حیات گردشگری در گرو نوآوری و خلاقیت است – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، نشست بررسی سامانه ایده‌ها و نیازها (BREAD) در حوزه گردشگری با حضور معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و علی‌علیه برگزار شد. خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم بود.

در این دیدار که صبح امروز یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ در محل آتش نشانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری این وزارتخانه و علی خیرالدین معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم به درک نقش این سامانه در حوزه گردشگری رسیده است.

معاون گردشگری کشور در این جلسه گفت: یکی از مهمترین موضوعاتی که در این وزارتخانه با آن درگیر هستیم، تقویت ارتباط با وزارت علوم است و خوشبختانه امروز شاهد راه اندازی سامانه هستیم. ایده ها و نیازها (NAN).

معاون گردشگری کشور با تایید اینکه بین گردشگری و نوآوری رابطه پویا وجود دارد، افزود: حیات گردشگری در گرو نوآوری و خلاقیت است، بنابراین باید همکاری ها را با معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم تقویت کنیم. امروز در حوزه گردشگری با حجم زیادی از ایده ها و نظرات مواجه هستیم که جایی برای ثبت آن ایده ها وجود نداشت و خوشبختانه سامانه ایده ها و نیازها می تواند به ثبت آن ایده ها کمک کند.

علی خیرالدین معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم نیز در این نشست گفت: آمادگی داریم با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مرکز نوآوری و رشد را ایجاد کنیم. این در حالی است که ۵۰ پارک علم و فناوری داریم که چهار پارک آن متعلق به وزارتخانه ها است و با تعامل بیشتر می توان در آینده نزدیک برای پارک علم و فناوری در این وزارتخانه اقدام کرد.

وی با اشاره به اهمیت ماموریت های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و اهمیت شرکت های دانش بنیان، افزود: به نظر می رسد تعداد شرکت های دانش بنیان در این وزارتخانه کم است و آمادگی داریم. ارتباط این وزارتخانه با شرکت های دانش بنیان از طریق همکاری افزایش یابد.» یقیناً استفاده از دانش بنگاه های دانش بنیان در تحقق مأموریت ها و اهداف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می تواند نتایج خوبی را به دنبال داشته باشد.

وی افزود: سامانه ایده ها و نیازها (BREAD) با هدف تقویت مجامع علمی و دانشگاهی و دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی به عنوان نهادهای علمی در خدمت اقشار مختلف جامعه از جمله وزارتخانه ها تشکیل شد.

خیرالدین وی در ادامه با اشاره به وجود پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری خاطرنشان کرد: با توانمندی هایی که در این مرکز وجود دارد، پژوهشگاه می تواند به یک مرکز علمی و نوآور تبدیل شود.

بدبختی امیری رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز در این نشست به ارائه و تشریح فعالیت های این پژوهشگاه و بخش های مختلف آن و پژوهشکده های مختلف درباره آمادگی پژوهشگاه برای همکاری با سامانه پرداخت. ایده ها و بر نیازها تاکید کرد.

وی همچنین از معاون فناوری و نوآوری رئیس جمهور و معاونان این معاونت دعوت کرد تا ضمن آشنایی بیشتر با توانمندی ها و فعالیت های پژوهشگاه و بررسی دقیق فرصت های همکاری های دوجانبه در مرکز تحقیقات میراث فرهنگی و گردشگری حضور یابند.

سامانه ایده‌ها و نیازها با علامت اختصاری «نان» یکی از ابزارهای قدرتمند برای ایجاد نظام ملی نوآوری مبتنی بر ایجاد پیوند مستقیم بین نیازهای جامعه، صنایع خصوصی و دولتی و پژوهشگران، دانش‌بنیان و خلاق خواهد بود. شرکت ها، پارک های علم و فناوری و مراکز رشد. .

یکی از اهداف اصلی این طرح علاوه بر به کارگیری تحقیقات مراکز علمی، بیدارسازی حس مشارکت در همه مردم کشور و ایجاد مغز ملی در ساختن ایران آباد و توسعه یافته است.