خون آشام و سم؛ دو پرنده نظامی مهم در ارتش آمریکا (+ فیلم و عکس)


عصر ایران; مجله تصویری سلاح – در سال ۱۹۶۲، تفنگداران دریایی آمریکا اولین سفارش شما برای قبض هلیکوپتر بر اساس پلت فرم H-1 (H-1) ساخته شده است. این هلیکوپتر معروف UH-1 Iroquois بود که به نام Huey نیز شناخته می شد.

فرآیند خرید بالگرد از شرکت بل با سفارش یک قایق توپدار AH-1 کبرامدل دو موتوره UH-1N و در سالهای اخیر با هلیکوپتر AH-1Z Viper (AH-1Z Viper) و زهر UH-1Y ادامه داد.

هلیکوپترهای Venom و Viper از محصولات شناخته شده این شرکت هستند. این شرکت تحویل ۱۶۰ فروند بالگرد ونوم به تفنگداران دریایی آمریکا را که در سال ۲۰۱۸ سفارش داده شده بود، به پایان رسانده است، همچنین برنامه تحویل بالگردهای جدید وایپر نیز تکمیل شده و ۱۸۹ فروند از این پرنده توانمند آماده حضور در میدان جنگ در هر لحظه هستند.

به گفته سرهنگ وتسیلوس پاپاس، مدیر برنامه هلیکوپترهای سبک/تهاجمی، هلیکوپترهای H-1 ابزاری کلیدی برای طرح هوانوردی سپاه تفنگداران دریایی ۲۰۲۲ هستند. با تکمیل تحویل هلیکوپترهای جدید، تفنگداران دریایی ایالات متحده انعطاف بیشتری برای مدیریت و استقرار هلیکوپترها بر اساس الزامات ماموریت فعلی و آتی که در ابتدای برنامه تعیین شده است، دارد.

آشنایی با هلیکوپترهای Viper و Venom

افعی یک هلیکوپتر تهاجمی این بالگرد در سال ۲۰۰۰ به فضا پرتاب شد. این هلیکوپتر دارای دو خدمه است و برای ماموریت های تهاجمی، شناسایی هوایی و اسکورت استفاده می شود. هلیکوپتر H-1Z Viper که با نام زولو کبرا نیز شناخته می شود، می تواند با حداکثر سرعت ۳۷۰ کیلومتر در ساعت پرواز کند. سرعت کروز این بالگرد ۲۵۷ کیلومتر بر ساعت و مسافت پروازی آن ۵۷۴ کیلومتر است.

از جمله سلاح های H-1Z Viper می توان به قابلیت حمل هشت عدد اشاره کرد موشک جهنم۱۴ راکت ۷۰ میلی متری (هدایت شونده یا غیر هدایت شونده) و ۶۵۰ گلوله ۲۰ میلی متری.

هلیکوپتر ونوم در سال ۲۰۰۱ به فضا پرتاب شد و چهار خدمه دارد. این بالگرد می تواند هشت سرباز را حمل کند. هلیکوپتر YACH-1Y Venom می تواند با حداکثر سرعت ۳۱۵ کیلومتر در ساعت پرواز کند. سرعت کروز این بالگرد ۲۷۲ کیلومتر بر ساعت و مسافت پروازی آن ۶۰۲ کیلومتر است.

بسته به نوع ماموریت، هلیکوپتر YACH-1Y Venom را می توان به تفنگ و راکت ۷۰ میلی متری مجهز کرد.

در شرایطی که این دو هلیکوپتر شبیه دو ماشین جنگی کاملاً متفاوت هستند اما تقریباً ۸۵ درصد اجزای آنها مشترک است.