خاطرات هاشمی تیر ۷۸: خاتمی به من گفت ده نمکی و همراهانش را در محوطه دانشگاه دیده اند – پایگاه خبری مدرس


گزارش اتاق خبر مدرا; مرکز اسناد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در انتشار خاطرات خود نوشت:

با آقای [سیدمحمد] آمیاطمی [رییس‌ جمهور]در مورد اتفاقات دانشگاه تلفنی مذاکره کردم. آقای خاتمی گفت امروز شورای عالی امنیت ملی جلسه فوق‌العاده‌ای داشت و تصویب کرد که متخلفان نیروی انتظامی و انصار حزب‌الله شناسایی و مجازات شوند، اما پیشنهاد خود او درباره برکناری است. [آقای هدایت لطفیان]فرمانده ناجا [= نیروی انتظامی] رای نداد.

امروز در اطراف دانشگاه تهران و داخل آن تجمع گسترده ای از دانشجویان وجود داشت که در ادامه تظاهرات در دانشگاه خواستار شناسایی عاملان حمله به دانشگاه و مجازات آنها شده و علیه رهبری و رهبری شعار می دهند. بلندگوها [نوری] و [احمد] جنتی و قوه قضائیه به آقای خاتمی دادند و حمایت کردند، اما شعار «خاتمی، قدرت یا استعفا» بود.

عصر هم تظاهرات خیابانی داشتند و تا شب ادامه داشت و الان صدایشان را از الله اکبر می شنوم. محافظان گزارش دادند که صدای الله اکبر از خوابگاه دانشجویی جماران می آید. [آقای مصطفی معین]وزیر علوم برای حمایت از آنها استعفا داد.

در این گزارش ها که ساعت یازده شب روی صفحه کامپیوتر من ظاهر شد، آمده است که معترضان به دانشگاه تهران رفتند و در آنجا بیانیه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی برای آنها خوانده شد، اما آنها آن را نپذیرفتند. شعارهایی مبنی بر عزل و محاکمه آقای لطفیان فرمانده ناجا دادند و اعلام کردند فردا تا رسیدن به مطالبات به تحصن خود ادامه می دهند.

دانشجویان بسیاری از دانشگاه های کشور حمایت خود را از معترضان اعلام کردند. آقایان [سیدعبدالکریم] موسوی اردبیلی و یوسف صانعی اعلام رضایت کردند و رهبری دانشگاه نیز حمله به دانشگاه را محکوم کرد.

انصار حزب الله نیز اعلام کرد که در حمله به محوطه دانشگاه حضور ندارد، اما آقای خاتمی به من گفت که حضور ندارد. [مسعود] ده نمکی و شرکای او را آنجا دیدند.