خطرات عود برای سلامتی || خطرات عود برای سلامتی چیست و منافع آن کدامند؟


اطلاعات مربوط به خطرات عود برای سلامتی متفاوت است. برخی از مطالعات نشان دهنده اثر ضد افسردگی و ضد التهابی اجزای سازنده عود است. سایر مطالعات ، ارتباط بین استنشاق دود عود و اثرات آن بر سلامتی ، مانند سرطان را ، نشان داد.

عود ، ماده ای است که برای تولید رایحه معطر سوزانده می شود. در واقع ، کلمه “عود” از کلمه ای لاتین به معنی “سوزاندن” گرفته شده است. سوزاندن عود ، از زمان قدیم وجود داشته است. از عود ، در مراسم مذهبی در مصر باستان ، بابل و یونان استفاده می شود است. در طول قرن ها و تا امروز ، مردم در سراسر جهان ، به دلایل مختلف ، از عود استفاده کرده اند.

آیا دود عود می توانید برای سلامتی شما مضر باشید؟

همچنین ، اگر می خواهید از عود استفاده کنید ، باید تمام نکات خود را رعایت کنید. باید مطمئن شوید که احتمال دارد آتش سوزی وجود داشته باشد.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

عود را از مواد طبیعی ساخته می شود. اولین عودهای ساخته شده از مواد معطر ، مانند مریم گلی ، رزین ، روغن ، چوب و غیره ، ساخته شده اند. با گذشت زمان ، مواد بیشتری ، به منظور افزایش عطر ، احتمال احتراق و نگهداری مواد موجود در عود ، به محتویات عود اضافه شده است.

برای استفاده از انواع مختلف عود ها ، به یک منبع آتش نیاز دارید. انتهای بخور ، که می تواند مخروطی ، چوبی ، گرد یا… باشد ، با شعله روشن می شود تا عود سوزانده شود. عود ، به گونه ای طراحی شده است که بووی شیرین و مطبوعی داشته باشد. همچنین می توانید وارد ذرات معلوم باشید که به راحتی استنشاق می شوید. به این معنی که می تواند تأثیرات احتمالی بر سلامتی فرد داشته باشد.

نکات قابل توجه از خطرات عود برای سلامتی

خطرات عود برای سلامتی | پزشکت

بسیار از فرهنگ ها ، برای هدف بهداشتی و حتی معنوی ، عود می سوزانند. با این حال ، آزمایش اخیر نشان می دهد که امکان دارد دود عود ، مضراتی برای سلامتی داشته باشد.

عود ، یک ماده دود زا است. این ماده ، از مواد طبیعی ساخته شده است که می توانند سوزانده شوند تا دودی معطر و خوش بو ایجاد کنند. انواع مختلف عود ها ، رایحه و مواد تشکیل دهنده ایجاد کرده اند. برخی از نمونه های این اجزا ، شامل سرو یا گل رز هستند. برخی از آن ها با رزین ساخته شده اند ، در حالتی که برخی دیگر با پودر ساخته شده اند. به طور کلی ، عود برای خوشبو کردن بوی خاص داخلی خانه ، معنای معنوی ، سلامتی و موارد دیگر ، استفاده می شود.

مانند هر چیز دیگری که دود ایجاد می کند ، دود عود ، برای استفاده از آن ، باید استنشاق شود. به طور کامل ، پژوهشگران در مورد مورد توجه قرار دود عود بر سلامتی ، انجام شده است. بیایید نگاه دقیق تری به مضرات احتمالی دود عود داشته باشید.

با وجود این که چند داده ها ، نشان می دهند که مواد موجود در عود ، می خواهم مزایایی احتمالی برای سلامتی داشته باشیم ، برعکس آن چگونه؟ آیا استنشاق دود عود می توانید مضر باشید؟ دود عود ، شامل اجزای گروه است. این مواد ، شامل ذرات ریز از سوزاندن عود و انواع گازها ، از جمله مونوکسید کربن ، است.

در مطالعه ای بر روی بزرگسالان چینی ، شواهدی پیدا شد که از عود استفاده کنید ، آیا می توانید در ابتدا خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهید ، نقش داشته باشد.

به طور خلاصه ، کاربردهای عود ، برای مدت زمان طولانی وجود داشته و برای هدف شخص ، از جمله اعمال مذهبی ، خنثی سازی چند مورد بد و مدیتیشن و آرامش ، استفاده شده است. انواع مواد ، معمولاً گیاهی ، می توان به عنوان اجزای تشکیل دهنده عود استفاده کرد.

