حلوا گفتن دهان را شیرین نمی کند!


روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: توصیه به امید آفرینی و دور شدن از یأس و ناامیدی که در حال حاضر مسئولان نظام بر آن تاکید دارند، یقینا مفید است و لازم است همگان به آن عمل کنند.

با شناخت اصل نیاز به امید و تزریق امید به جامعه، سوال بسیار مهمی که باید به آن پاسخ داده شود این است که تزریق امید به جامعه چگونه محقق می شود؟

ممکن است یک پاسخ این باشد که با پرهیز از ناامید کردن مردم می توان از ناامیدی جلوگیری کرد و با گفتن نکات مثبت و برشمردن خدمات و اقدامات موثر می توان به آینده امیدوار بود.

در صحت این پاسخ شکی نیست. مهمتر از آن، هر ایرانی علاقه مند به وطن خود موظف است به این توصیه عمل کند. در مواجهه با انقلاب و نظام جمهوری اسلامی، همه علاقه‌مندان به انقلاب و نظام چنین احساس وظیفه دارند و به آن عمل می‌کنند، اما چه کار بیشتری انجام شود یا نه. امید ایجاد کنیم و جامعه ناامیدی را از خود دور کنیم؟ پاسخ به این سوال وظیفه فعلی را توضیح می دهد.

پاسخ روشن و صریح این است که مردم باید حواسشان به اتفاقات باشد و اتفاقات به آنها اطلاع داده شود و چیزی پنهان نشود تا همیشه امیدوار باشند و ناامید نباشند. تزریق امید به جامعه با شعار و سخنرانی و سخنرانی و نصیحت محقق نمی شود.

امید به احساس نیست، لمس کردن است. از قدیم گفته اند که حلوا گفتن دهان را شیرین نمی کند باید حلوا را به مردم بدهید و به آنها فرصت بدهید که بخورند تا دهانشان شیرین شود. وقتی دهان شیرین است نیازی به درست کردن حلوا نیست. حلوا را چشید و شیرینی آن را حس کرد. پس چه بگویی و چه نگویی به شیرینی حلوا اعتراف می کند.

مردم با تمام وجود می خواهند آینده ای روشن ببینند و پر از امید باشند. این خواسته زمانی برآورده می شود که احساس کنند یک قدم به بهبود وضعیت مادی و معنوی خود نزدیک شده اند و اگر چنین نباشد مشکلات و ناکامی ها عادلانه بین همه اعم از کارکنان و مردم تقسیم می شود. اینکه عده ای بدون مشکل زندگی می کنند و عده ای هر روز چاق تر و چاق تر می شوند، اما عموم مردم روز به روز بیشتر درگیر گرداب گرانی و دسترسی به غذا و امکانات می شوند، چنین وضعیتی هیچ امیدی باقی نمی گذارد. .

بدتر از آن، گزارش های نادرستی وجود دارد که برخی از کارمندان به مردم می دهند. تورم بالا می رود، در رسانه ملی به مردم می گویند تورم را کم کردیم! بازار ارز رکود است و دلار در کانال ۳۲ هزار دلاری راکد است، مسئولان می گویند بازار ارز آرام شده است! مدیران صنفی از افزایش شدید قیمت ها در دو ماه اخیر خبر می دهند که میزان خرید مردم کاهش یافته و مسئولان می گویند وضعیت مردم بهتر شده است. نمی توان با تبلیغات و شعار دادن در جامعه امید ایجاد کرد. امید بخشی به جامعه حتی در بدترین شرایط اقتصادی نیز امکان پذیر است، اما نه با دادن اطلاعات نادرست و گزارش های نادرست به مردم، بلکه با برخورد صادقانه و پرهیز از دروغ و تهمت.

کارمندان فکر نمی کنند که بتوانند با متهم کردن کسانی که از آنها به قیمت های بالا انتقاد می کنند، حقایق را پنهان کنند. اینها حقایقی است که مردم لمس می کنند. اگر منتقدان را متهم به کینه توزی و تزریق ناامیدی به جامعه می کنید، در مورد مراجع تقلید که آشکارا می گویند مردم گران هستند، چه می گویید؟ نمایندگان مجلسی که مال شما هستند، اما هر روز از هزینه ها انتقاد می کنند و می گویند ما نمی دانیم چگونه به مردم حوزه انتخابیه خود پاسخ دهیم، چطور؟ حالا که ثابت شد نمی توانید مشکلات اقتصادی را حل کنید، حداقل با مردم صادق باشید و با تزریق صداقت به جامعه سعی کنید مردم را امیدوار کنید.