دانستن حقایق در مورد سکته مغزی و کمک های اولیه سکته مغزی – HealthPhreaks


ما نمی توانیم زمان کاملی را برای صحبت در مورد سکته مغزی ، علائم و نشانه های آن و کمک های اولیه سکته مغزی که می تواند به نجات جان افراد کمک کند ، در نظر بگیریم. هفته ملی سکته مغزی 2020 با راه اندازی بنیاد سکته مغزی ، با هدف تشویق استرالیایی ها به یادگیری علائم مختلف سکته مغزی و تبدیل شدن به قهرمانان سریع!

سکته مغزی چیست؟

طبق گزارش The First Aid Course سیدنی ، سکته مغزی دومین قاتل بزرگ پس از بیماری عروق کرونر قلب و عامل اصلی ناتوانی در استرالیایی ها است. آمارها نشان می دهد که از هر 6 نفر 1 نفر در استرالیا در طول زندگی خود سکته مغزی را تجربه می کنند.

سکته مغزی زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به قسمتی از مغز توسط لخته یا خونریزی مسدود می شود و مانع از دریافت اکسیژن و مواد مغذی بافت مغزی برای عملکرد خوب آن می شود. در طول سکته مغزی ، سلول های مغزی در عرض چند دقیقه شروع به مرگ می کنند و سکته مغزی یک فوریت پزشکی است که در آن درمان سریع و کارآمد بسیار مهم است.

علائم سکته مغزی

هنگام تعیین اینکه آیا شخص سکته می کند یا خیر ، سریع فکر کنید

مخفف گفته شده اهمیت شناخت علائم و نشانه های سکته مغزی و تماس با اورژانس را تکرار می کند. شناسایی علائم سکته مغزی و واکنش سریع به اطمینان از رسیدن زودهنگام آمبولانس و کمک حرفه ای برای درمان احتمالی سکته مغزی کمک می کند.

  • F مخفف Face است. بررسی کنید که آیا در یک طرف صورت در مقابل طرف دیگر افتادگی یا بی حسی وجود دارد. از فرد مشکوک به سکته بخواهید تا لبخند بزند تا افتادگی بیشتر نمایان شود.
  • A مخفف Arms می باشد. ببینید آیا فرد می تواند هر دو بازوی خود را بلند کند یا یکی از بازوها از دیگری بی حس تر یا ضعیف تر است. از آنها بخواهید بازوهای خود را با شمارش ده عدد بلند کنند. اگر یکی از بازوها بیفتد ، این می تواند نشانه سکته مغزی باشد.
  • S مخفف گفتار است. از شخص بخواهید یک عبارت ساده را تکرار کند. به صحبت های عجیب و غریب یا ناهنجار توجه کنید.
  • T مخفف Time است. در صورت سکته مغزی احتمالی ، زمان بسیار مهم است. در صورت مشاهده هر یک از علائم ، سریعاً با 000 (شماره خدمات اورژانس استرالیا) تماس بگیرید.

سایر علائم سکته مغزی ممکن است شامل یا ترکیبی از موارد زیر باشد:

● سرگیجه یا ناتوانی در ایستادن بدون کمک
● بی حسی یا فلج صورت ، بازو یا پا
● تاری یا کاهش دید در یک یا هر دو چشم
head سردرد شدید یا شروع ناگهانی در الگوهای سردرد

کمکهای اولیه سکته مغزی

کمکهای اولیه سکته مغزی

در حالی که منتظر آمدن آمبولانس هستید ، بیهوش یا بیهوش بودن فرد را بررسی کنید

● اگر فرد در حال پاسخگویی (هوشیار) است ، او را مستقیم یا نشسته نگه دارید. اگر فرد قادر به نگه داشتن سر خود نیست یا بسیار ضعیف است ، او را در وضعیتی پهلو قرار دهید و سرش را کمی بالا و تکیه دهید.

به آنها غذا یا مایعات ندهید و در صورت امکان لباسهای محدود کننده را که باعث مشکلات تنفسی می شود شل کنید.

● اگر فرد بیهوش است ، الگوی تنفس خود را بررسی کنید و ببینید آیا در تنفس مشکل دارد. در صورت عدم وجود علائم تنفسی ، بلافاصله CPR را شروع کنید. اگر از نحوه انجام CPR و استفاده از AED مطمئن نیستید ، همین حالا یک دوره کمکهای اولیه رزرو کنید.

سریعتر فکر کنید سریعتر عمل کنید

سکته مغزی می تواند برای هر فردی در هر سنی اتفاق بیفتد و بیش از 80 درصد احتمال دارد حداقل یکی از علائم سریع سکته مغزی را نشان دهد. تشخیص واکنش سریع به علائم سکته مغزی برای دستیابی به درمان مناسب برای افرادی که سکته مغزی را تجربه می کنند بسیار مهم است. بنابراین ، ما از همه می خواهیم که در هفته ملی سکته مغزی شرکت کنند و درگیر شوند و اجازه دهید همه ما در هنگام اورژانس سکته سریع فکر کنیم و عمل کنیم.دیدگاهتان را بنویسید