سرطان ، یکی از خطرات عود برای سلامتی

محققان در سنگاپور دریافتند که از عود در مدت زمان طولانی ، با افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه سلول سنگفرشی همراه است. مطالعه انجام شده بر روی کودکان عمانی ، نشان دادن استفاده از عود ، باعث بروز خس خسینه در کودکان شده است. با این حال ، استفاده از عود ، با افزایش شیوع آسم ارتباطی نداشت.

عود ها ، وارد ترکیبی از مواد طبیعی و غیر طبیعی هستند که ذرات کوچک و قابل استنشاق را ایجاد می کنند. یک مطالعه در سال 2009 ، تأیید کرد که برخی از این ذرات سرطان زا هستند ، به این معنی که می تواند باعث بروز سرطان شود. همچنین ، این مطالعه ، ارتباط بین خطر بالای ابتلا به سرطان و استفاده از عود را نشان داد.

بیشتر این سرطان ها ، سرطان دستگاه تنفسی فوقانی یا سرطان ریه بودند.

مطالعه دیگری نشان داد ، که استنشاق دود عود ، می توانم سرطانی تر از کشیدن سیگار باشم. این مطالعه ، تنها بر روی سلولهای حیوانی و در شرایط آزمایشگاهی انجام شد.

وجود بسیار زیاد از ترکیبات سمی و محرک در دود عود ، در کنار ماتریس تشخیص آن ، داده شده اند ، به این معنی که می تواند اثرات مضری را نیز ایجاد کند.

آسم

عود باعث بروز آسم نمی شود ، اما می تواند باعث ایجاد حمله شود. مطالعه ای در سال 2015 نشان داد که اجزای موجود در دود عود ، برای سلول های کشت شده ، در غلظت های پایین تر از دود سیگار ، سمی است. لازم به ذکر است که در این مطالعه ، فقط دود چهار چوب عود و یک نخ سیگار مورد توجه قرار گرفت.

ذرات معلق موجود در دود عود ، نه تنها مواد اولیه سرطان زا ، بلکه محرک نیز هستند. این بدان معناست که دود عود ، می توانم تبدیل به بروز رسانی بیماریهای تنفسی مانند آسم شود. یک مطالعه ، بیش از 3000 دانش آموز مدرسه را ، از نظر وجود آسم ، علائم آسم و استنشاق عود ، مورد بررسی قرار داد. این پژوهش نشان داد که بین استنشاق دود عود ، آسم و نشانه شبیه به آسم ، مانند خس خس سینه ، ارتباط وجود دارد.

همچنین ارتباط بین استفاده از عود و افزایش نیاز به مصرف داروهای آسم ، در این مقاله ، نشان داده شد.

التهاب

خطرات عود برای سلامتی | پزشکت

مطالعات نشان می دهند که دود عود ، می تواند باعث بروز التهاب مزمن در بدن شود. یک مطالعه نشان داد که دود عود ، نه تنها امکان ایجاد التهاب در ریه ها ، باعث ایجاد التهاب کبد نیز شده است. این مطالعه محدود بود ، زیرا فقط بر روی حیوانات انجام شد. این التهاب ، تحت تأثیر پردازش ذرات معدنی به متابولیت ها بود که باعث ایجاد استرس اکسیداتیو نیز شد.

متابولیسم

قطعات موجود در دود عود ، ممکن است بر متابولیسم نیز تأثیر بگذارد. یک مطالعه انجام شده بر روی موش ها ، نشان داد که استنشاق دود عود ، بر متابولیسم و ​​وزن ، تأثیر می گذارد. دود عود ، باعث کاهش وزن نامطلوب و کاهش سطح کلسترول خوب می شود.

برای بررسی این که آیا این اتفاق می تواند برای انسان ها نیز رخ دهد یا خیر انجام شود ، مطالعات مورد نیاز انجام شود.

عود از چه چیزی ساخته می شود؟

عود ، معمولاً از یک ماده معطر ساخته می شود. همچنین ، برای این که ذرات معطر ، در کنار هم بمانند ، از مواد چسبنده استفاده می کنند. مواد معطر مورد استفاده برای تهیه عود ، معمولاً گیاهی هستند. این مواد ، می شامل انواع رزین ها ، پوست ، دانه ها ، ریشه ها و گل ها هستند.

