خرید کسب و کار در کانادا – پایگاه تحلیلی خبری جامعه ایران


یکی از راه های واجد شرایط برای مهاجرت به کانادا، خرید کسب و کار در کانادا می باشد. برای واجد شرایط بودن برای خرید یک کسب و کار در کانادا، باید یک سری ویژگی ها یا شرایط را داشته باشید تا بتوانید این کار را انجام دهید. این شرایط عبارتند از:

 • دارای سابقه کار مدیریتی قابل تایید
 • حداقل مدرک تحصیلی لازم یعنی دیپلم را داشته باشید.
 • کل یک کسب و کار یا حداقل ۵۱ درصد از سهام یک تجارت فعال در کانادا را بخرید.
 • حداقل ۲۰۰۰۰۰ دلار دارایی کافی برای خرید یا راه اندازی کسب و کار در کانادا داشته باشید.
 • داشتن مدرک و سطح زبان مورد نیاز در یکی از زبان های فرانسوی یا انگلیسی. شما نیازی به مدرک زبان با نمره بالا ندارید و کافی است در سطح CLB 5 یا در حدی باشید که بتوانید تجارت خود را مدیریت کنید و با کارمندان و افراد دیگر ارتباط برقرار کنید.
 • یک طرح تجاری کامل و دقیق داشته باشید.
 • قبل از خرید از کسب و کار و مکان آن بازدید کنید (این کار الزامی نیست و فقط امتیاز متقاضی را افزایش می دهد).
 • دارای مجوز کار LMIA یا تایید دولتی برای صدور مجوز کار.
 • در مدیریت و کنترل روزانه کسب و کاری که خریداری کرده اید شرکت کنید.
 • کسب و کار شما باید یک آدرس فیزیکی داشته باشد.
 • کسب و کار شما باید نیروی کار و کارمند داشته باشد و برای شهروندان کانادایی شغل ایجاد کند یا شغل فعلی آنها را حفظ کند یا دانش و مهارت های جدید را به آنها منتقل کند.
 • کسب و کار شما باید یک محصول یا خدمات ارائه دهد.

باید توجه داشته باشید که خرید کسب و کار در کانادا یا روش Owner Operator به خودی خود یکی از راه های مستقیم مهاجرت به کانادا نیست. اما می تواند شرایط مهاجرت به کانادا را تسهیل کند و در واقع منجر به یکی از روش های مهاجرت به این کشور شود.

اگر در سال اول فعالیت خود در کانادا واجد شرایط درخواست یکی از روش های مهاجرتی مختلف مانند اکسپرس اینتری یا برنامه های استانی هستید، در نهایت می توانید اقامت دائم کانادا را دریافت کنید. در هر صورت داشتن مجوز کار فعال در کانادا برای متقاضیان مفید خواهد بود و آنها را قادر می سازد تا در روش های مختلف مهاجرت از آن استفاده کنند. در بیشتر موارد، پروسه اخذ اقامت دائم کانادا در کمتر از ۱۲ ماه تکمیل می شود.

مالک اپراتور LMIA چیست و ضرورت آن برای خرید کسب و کار در کانادا

به طور کلی، کارفرمایان کانادایی برای استخدام اتباع خارجی باید ارزیابی تاثیر بازار کار (LMIA) را دریافت کنند. LMIA سندی است که توسط Employment and Social Development Canada (ESDC) صادر می شود که به کارفرما اجازه می دهد یک کارگر خارجی موقت استخدام کند.

در حالی که در برنامه معمولی LMIA باید ثابت کرد که هیچ کارگر کانادایی برای این کار پس از تلاش برای استخدام کارگران محلی وجود ندارد، برنامه Owner Operator از این قاعده مستثنی است زیرا متقاضی می خواهد کار خود را ایجاد کند. شرکت مدیریت کنید و نمی خواهید دیگران آن را مدیریت کنند.

