روحانی را بر عهده گرفت و تاکنون طبق پیش بینی همه کارشناسان خوش بین ۶۰ درصد و بالاتر است. طبق نظرسنجی اقتصاددانان بدبین، بیش از صد نفر است. باید به این موضوع فکر کرد. در جمع دوستان شما (دوستان ارزشمند یا انقلابی) فرض بر این بود که مشکلات کشور ناشی از مدیریت آقای روحانی و جهانگیری و دولت قبل است.

حالا که زمام امور را به دست گرفتند، فکر می کردند مشکلات کشور با یک دولت انقلابی و دوستان جوان، انقلابی و زحمتکش حل می شود. البته خیلی زود به این نتیجه می رسید که اینطور نیست. اینجا هزار نکته ظریفتر از مو هست، قلندری را کسی که سرش را بتراشد نمی شناسد. خیلی ساده دو تصمیم متناقض از دولت آقای رئیسی در خصوص حقوق سال ۱۴۰۱ بیرون آمد.

_ دولت و سازمان بودجه در بودجه سال ۱۴۰۱ بر اساس تصمیم درستی که مجلس را قانع کرد متوسط ​​نرخ دستمزد و حقوق را ۱۰ درصد افزایش داد. البته این عدد برای اقشار پایین تر بود و در برخی جاها کمتر بود و در برخی جاها دستمزد را بالا نمی بردند و صفر را پیش بینی می کردند. این یک تصمیم دولت بود که صادر شد. در همان زمان وزیر انقلابی شما آقای عبدالملکی بدون نگاه به گذشته تصمیم دیگری گرفت که در این مرحله شورای عالی کار وارد تصمیم گیری شد. طبق عرف دولت، وزیر کار قبل از تایید شورای عالی کار به دولت گزارش می دهد.

– در جلسه دولت مطرح شد و دولت یک کف و سقف به وزیر کار اعلام کرد که مثلا بین ۱۵ تا ۲۱ درصد شما حق دارید با شورای عالی کار مشکل را حل کنید. آقای عبدالملکی بدون توجه به دولت و دولت (آقای رئیسی و مخبر و عبدالملکی این تجربه را نداشتند) آقای عبدالملکی در جلسه نشست و حقوق را ۵۷ درصد افزایش داد. که نادرست بود در سه ماه اخیر تمام جلسات اعتراضی که در کشور از فرهنگیان، کارمندان مختلف و مستمری بگیران تامین اجتماعی در خیابان ها می بینید، ناشی از همین دو عدد متضاد و متفاوتی است که از دولت بیرون آمدند. همه می گویند ما ۵۷ درصد هستیم. الان هم دولت عقب می کشد و ۵۷ درصد به آنها می دهد. منابع را از کجا می آورند؟ منابع کجاست؟

این انتقاد هم متوجه آقای روحانی است. آقای روحانی قیمت بنزین را لمس کرد و چند صد شهر دست به شورش و اعتراض زدند و همه درآمد این کار به حساب خانوارها ریخته شد، یعنی حتی یک ریو از آن وارد کسری بودجه نشد. نام این اصلاح ساختار نیست.

_ما به مردم می گوییم این پول را از شما می گیریم، چون دیروز نفت ارزان می خریدید، اما الان نفت گران می خرید. آرد صنعتی را ارزان می خریدید اما الان گرانتر می خرید اما در مقابل تورم را بین ۷ تا ۱۰ درصد کاهش می دهیم. از این جیب به جیب دیگر می گذارم. اما اگر بگویید من اجناس را افزایش می دهم و بعد قول می دهم پول را به حساب خانه ها واریز کنم. اسم این اصلاح ساختار نیست، این اشتباه و ندانستن موضوع است.

– اینکه آقای رئیسی تورم ۴۰ درصدی را تحویل گرفت و الان ۶۰ درصد شده است یعنی اشتباه راهبردی دولت بوده که اولویت را تشخیص نداده و روی آتشی که منفجر شده اکسیژن و بنزین زده است.

_ ارز ۴۲۰۰ تومانی باید حذف شود البته با یک استراتژی مشخص. زمانی که دولت برای اولین بار کسری بودجه خود را حل کرد باید حذف می شد.

در سمت تقاضا که بودجه است، دولت بودجه را کم نکرد بلکه با کسری بودجه به مجلس آورد. مجلس انقلاب نیز کسری بودجه را یک و نیم افزایش داد. این موضوع باعث افزایش ۵۰ درصدی کسری بودجه می شود. اگر آن را ندارید، چرا فکر می کنید پول دارید؟

_ دولت، سازمان بیمه اجتماعی و صندوق های بازنشستگی کسری بودجه دارند و نمی توانند پرداخت کنند. چرا حقوق را بالا می برید؟ کجا می خواهید انبار کنید؟ دولت ابتدا باید کسری بودجه را برطرف کند. نه می‌خواهید برجام را احیا کنید، نه استقبال از صادرات نفت را افزایش می‌دهید، نه عیبی دارد، نه به شرکت‌های معتبر دنیا نفت می‌فروشید و هم می‌خواهید یک محموله به چینی‌های کوچک بدهید. شرکت ها با قیمت پایین تر، بدون مشکل؛ هر کاری می خواهی بکن دولت دست شماست، لااقل راهی برای کاهش کسری بودجه پیدا کنید. نمی شود لایحه کسری بودجه به مجلس برود و مجلس ۵۰ درصد به کسری بودجه اضافه کند و به دولت برگرداند. این باعث ایجاد تورم می شود و در این بین یادتان رفته است که باید ارز ۴۲۰۰ تومانی را بردارید و قیمت را بالا ببرید؟ اینها باعث تورم سه رقمی در کشور می شود. بعد کی میخواد مسئول باشه؟ اینها مسائل بسیار واقعی است و دولت باید آنها را جدی بگیرد.