مواد خاص مورد استفاده در عود ، می توانید بر اساس منطقه و سازنده این محصول ، متفاوت باشید. برخی از نمونه های خاص مواد معطر که ممکن است در انواع مختلف جهان ، برای تولید عود به کار بروند ، عبارت اند از:

 • کندر
 • دارچین
 • نعناع هندی
 • چوب صندل

مواد چسباننده قابل احتراق موجود در عود ، همان ماده ای است که مشتعل می شود. اشتعال ، به عود اجازه دهید تا سوخته و دود تولید کند. مواد مورد استفاده به عنوان چسباننده ، در انواع مختلف جهان ، متفاوت است ، اما آیا شامل مواردی مانند ذغال سنگ یا پودر چوب می شود.

شکل عود

عود اشکال دارد ، از جمله:

 • پودر
 • چوب
 • سیم پیچ
 • مخروط

نحوه استفاده از عود

خطرات عود برای سلامتی | پزشکت

برای سوزاندن عود ، ابتدا آن را به آرامی آتش می زنند. به عنوان مثال ، برای سوزاندن عود چوبی ، از فندک یا کبریت ، برای روشن شدن نوک آن ، استفاده شود. اما که عود روشن شد ، به آرامی شعله را خاموش می کنند. معمولاً با دمیدن، عود را خاموش می کنند. سپس عود درخشیده و شروع به تولید دود معطر می کند.

زمان سوختن عود ، بر اساس شکل آن ، متفاوت است. به عنوان مثال ، سوختن یک عود ، ممکن است بین 50 تا 90 دقیقه طول بکشد. وقتی عود به طور کامل سوزانده می شود ، خود به خود خاموش می شود. به عنوان مثال ، باید به این نکته توجه داشته باشید که سوزاندن عود ، با خطر آتش سوزی همراه است.

برای سوزاندن عود ، شما باید از وسایل مخصوص نگهداری داری عود استفاده کنید. این کار ، به مهار عود سوزان و خاکستر آن کمک می کند. عود ها را روی سطوح مقاوم در برابر آتش قرار دهید. هرگز یک عود در حال سوختن را بدون نظارت ، در گوشه خانه تان ، رها ایجاد کرد.

شما می توانید انواع چوب های بخور ، سیم پیچ و نگهدارنده عود را ، به صورت آنلاین خریداری کنید.

آیا سوزاندن عود فوایدی برای سلامتی دارد؟

خطرات عود برای سلامتی | پزشکت

قرن ها است که از عود ، در سراسر جهان استفاده می شود ، اما آیا سوزاندن عود ، برای سلامتی ، فوایدی دارد؟ تحقیق محدودی در مورد مزایای احتمالی سوزاندن عود وجود دارد. بسیاری از مطالعات موجود ، بر روی ترکیبات عود کندر و انجام شده است.

استفاده از عود ، از زمان های گذشته و دوران باستان ، یکی از پایه های اصلی اعمال مذهبی و مدیتیشن بوده است. اما آیا واقعاً ، سوزاندن عود ، اثر آرام بخش یا روانگردان دارد؟

در یک مطالعه که در سال 2008 انجام شد ، در مورد رزین کندر ، اثبات شد که این عود ، می توانم واکنشی مشابه داروهای ضد افسردگی ایجاد کنم. علاوه بر این ، واکنش به این ترکیب ، در نواحی مغزی مرتبط با اضطراب و افسردگی ، مشاهده شد. همچنین ، این ماده ، گیرنده های مرتبط با احساس گرما را فعال کرد.

یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که برخی از مجموعه ها از کندر و رزین های مور جدا شده اند ، یک اثر ضد التهابی در موش ها ایجاد کرده اند. محققان ، به طور کامل از رزین ها جدا شده اند و دریافتند که برخی از آن ها ، به دوز بسته شده اند ، من پاسخ التهابی را در موش ها مهار می کنیم.

با این حال ، لازم به ذکر است که محققان در این مطالعات با ترکیب تصویری از رزین کندر کار کردند. برای اینکه آیا این ترکیبات ، در دود عود وجود دارند یا خیر و آیا پاسخ مشابهی در افراد ایجاد شده ، به انجام مطالعات بیشتر نیاز است.

سخن آخر

عود ، از زمان قدیم ، در سراسر جهان و در میان فرهنگ مختلف ، استفاده می شود است. با توجه به وجود سخنانی درباره مضرات احتمالی دود عود ، بهتر است از عود استفاده کنید ، با پزشک مشورت کنید.

منابع:

https://www.healthline.com/health/is-incense-bad-for-you

https://www.healthline.com/health/what-is-incense

دیدگاهتان را بنویسید