خسارت ۳۸۱ میلیارد تومانی تگرگ در نیشابور


محمدعلی فرهمند راد رییس اداره جهاد کشاورزی نیشابور در گفتگو با خبرنگار فارس در نیشابور اظهار کرد: تگرگ چند روز گذشته ۳۸۱ میلیارد و یکصد میلیون تومان خسارت به محصولات زراعی و باغی وارد کرد.

وی افزود: این خسارت در سطح ۲۹۲۲ هکتار از اراضی زارعی و باغی شامل ۲۱ محصول در ۴۰ روستای نیشابور خسارت وارد کرد.

فرهمند راد با بیان این که بیشترین خسارت در باغات مربوط به میوه‌جات هسته دار و دانه دار مانند آلو، گیلاس، هلو، گلابی و گردو بوده است، افزود: طی بازدیدهای میدانی صورت گرفته خسارت وارد شده به باغات از ۲۰ تا ۱۰۰ درصد تخمین زده شده است. اما به طور میانگین به بیش از ۶۰ درصد محصولات این باغات خسارت وارد شده است.

وی افزود: ضربات دانه های تگرگ به تنه درختان هم خسارت وارد کرده و حداقل ۲سال زمان لازم است تا این درختان دوباره به بار بنشیند. 
فرهمند راد در ادامه گفت: هر ساله به باغداران و کشاورزان توصیه می شود تا به سمت بیمه محصولات کشاورزی رفته و از فنون جدیدی که باعث کاهش خسارت به درختان و باغات می شود مانند سامانه های ضد تگرگ استفاده کنند تا باغات و مزارع آنها کمتر مورد آسیب قرار گیرد. 
وی در خصوص میزان غرامت پرداختی توسط بیمه کشاورزی به کشاورزان و باغداران نیز گفت: صندوق بیمه نمی تواند تمام خسارت وارد شده به کشاورز را پرداخت کند چرا که طبق اساسنامه صندوق بیمه کشاورزی هر مبلغی که  کشاورز به عنوان سهم بیمه پرداخت کند صندوق بیمه نیز تا مبلغ ۴۰ برابر حق بیمه را به عنوان خسارت به کشاورزان پرداخت خواهد کرد.

 

انتهای پیام/ ۷۰۰۸۲
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

رژیم لاغری سریع