– ما نمی خواهیم دولت شکست بخورد و از هم بپاشد. به آقای رئیسی هم گفتم که آقای رئیسی ما رقیب شما بودیم و رقیب شما خواهیم ماند. اما شما رقیب ما نیستید. رقیب ما ناامیدی مردان است. ناامیدی مردم در ناکارآمدی نظام اقتصادی و اشتغال است. اگر (آقای رئیسی) کشور را به خوبی مدیریت کند، مردم به آینده امیدوار می شوند و با امید به پای صندوق های رای می آیند و به ما رای می دهند. اینها پنهان نیست و می خواهیم آقای رئیسی موفق شود. اما این مسیری نیست که ما احساس کنیم موفق خواهد بود. موفقیت به این راحتی به دست نمی آید و همه چیز از راه شروع شد. امیدواریم دولت از اینجا به پیچیدگی شرایط پی ببرد. تجربه اصلاح طلبی را کنار بگذارید و از تجربه اصولگرایی کشور استفاده کنید.

– من هیچ تعصبی به آقای هاشمی و هیچکس دیگری ندارم. بدی این است که مطلق نباشد. مرحوم هاشمی لنگر بحران ها بود و می توانست در بحران ها کمک کند. به مناسبت درگذشت آقای هاشمی به دفتر مقام معظم رهبری رسیدیم. گفتم شما در بین شاگردان امام (ره) یگانه هستید و نقش شما و اقدامات شما برای حفظ نظام جمهوری اسلامی وظیفه بسیار سنگینی است که بر دوش شماست. نقش مقام معظم رهبری بی نظیر است.

_ این مملکت را نمی توان با دیدگاه های تنگ و بسته جناحی فهمید. جمهوری اسلامی نیازمند بازگشت به خود است. نیاز به اصلاحات مثبت دارد و هیچکس جز مقام معظم رهبری نمی تواند آن را انجام دهد. نه رئیس جمهور، نه رئیس قوه قضائیه، نه رئیس قوه مقننه، نه گروه آنها و نه فرد آنها، هیچ شخصی جز ولی فقیه نمی تواند به دولت برسد.

_ یکی از اساتید دانشگاه می گفت قبلا ۲۰ درصد فرزندان ما معدل بالای ۱۹ داشتند اما الان ۵۰ درصد معدل بالای ۱۹ داریم حتی دانش آموزان متوسط ​​هم سر تحصیل می مانند تا معدل بالای ۱۹ بگیرند تا از ایران بروند. این طلسم فاجعه است. در تابستان مثل برف آب می شویم.

_ اگر به آینده ایران و جمهوری اسلامی و عزت آیت الله سید علی خامنه ای فکر می کنید، باید جمع شویم و از ایشان بخواهیم وارد شود تا جمهوری اسلامی راه آهن جدیدی داشته باشد. جمهوری اسلامی باید به خودش بازگردد. باید دامنه رقابت سیاسی مشخص شود، این دامنه باید به کارایی بهتر و بیشتر منجر شود. در فرهنگ و اقتصاد باید ببینیم برای رشد بهتر چه کار باید بکنیم. امروز باید به جمهوری اسلامی و رهبری برسیم. به خدا ارزش این را ندارد که امثال من در این مملکت زجر بکشند.

اگر یک جریان اصلاحی واقعی در کشور آغاز نشود و این روند مخرب کنونی (فرار سرمایه، فرار تحصیلکردگان، کوچک شدن طبقه متوسط، تورم شدید، نارضایتی بالا) تکرار شود و متوقف نشود وضعیت تاسف بار؛ منتظر ما بمان

جمهوری اسلامی باید یک برنامه اصلاحی واقعی را در دستور کار قرار دهد. همه باید شرکت کنند و همه باید از مبانی واقعی کشور و رهبری انقلاب دفاع کنند. اینها برای من که در سال ۵۸ در میدان و خیابان های کرمان ایستادم و با منافقین مبارزه کردم، حقایق کاملا ملموس است. من همان جوان سال ۵۸ هستم و هنوز هم همان اعتقادات را دارم و تکلیفم در قبال جمهوری اسلامی ایران مشخص است.

_ اگر آقای جنتی که امثال بنده را رد صلاحیت می کند، نداند پدربزرگم چه خدمتی به اسلام کرده است، من می دانم که پدربزرگم میرحسین مرعشی حکومتی بر اساس ولایت فقیه در مازندران ایجاد کرده است.