دفتر ESDC پیشنهاد تجاری متقاضیان را به طور کلی بررسی خواهد کرد. اگر افسران دپارتمان متوجه شوند که کسب و کار پیشنهادی در کانادا مزایای اجتماعی، فرهنگی یا اقتصادی قابل توجهی را به همراه خواهد داشت یا برای شهروندان کانادایی یا مقیم دائم کانادا ایجاد شغل می کند، درخواست آنها را تایید می کنند.
به عنوان بخشی از برنامه خود، ما در Trust یک طرح تجاری برای کمک به متقاضیان برای خرید یک کسب و کار در کانادا ایجاد می کنیم تا دلایل منطقی برای هدف شما از راه اندازی کسب و کار در کانادا و از طرح تجاری که برای متقاضیان ایجاد می کنیم ارائه کنیم. ما با تجزیه و تحلیل عناصر بازار و تحقیقات صنعت پشتیبانی می کنیم.

راه های خرید کسب و کار در کانادا

 • هنگام خرید یک تجارت فعال در کانادا: یکی از راه های استفاده از مسیر کارآفرینی برای مهاجرت به کانادا، خرید یک کسب و کار فعال در این کشور است. در این روش سرمایه گذاران خارجی یکی از کسب و کارهای آماده در کانادا را خریداری می کنند که در حال کار است. فقط لازم به ذکر است که کسب و کار مورد نظر باید مرتبط با حوزه فعالیت داوطلبی باشد که در آن سابقه مدیریت دارد. او باید بتواند این تجارت را گسترش دهد.
 • خرید سرقفلی از یک تجارت: یکی دیگر از روش های کارآفرینی در کانادا، خرید سرقفلی یک کسب و کار است. این روش به عنوان خرید حق امتیاز نیز شناخته می شود. در این روش، سرمایه گذار یک کسب و کار خاص را در یکی از شهرهای کانادا خریداری می کند که دارای برندی شناخته شده و قابل اعتماد باشد. به این ترتیب اگر کسب و کار مورد نظر در یکی از شهرهای کانادا نمایندگی یا شعبه نداشته باشد، سرمایه گذار خارجی آن را خریداری و در شهر مورد نظر نصب می کند.
 • راه اندازی کسب و کار در کانادا: راه اندازی یک کسب و کار جدید نیز سومین روش استفاده از مسیر کارآفرینی برای مهاجرت به کانادا است. اگر شما یک ایده پرداز هستید و توانایی ایجاد نوآوری جدید در زمینه فعالیت خود را دارید، می توانید ایده های تجاری خود را در کانادا پیاده سازی کنید.

شرایط خرید کسب و کار در کانادا

 • سرمایه گذاری فعال داشته باشید. قبل از هر چیز باید گفت که از سال ۲۰۱۵ دولت کانادا مسیر سرمایه گذاری غیرفعال را لغو کرده است. سرمایه گذاری غیرفعال به این معناست که فرد بدون انجام تجارت وارد کانادا شده و به نوعی به این کشور مهاجرت می کند. استانی که هنوز خرید غیرفعال تجارت در کانادا را از قانون حذف نکرده است استان کبک است. با اطلاع از قیمت دلار کانادا در کبک می توان سرمایه ریال یا هر ارز دیگری به جز پول کانادا را به دلار کانادا تبدیل کرد.
 • مدیریت فعال داشته باشید. یکی دیگر از شرایط خرید کسب و کار این است که باید شخصاً کسب و کار خود را مدیریت کنید. به این معنی که امکان خرید یک کسب و کار و واگذاری مدیریت آن به افراد دیگر وجود ندارد. شخصی که کسب و کار را خریداری می کند باید مستقیماً مدیریت روزانه آن را بر عهده بگیرد.
 • شغل ایجاد کنید. هدف اولیه از مسیر کارآفرینی برنامه مهاجرت استانی به کانادا، ایجاد مشاغل بیشتر برای کانادایی ها است. بنابراین شخصی که در کانادا کسب و کار خریداری می کند نیاز به گسترش کسب و کار خریداری شده و ایجاد مشاغل جدید دارد. همچنین، کارمندانی که برای فرصت های شغلی جدید استخدام می کنید باید شهروند کانادا یا مقیم دائم باشند.
 • شما دو سال فرصت دارید تا یک کسب و کار راه اندازی کنید. لازم به ذکر است در ابتدا به داوطلبان مسیر کارآفرینی اقامت دائم تعلق نمی گیرد. در مرحله اول، هر کارآفرین برای راه اندازی کسب و کار خود، مجوز کار دو ساله در کانادا دریافت می کند. در این مرحله توافقنامه اجرای پروژه (Performance Agreement) بین کارآفرین و دولت کانادا امضا می شود.